Niepoprawna poezja: Skowyt (2010), reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman
W 1957 roku poeta Allen Ginsberg oraz wydawca Lawrence Ferlinghetti zostali oskarżeni przez prokuratora o sianie demoralizacji i zgorszenia. Proces dotyczył poematu Skowyt, w którym autor poruszył temat zagrożeń związanych z kapitalizmem i konsumpcjonizmem. Środowiska konserwatywne odczytywały dzieło jako antysystemowe i były oburzone wulgarnością utworu. Film pokazuje proces sądowy, który odbywa się nad dziełem literackim oraz skomplikowane losy poety – trudne dzieciństwo, problemy z psychicznie chorą matką, odkrywanie własnej homoseksualnej tożsamości oraz walkę o prawo do miłości i szczęścia.
Czy sądy mogą karać za dzieło sztuki? Czy sąd powinien oceniać wartość dzieła? W jaki sposób prawo może regulować awangardową działalność artystyczną?
Wstęp bezpłatny
Termin: 20 lipca 2016, godz. 20.00
Cykl „Zapisane w kadrze”
W literaturze nierzadko odnajdujemy wątki będące odbiciem osobistych przeżyć twórców, którzy, zanim staną się sławni – a często również po zdobyciu tej sławy, muszą mierzyć się ze swoimi ludzkimi słabościami oraz walczyć z przyziemnymi komplikacjami zawodowymi, rodzinnymi, miłosnymi.
Cykl filmowy „Zapisane w kadrze” prezentuje sylwetki pisarzy i pisarek, których determinacja zaprowadziła na szczyt kariery. Bez względu na to, kiedy żyli, często doświadczali represji ze strony władzy, niejednokrotnie odrzucani również przez społeczeństwo. Niektórzy trafiali do więzienia lub do zakładów dla psychicznie chorych, innych cenzurowano lub skazywano na ostracyzm społeczny. Ich siłą w walce z przeciwnościami okazywała się konsekwencja w pracy twórczej.
Kurator cyklu: Kamil Nowelli – antropolog kultury, doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
patronaty: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM