Literackie Drezno. Kilka polskich śladów

• Zakład Narodowy im. Ossolińskich
  • Technischen Universität Dresden
  • Sächsische Landesbibliothek – Staats– und Universitätsbibliothek Dresden

Zachęcamy do zapoznania się z wystawą „Literackie Drezno. Kilka polskich śladów” powstałą we współpracy między Technischen Universität Dresden i Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. Ekspozycja jest prezentowana podczas VI Kongresu Polonoznawczego w Dreźnie.

Wystawa pozwala śledzić w topograficznym kluczu polskie, literackie ślady w Dreźnie. Stolicę Saksonii odwiedzali – i nadal chętnie odwiedzają – pisarze i pisarki. Bywali tu romantycy i romantyczki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Klementyna Hoffmanowa. Współcześnie inspirację dla wątków fabularnych „Biegunów” znalazła zaś Olga Tokarczuk.
Ekspozycja dostępna zarówno po polsku, jak i po niemiecku, prezentowana jest w Sächsische Landesbibliothek – Staats– und Universitätsbibliothek Dresden. Reprodukowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich oraz Biblioteki Narodowej.

O wystawie

Transgraniczne relacje pomiędzy Polską i Dreznem przebiegają na wielu płaszczyznach. Polityczne związki dotyczą choćby unii personalnych w okresie panowania w Rzeczypospolitej Obojga Narodów królów elekcyjnych z rodu Wettynów, władców Saksonii. Drezno odegrało istotną rolę w odbudowywaniu polskiego życia społecznego po klęsce powstania listopadowego, dla wielu osób było pierwszym przystankiem na europejskim szlaku uchodźczym, stanowiło miejsce azylu, ale również ważny ośrodek polskiego życia literackiego i kulturalnego. Dziś chętnie odwiedzane turystycznie, bywa, że inspiruje literacko nawet Laureatkę Nagrody Nobla. Do poszukiwania polskich, literackich śladów, do tropienia drezdeńskich miejsc pisarzy i pisarek – zapraszamy!

Instytucje współpracujące przy organizacji wystawy

• Zakład Narodowy im. Ossolińskich
  • Technischen Universität Dresden
  • Sächsische Landesbibliothek – Staats– und Universitätsbibliothek Dresden
  • Akademickie Centrum Badań. Ex-centrum Olgi Tokarczuk
  • Institut für Slavistik TU Dresden
  • Deutsches Polen-Institut e.V.

Zespół wystawy

• autorka koncepcji wystawy: Joanna Maj
  • projekt graficzny: Zofia Jaros
  • tłumaczenia tekstów: Joanna Maj, Annelie Bachmaier, Julianna Redlich