Sztuka rysunku relaksacyjnego
– warsztaty dla dorosłych

 • październik 2022–styczeń 2023
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
 • zapisy pod adresem: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy na warsztaty rysunku relaksacyjnego, polegające na swobodnym i intuicyjnym tworzeniu różnorodnych wzorów, szlaczków i ornamentów.

Podczas comiesięcznych spotkań uczestnicy poznają podstawowe zasady tworzenia własnych kompozycji ornamentalnych w oparciu o szablony inspirowane elementami zabytkowych dekoracji, a skupienie się na kreowaniu nowych, unikatowych kompozycji pozwoli im się w pełni zrelaksować.

Udział w warsztatach jest również okazją do nowego spojrzenia na przestrzeń Muzeum Pana Tadeusza, mieszczącego się w jednej z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich wrocławskiego Rynku. Zadanie warsztatowe będzie zawsze nawiązywało do elementów architektonicznych budynku lub zabytków prezentowanych na muzealnych wystawach.


Prowadzenie

Mariola Sysa – z wykształcenia pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła kurs w zakresie Arteterapii pedagogicznej na Katolickiej Wyższej Szkole w Nadrenii Westfalii (KatHO NRW) w Aachen (Niemcy). Prywatnie miłośniczka natury, literatury i sztuki, w szczególności malarstwa.


Klasyczne rozety

 • 15 października 2022 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 września: zapisy@ossolineum.pl

Podczas pierwszego spotkania odwiedzimy muzealną salę, w której znajduje się renesansowy sufit kasetonowy z przepięknymi zdobieniami. Podczas krótkiego ćwiczenia wprowadzającego poznamy kilka podstawowych wzorów, które przydadzą nam się w dalszej części zajęć warsztatowych. Efektem spotkania będzie stworzenie własnej czarno-białej kompozycji wykreowanej poprzez wypełnienie kształtu renesansowej rozety. 


Floralne inspiracje

 • 19 listopada 2022 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 października: zapisy@ossolineum.pl

Impulsem do stworzenia własnych kompozycji staną się kwiaty, rośliny oraz różne inne organiczne kształty i wzory obecne na sufitach i innych elementach architektonicznych kamienicy Pod Złotym Słońcem. Efektem warsztatów będzie zaprojektowanie unikatowego barwnego wzoru z wykorzystaniem szablonów inspirowanych zabytkowymi ornamentami, które zostaną wypełnione według własnego. 


Bajecznie kolorowy prezent

 • 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 listopada: zapisy@ossolineum.pl

W zabytkowych przestrzeniach muzeum poszukamy inspiracji do stworzenia ornamentów z powtarzalnym motywem. Tym razem samodzielnie kreowane wzory posłużą do wykonania zakładek, kartek świątecznych i innych unikatowych prezentów, które można podarować komuś bliskiemu. 


Spontanicznie i karnawałowo

 • 21 stycznia 2023 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 grudnia: zapisy@ossolineum.pl

Podczas styczniowych warsztatów odwiedzimy część ekspozycji poświęconą kulturze romantyzmu, aby usłyszeć o tradycji salonów artystycznych. Pozostając pod wpływem tych inspiracji, przy akompaniamencie muzyki, spróbujemy swoich sił w tworzeniu spontanicznych wzorzystych, kolorowych kompozycji w oparciu o samodzielnie namalowane abstrakcyjne obrazy. 

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza