Topografia pamięci. Spotkanie z Martinem Pollackiem

Topografia pamięci
spotkanie z Martinem Pollackiem

  • środa, 5 kwietnia 2017, godz. 17.00
    wstęp wolny!

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie z wybitnym austriackim dziennikarzem i tłumaczem z języka polskiego Martinem Pollackiem w ramach premiery jego najnowszej książki Topografia pamięci.

Na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury do Polski przyjeżdża Martin Pollack, wybitny austriacki dziennikarz i tłumacz z języka polskiego (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego książki wydawane przez Wydawnictwo Czarne: Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma, Ojcobójca. Sprawa Filipa Halsmanna, Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, Pogromca wilków. Trzy duety literackie napisane razem z Christophem Ransmayrem, esej Skażone krajobrazy oraz reportaże Dlaczego rozstrzelali Stanisławów i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbędzie się we Wrocławiu w Muzeum Pana Tadeusza. Wieczór autorski poświęcony najnowszej książce Martina Pollacka Topografia pamięci poprowadzi reporter Jacek Antczak. Wstęp na spotkanie bezpłatny.

O książce:

  • Martin Pollack
    Topografia pamięci

przekład: Karolina Niedenthal

Wydawnictwo Czarne 2017

Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie – pisze Martin Pollack w Topografii pamięci, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Jest tłumaczem, eseistą i publicystą. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są jego Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000, Wołowiec 2007), Ojcobójca. Sprawa Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005, 2008), Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007, Pogromca wilków. Trzy duety literackie napisane razem z Christophem Ransmayrem, esej Skażone krajobrazy (Wołowiec 2014) oraz reportaże Dlaczego rozstrzelali Stanisławów (Wołowiec 2009) i Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji (Wołowiec 2011). W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 tytuł Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski oraz Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury.

Jacek Antczak – reporter, redaktor, autor piosenek i książek, maratończyk. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w Gazecie Wyborczej, Radiu Kolor, TVP Wrocław, „Słowie Polskim” i „Gazecie Wrocławskiej”. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, pracuje w Radiu Wrocław Kultura. Za swoje reportaże otrzymał wiele nagród, w tym prestiżową Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwaną polskim „Pulitzerem”. Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Dziennikarza Roku na Dolnym Śląsku (uhonorowany w 2010 roku), a dwukrotnie do nagrody Grand Press. Napisał m.in.: W Radwanicach najlepiej idą romanse, Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall, Wrocławianie i Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty. Jego reportaż Nadzieja w gruzach World Trade Center trafił do antologii 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła.

Współorganizatorzy: Wydawnictwo Czarne, Austriackie Forum Kultury.

Na zdjęciu: Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak