w ramach IV Festiwalu Tradycji Literackich

Warsztaty twórczego pisania
z Adamem Kaczanowskim

  • lipiec-sierpień 2020
  • warsztaty dla młodzieży od 16 lat i dorosłych w trybie online
  • udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, próbkę tekstu prozatorskiego o długości do 10000 znaków ze spacjami należy przesłać na adres gabinetliteracki@ossolineum.pl do 28 czerwca 2020; listę zakwalifikowanych ogłosimy do 12 lipca 2020

Otrzymaliśmy 49 zgłoszeń na warsztaty. Zachęcamy do zapoznania się z listą zakwalifikowanych.

Dziękujemy za zainteresowanie! 


Opinie uczestników na temat warsztatów


„[...] dziękuję za możliwość uczestniczenia w warsztatach. Wiele z nich wyniosłam. Pan Kaczanowski to rzetelny i sympatyczny nauczyciel”.


„(...)Podobało mi się również to, że pan Adam wyszedł z założenia, że nie ma złych pomysłów — na podstawie analizowanych fragmentów literatury pokazywał, że każdy pomysł może być dobry, zależnie od tego, jak się ogra, i tak samo odnosił się do projektów uczestników”.


„[...] forma on-line była wbrew pozorom wygodna dla uczestników”.


„Dzięki warsztatom wyszłam z gotowym konceptem na opowiadanie, który będę dalej rozwijać i tworzyć, i za to bardzo dziękuję, bo dzięki rozłożeniu wszystkich spotkań w czasie była szansa na stworzenie czegoś i wbicie się ponownie w rytm wymyślania i tworzenia”.


„Warsztaty literackie były cennym doświadczeniem w formie online. Adam Kaczanowski w ciekawy sposób przekazał swoją wiedzę podczas zajęć. Na pewno dzięki ćwiczeniom, jest się bardziej uważnym na różnych etapach tworzenia opowiadania, od wymyślenia narratora, poprzez dialogi, po znalezienie ciekawego zakończenia. Świetna okazja, żeby sprawdzić swoje umiejętności. Dziękuję za możliwość uczestnictwa”.

W ramach IV edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na warsztaty twórczego pisania.

„Literatura poważna nie jest po to, żeby ułatwiać życie, tylko po to, żeby je utrudniać”.

„Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz”.

Witold Gombrowicz, Dziennik 1957-1961


Od prowadzącego

Podczas warsztatów będziemy pracować nad stworzeniem opowiadania. Podczas sześciu zajęć online rozpatrzymy kolejne etapy pisania, m.in. tworzenie postaci, wybór typu i charakteru narratora, dialogi, postaci drugoplanowe i zakończenie.

Podczas każdego ze spotkań będziemy budować kilka możliwych scenariuszy do wykorzystania przez uczestników warsztatów. Pomiędzy zajęciami będą oni dopracowywać własne wersje – tak, by na zakończenie każdy napisał własny utwór.

Przyświecać będą nam dwa powyższe cytaty z Dziennika Witolda Gombrowicza.


O prowadzącym

Adam Kaczanowski, fot. Ola Kaczanowska

Adam Kaczanowski (1976), raczej pisarz, trochę performer, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za książkę Cele, za którą był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Opublikował też trzy powieści (ostatnio Topless) oraz kilka książek poetyckich (m.in. Stany, Happy End, Co jest nie tak z tymi ludźmi?). Jego teksty pojawiały się m.in w „Twórczości”, „brulionie”, „Nowym Nurcie”, „Czasie Kultury”, „FA-arcie” oraz na cycgada.art.pl. Występował jako Człowiek-Małpa, Calineczka i klaun, m.in. w galeriach Goldex Poldex (Kraków), Arsenał (Poznań), Siłownia (Poznań). Urodził się w Poznaniu, mieszka w Warszawie, pracuje w reklamie. Ostatnio opublikował zbiór opowiadań Czego boją się rodzice oraz książkę z wierszami Zabawne i zbawienne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logotyp MKiDN