„Żegluga”. Warsztaty poezji miganej

Żegluga.prezentacja wierszy w Polskim Języku Migowym
w ramach II Edycji Festiwalu Tradycji Literackich

• 30 listopada 2018 (piątek), godz. 18.00
    prezentacja wierszy w Polskim Języku Migowym z udziałem uczestników warsztatów podczas finału Festiwalu Tradycji Literackich

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na warsztaty i prezentację poezji miganej.

Warsztaty dla osób Głuchych i słyszących, podczas których będą mieli okazję poznać i poćwiczyć techniki poezji w Polskim Języku Migowym oraz migania pantomimicznego (visual vernacular). Nie jest wymagane doświadczenie ani znajomość języka migowego. Uczestnicy zapoznają się z technikami łączącymi pantomimę, inne metody pracy aktorskiej oraz spontaniczną ekspresję twórczą.

Visual vernacular (VV) może być sposobem na to, aby pokazać ludziom piękno Kultury Głuchych. Jest formą ekspresji teatralnej, która łączy elementy takie jak: mimika twarzy, pantomima, gesty, elementy języka migowego, storytelling (opowiadanie historii) i poezję kształtu, ruchu ciała. Za pomocą całego ciała, ruchu dłoni, gestów, mimiki można opowiedzieć historię, która będzie zrozumiała zarówno dla osób słyszących, jak i Głuchych. Visual Vernacular nie tylko pokazuje piękno języka ciała i gestów, który jest integralną częścią świata Głuchych, ale też może stanowić most między tym światem a światem osób słyszących.

Inspiracją do tworzenia własnych wersji będą sen i podróż – tematy, które często pojawiają się w poezji Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta, bohaterów drugiej edycji Festiwalu Tradycji Literackich.

Wiersze opracowane podczas warsztatów zostaną zaprezentowane 30 listopada 2018 o godzinie 18.00 podczas finału Festiwalu Tradycji Literackich.

Program:

24 listopada 2018 (sobota)

godz. 10.00–13.00

• wykład dla zapisanych osób: na czym polega poezja migana VV
  • demonstracje przykładów na żywo i z filmów

godz. 13.00–13.15

•  przerwa kawowa

godz. 13.15–16.00

• zamknięte warsztaty poezji miganej. Uczestnicy wybierają zagadnienia związane z poezją Słowackiego i Herberta powiązane z hasłem żegluga i do nich wymyślają własne tematy, a następnie, pod okiem prowadzącego, układają wiersze

25 listopada 2018 (niedziela)

godz. 10.00–16.00 (przerwa 13.00–13.15)

• zamknięte warsztaty poezji miganej, opracowywanie utworów
    wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: wydarzenia@ossolineum.pl

30 listopada 2018 (piątek), godz. 18.00

• prezentacja wierszy w Polskim Języku Migowym z udziałem uczestników warsztatów

_______________________________________________________________

Prowadzący:
Arkadiusz Bazak – Głuchy poeta, aktor, performer, reżyser. Ukończył studia licencjackie na kierunku surdopedagogika i studium aktorskie. Współpracował z wrocławskim Teatrem Formy, występował między innymi w takich spektaklach jak: „Only you”, „Ulica krokodyli”, „Sąsiedzi”, „Metropolis”, „Walka Postu z Karnawałem”, „Fontanna młodości”. Pobierał prywatne lekcje u Józefa Markockiego. W 2006 roku wziął udział w międzynarodowych warsztatach poezji miganej dla Głuchych, a po powrocie do Polski zaczął rozwijać swój warsztat i popularyzować tę dziedzinę sztuki. 17 listopada 2008 roku założył Teatr Artystycznych „Deaf Poland”. W ramach pierwszej edycji Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza przygotował dwa filmy oraz przeprowadził warsztaty z poezji miganej (w ramach których przetłumaczył na polski język migowy pięć wierszy Tadeusza Różewicza).

_______________________________________________________________

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny:

TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Naszemiasto.pl, Radio Luz, O.pl Polski Portal Kultury, Booklips.pl, Wroclife.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura