zajęcia online dla dzieci

Wakacyjna podróż w czasie

  • 3.07–31.08.2020, godz. 10.00 
  • każdy wtorek i piątek
  • czas trwania: 60 minut
  • obowiązują zapisy przez formularze zgłoszeniowe, liczba miejsc ograniczona
  • zajęcia odbywają się online przez Google Meet
  • zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

Zapraszamy do odbycia wakacyjnej podróży w przeszłość! Podczas spotkań online przeniesiemy się nie tylko do dworku szlacheckiego, ale także do czasów dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Wspólnie odkryjemy ich ulubione zabawy, bohaterów książek i filmów, a nawet… wakacyjne smaki i zapachy!

Sierpień

  • formularze zgłoszeniowe dostępne poniżej

Tajemnicze dawne zawody

4 sierpnia 2020 (wtorek), godz. 10.00

Dziś wiemy, że kiedy chcemy naprawić samochód, należy zwrócić się do mechanika, a kiedy boli nas ząb, idziemy do dentysty. Czy wiecie jednak, w czym mógłby pomóc wam bednarz? Czy woźny Protazy, jeden z bohaterów Pana Tadeusza, miał podobne obowiązki co woźny współcześnie? W trakcie zajęć poznamy dawne zawody, dowiemy się, kto miał jakie zadania we dworku szlacheckim i z jakich usług moglibyśmy skorzystać, spacerując po mieście dwieście lat temu.

prowadzenie: Martyna Kunecka


Odkurzacz bez prądu? O niezwykłych gadżetach i osobliwych wynalazkach

7 sierpnia 2020 (piątek), godz. 10.00

Kiedy kolorowa telewizja, saturatory, pierwsze pralki wirnikowe i inne cuda techniki pojawiły się w mieszkaniach i domach, niewątpliwie odmieniły codzienne życie ich mieszkańców. Być może pokoleniom pamiętającym czasy PRL „syrena” do dziś kojarzy się z samochodem, „Frania” z pralką, a „stolica” z odbiornikiem radiowym... Czy słyszeliście o takich sprzętach? Razem przeniesiemy się w przeszłość i odkryjemy, jakie jeszcze ciekawe wynalazki królowały na listach marzeń ludzi tamtych lat!

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Jak pędzlem malowani, czyli o portretach

11 sierpnia 2020 (wtorek), godz. 10.00

Na pewno choć raz ktoś zrobił wam zdjęcie, próbowaliście narysować członka rodziny lub samego siebie. Na zajęciach porozmawiamy o tym, czym jest portret, odpowiemy na pytania, kogo dawniej portretowano i dlaczego. Dowiemy się, jakich technik i sposobów używano, aby ukazać wizerunek danej osoby i czy na podstawie portretu można stwierdzić, kim był jego bohater? A może uda się także zgadnąć, co czuł i jaki miał charakter? Zastanowimy się także, czy zawsze należy wierzyć, że osoba ukazana na portrecie wygląda tak samo w rzeczywistości.

prowadzenie: Martyna Kunecka


Czuwaj i bądź gotów, czyli o harcerstwie

14 sierpnia 2020 (piątek), godz. 10.00

Harcerze w Polsce działają już od ponad stu lat. Harcerzem był między innymi Jan Nowak-Jeziorański, bohater naszej muzealnej wystawy. Czy słyszeliście kiedyś o harcerstwie? Na zajęciach odkryjemy, co kryje się za tym słowem, porozmawiamy o tym, jaki powinien być dobry harcerz i jakie miał obowiązki dawniej i dziś. Zaśpiewamy wspólnie piosenki, nieodzowny element harcerskich spotkań. Poznamy także popularne wśród harcerzy gry i zabawy, które sami możecie wykorzystać podczas wakacji. Zapraszamy wszystkie zuchy!

prowadzenie: Martyna Kunecka


Uwaga, czarny parasol! O książkach dla dzieci w PRL-u

18 sierpnia 2020 (wtorek), godz. 10.00

Każdy z nas ma na pewno ulubioną książkę, do której wielokrotnie wraca i która nigdy mu się nie nudzi. A jakie książki czytali w dzieciństwie wasi rodzice i dziadkowie? Zapraszamy na zajęcia, podczas których poznacie Tomka Wilmowskiego z serii powieści Alfreda Szklarskiego, przeżyjecie przygodę z Panem Samochodzikiem, a nawet zwiedzicie Dziki Zachód. Przyjrzymy się wspólnie ilustracjom z książek z czasów PRL, które często tworzyli wybitni artyści i które zachwycają także dzisiaj. Jedna z tych książek na pewno będzie dla was dobrą lekturą na wakacje!

prowadzenie: Martyna Kunecka


Jak kura pazurem – o historii pisma

21 sierpnia 2020 (piątek), godz. 10.00

Pismo jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości, posługujemy się nim niemal każdego dnia. Nie bez powodu czytania uczymy się już od najmłodszych lat. Na zajęciach porozmawiamy o tym, do czego służy pismo i jakie były jego początki. Czy uda wam się rozszyfrować egipskie hieroglify? Wyjaśnimy także, dlaczego dziecko z Japonii czy z Rosji uczy się innego alfabetu niż my. Dowiemy się także, czym jest kaligrafia, z którą problemy w szkole miał Adam Mickiewicz, autor Pana Tadeusza.

prowadzenie: Martyna Kunecka


Anonsy, afisze i szyldy, czyli o dawnej reklamie

25 sierpnia 2020 (wtorek), godz. 10.00

Dziś reklama otacza nas ze wszystkich stron, wystarczy włączyć telewizor czy przejść się po mieście. A jak było dawniej? Zapraszamy na zajęcia, podczas których przeniesiemy się do przedwojennej Polski i przeczytamy wycinki z ówczesnych gazet, pooglądamy dawne plakaty oraz zajrzymy za witryny sklepowe.  Dowiemy się, do zakupu czego by nas zachęcano i w jaki sposób. Porozmawiamy także o tym, jak ważne jest, aby nie do końca wierzyć temu, co mówi reklama...

prowadzenie: Martyna Kunecka


Lokomotywa, fotografia i pierwsza żarówka – o najważniejszych wynalazkach XIX wieku

28 sierpnia 2020 (piątek), godz. 10.00

Dziś codziennie korzystamy z elektryczności, otaczają nas urządzenia, które bardzo ułatwiają życie – telefony, radia czy lodówki. Na zajęciach cofniemy się w czasie o dwieście lat, do wieku XIX nazywanego epoką wielkich wynalazków, z których korzystamy do dziś. Zobaczymy, jak wyglądały dawniej lokomotywy, dowiemy się, ile czasu potrzeba było, aby wykonać jedno zdjęcie, oraz porównamy pierwszy wyświetlony w kinie film z tymi, które oglądamy dzisiaj.

prowadzenie: Martyna Kunecka


Wakacje w mieście czy na wsi?

31 sierpnia 2020 (poniedziałek), godz. 10.00

W mieście wszędzie słychać szum ulicy, otaczają nas tu wysokie budynki. Na wsi obudzi nas pianie koguta, a wokół rozciągają się pola. A wy, gdzie mieszkacie? Gdzie spędziliście wakacje? Na zajęciach dowiemy się, czym zajmowali się mieszkańcy wsi i miast dawniej oraz w jaki ciekawy sposób można w tych miejscach spędzać wolny czas. Spróbujemy także wspólnie zbudować Soplicowo – piękną wieś opisaną przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu.

prowadzenie: Martyna Kunecka

Lipiec


Kontusiki, palcaty i etykieta, czyli dzieciństwo w dworku szlacheckim

3 lipca 2020 (piątek), godz. 10.00

Zastanawialiście się kiedyś, jak żyli wasi rówieśnicy w dawnych czasach? Cofnijmy się o dwieście lat, do dworku szlacheckiego. Czy dzieci chodziły do szkoły? Jakie nosiły stroje? Jakie miały zabawki? A przede wszystkim – jak mijały im ciepłe, wakacyjne miesiące? W trakcie zajęć spróbujemy swoich sił w popularnych rozrywkach dziecięcych tamtej epoki – zagadkach, łamigłówkach i innych grach słownych.

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Gra w kapsle i nakręcane koguty, czyli dzieciństwo w PRL

7 lipca 2020 (wtorek), godz. 10.00

Czy słyszeliście o bączkach, nakręcanych kogutach, grze w kapsle i pstrykających kaczkach? O zabawach na trzepaku, gumach turbo i oranżadzie w proszku? W czasach dzieciństwa waszych rodziców i dziadków wakacje spędzało się na podwórku. Jak sobie radzono bez internetu i współczesnych technologii? W trakcie zajęć przyjrzymy się zabawkom z tamtych czasów, zagramy w popularne gry i zabawy podwórkowe.

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Czerwone Gitary i Kolorowe jarmarki. W muzeum o muzyce czasów PRL

10 lipca 2020 (piątek), godz. 10.00

Wyobraźcie sobie, że by posłuchać ulubionej piosenki, nasi rodzice i dziadkowie musieli czekać przy radiu nawet po kilka godzin. Dzisiaj dzięki internetowi mamy nieograniczony dostęp do ulubionych utworów, a jak było kiedyś? Festiwale muzyczne, prywatki przy adapterze, wieczorne dancingi, twist i rock’n’roll, czyli muzyczna rzeczywistość sprzed lat. Zapraszamy wszystkich małych melomanów z rodzicami!

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Gniotki i discmany, czyli dzieciństwo w latach 90

14 lipca 2020 (wtorek), godz. 10.00

Choć trudno w to uwierzyć od 1990 roku minęło już trzydzieści lat! Przez ten czas wiele się zmieniło, zarówno w życiu dorosłych, jak i dzieci. W latach 90. dostęp do Internetu nie był tak prosty jak dzisiaj. Muzyka popularna wybrzmiewała z discmanów i walkmanów, filmy odtwarzano z kaset VHS, a z zagranicy przybywały do nas elektroniczne zabawki takie jak tamagotchi. Jesteście ciekawi, jak to wyglądało? Zapraszamy!

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Dyliżansem po Europie. Śladami bohaterów Muzeum Pana Tadeusza

17 lipca 2020 (piątek), godz. 10.00

Dzisiaj podróż z Warszawy do Nowego Jorku trwa tylko około 10 godzin. Korzystamy z samolotów, szybkich pociągów, statków, wygodnych połączeń. Jednak czy podróżowanie zawsze było takie łatwe? W trakcie zajęć spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, przyglądając się licznym podróżom Adama Mickiewicza. Z jakich środków transportu korzystano w jego czasach? Ile czasu zajmowało poecie dotarcie na miejsce? A wy – czy chcielibyście wyruszyć na pełne przygód wakacje, jeśli podróż trwałaby kilka tygodni?

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Handmade i DIY, czyli „zrób to sam” w Muzeum Pana Tadeusza

21 lipca 2020 (wtorek), godz. 10.00

Kiedy w domu i sklepach brakowało wielu produktów i zabawek, z pomocą przybywał Adam Słodowy, który ze szklanego ekranu pokazywał, jak samodzielnie wykonać przeróżne przedmioty i wynalazki. Do dzieła przydawały się dobre chęci oraz materiały będące pod ręką. Program Adama Słodowego oraz późniejszy serial animowany o pomysłowym Dobromirze gromadziły przed telewizorami setki waszych ówczesnych rówieśników! A może wy również skusicie się na wykonanie któregoś z ciekawych projektów?

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


„Grzybów było w bród”. Grzybobranie dawniej i dziś

24 lipca 2020 (piątek), godz. 10.00

Czy lubicie zbierać grzyby? Bohaterowie Pana Tadeusza wręcz za tym przepadali. Również dzisiaj leśne spacery z koszyczkiem są jedną z ulubionych rozrywek wielu Polaków. Czy zawsze jednak grzybobranie wyglądało tak samo? Żeby się tego dowiedzieć, przyjrzymy się fragmentom poematu, a także zabawimy się w rozpoznawanie różnych gatunków grzybów. Przypomnimy też współczesne zasady zachowania się w lesie oraz to, gdzie i w jaki sposób można zbierać grzyby i inne dary lasu. Poszukamy wspólnie grzybów, ale nie w lesie, a w muzeum!

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Muzealna podróż czasie w poszukiwaniu polskich smaków

28 lipca 2020 (wtorek), godz. 10.00

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest tradycyjna polska kuchnia? Czy to, co dzisiaj jadamy, wygląda tak samo jak posiłki naszych prapradziadków? Co jadano na dworze szlacheckim, czy dzieci dostawały słodycze i jakie warzywa hodowano w ogródku? Wspólnie spróbujemy odgadnąć, jakie dania kryją się pod różnymi niezwykłymi nazwami. Zapraszamy w podróż po polskiej kuchni XIX wieku. Może po zajęciach wypróbujecie któryś ze starych przepisów?

prowadzenie: Agnieszka Hajduk


Palcem po mapie, czyli wakacje w muzeum

31 lipca 2020 (piątek), godz. 10.00

Z pewnością każdy z was narysował kiedyś mapę skarbów i wie, że to niełatwe zadanie! A czy wiecie, kiedy pojawiły się pierwsze mapy? Na zajęciach obejrzymy wspólnie bardzo stare mapy. Dowiemy się, co oznaczały naniesione na nie symbole, dlaczego oprócz nazw miejscowości i krain geograficznych rysowano na nich także obrazki. A to wszystko po to, by dowiedzieć się, jak ludzie dawniej patrzyli na świat.

prowadzenie: Martyna Kunecka

logotyp dolny śląsk

Zadanie „Warsztaty wakacyjne dla dzieci w Muzeum Pana Tadeusza” współfinansowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.