Sztuka rysunku relaksacyjnego
– warsztaty dla dorosłych

 • październik 2022–maj 2023
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
 • zapisy pod adresem: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy na warsztaty rysunku relaksacyjnego, polegające na swobodnym i intuicyjnym tworzeniu różnorodnych wzorów, szlaczków i ornamentów.

Podczas comiesięcznych spotkań uczestnicy poznają podstawowe zasady tworzenia własnych kompozycji ornamentalnych w oparciu o szablony inspirowane elementami zabytkowych dekoracji, a skupienie się na kreowaniu nowych, unikatowych kompozycji pozwoli im się w pełni zrelaksować.

Udział w warsztatach jest również okazją do nowego spojrzenia na przestrzeń Muzeum Pana Tadeusza, mieszczącego się w jednej z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich wrocławskiego Rynku. Zadanie warsztatowe będzie zawsze nawiązywało do elementów architektonicznych budynku lub zabytków prezentowanych na muzealnych wystawach.


Prowadzenie

Mariola Sysa – z wykształcenia pedagog, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła kurs w zakresie Arteterapii pedagogicznej na Katolickiej Wyższej Szkole w Nadrenii Westfalii (KatHO NRW) w Aachen (Niemcy). Prywatnie miłośniczka natury, literatury i sztuki, w szczególności malarstwa.

Minione


Na tropie orientalnych wzorów

 • 13 maja 2023 (sobota), godz. 15.00
 • zapisy od 20 kwietnia: zapisy@ossolineum.pl

We wnętrzach Muzeum Pana Tadeusza odnaleźć można orientalne wzory, nie tylko wśród eksponatów! Inspirujące motywy i dekoracje zaczerpnięte z innych kultur uczestnicy będą mogli wykorzystać w czasie prac nad projektem swoich własnych, unikatowych deseni.


Ramy, ramki, obwoluty...

 • 29 kwietnia 2023 (sobota), godz. 15.00
 • zapisy od 20 marca: zapisy@ossolineum.pl

Podczas marcowych zajęć odwiedzimy nie tylko część ekspozycji, ale poznamy również historię barokowej fasady Kamienicy Pod Złotym Słońcem. Zarówno elementy architektoniczne, jak i eksponaty muzealne posłużą nam za punkt wyjścia do naszej pracy twórczej. Stworzymy własne kompozycje obrazów bazujących na różnego rodzaju węzłach, splotach, pętlach, liniach i innych zawijasach.


Węzły, sploty i esy-floresy

 • 25 marca 2023 (sobota), godz. 15.00
 • zapisy od 20 lutego: zapisy@ossolineum.pl

Pasy, paski i bordiury, a także meble, i inne elementy dekoracyjne znajdujące się w Muzeum Pana Tadeusza posłużą nam za źródło inspiracji. Efektem naszych działań artystycznych będzie stworzenie na bazie passe-partout własnego projektu wzorzystej i kolorowej ramy.


Klasyczne rozety

 • 15 października 2022 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 września: zapisy@ossolineum.pl

Podczas pierwszego spotkania odwiedzimy muzealną salę, w której znajduje się renesansowy sufit kasetonowy z przepięknymi zdobieniami. Podczas krótkiego ćwiczenia wprowadzającego poznamy kilka podstawowych wzorów, które przydadzą nam się w dalszej części zajęć warsztatowych. Efektem spotkania będzie stworzenie własnej czarno-białej kompozycji wykreowanej poprzez wypełnienie kształtu renesansowej rozety. 


Floralne inspiracje

 • 19 listopada 2022 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 października: zapisy@ossolineum.pl

Impulsem do stworzenia własnych kompozycji staną się kwiaty, rośliny oraz różne inne organiczne kształty i wzory obecne na sufitach i innych elementach architektonicznych kamienicy Pod Złotym Słońcem. Efektem warsztatów będzie zaprojektowanie unikatowego barwnego wzoru z wykorzystaniem szablonów inspirowanych zabytkowymi ornamentami, które zostaną wypełnione według własnego. 


Bajecznie kolorowy prezent

 • 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 16.00
 • zapisy od 20 listopada: zapisy@ossolineum.pl

W zabytkowych przestrzeniach muzeum poszukamy inspiracji do stworzenia ornamentów z powtarzalnym motywem. Tym razem samodzielnie kreowane wzory posłużą do wykonania zakładek, kartek świątecznych i innych unikatowych prezentów, które można podarować komuś bliskiemu. 


Spontanicznie i karnawałowo

 • 21 stycznia 2023 (sobota), godz. 15.00
 • zapisy od 20 grudnia: zapisy@ossolineum.pl

Podczas styczniowych warsztatów odwiedzimy część ekspozycji poświęconą kulturze romantyzmu, aby usłyszeć o tradycji salonów artystycznych. Pozostając pod wpływem tych inspiracji, przy akompaniamencie muzyki, spróbujemy swoich sił w tworzeniu spontanicznych wzorzystych, kolorowych kompozycji w oparciu o samodzielnie namalowane abstrakcyjne obrazy. 


Unikatowa mandala

 • 18 lutego 2023 (sobota), godz. 15.00
 • zapisy od 20 stycznia: zapisy@ossolineum.pl

Mandala jest bardzo popularną i lubianą formą rysunku, dlatego warto poznać bliżej jej historię, znaczenie i symbolikę. W trakcie zajęć spróbujemy odnaleźć w przestrzeni muzealnej obiekty nawiązujące swą formą, kształtem i wzornictwem do mandali. Czy nam się to uda? Efektem naszej pracy twórczej będzie stworzenie indywidualnej kompozycji mandali.

 

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza