znajdź szczegóły

Martwa natura

Martwa natura – znajdź szczegóły
  • propozycja zabawy dla dzieci w wieku 7–12 lat, do realizacji w domu, samodzielnie, bądź wspólnie z rodzicami czy rodzeństwem

Spostrzegawczość jest bardzo ważna. Przydaje się nie tylko artystom. Dzięki niej szybciej realizujemy zadania i popełniamy mniej błędów. Można ją ćwiczyć, a przy okazji trenować pamięć i koncentracje. Umiejętność skupienia uwagi jest równie potrzebna, szczególnie w świecie pełnym rozpraszaczy. Rozpocznijmy trening.

Przez cztery minuty patrz na obrazek. Możesz go powiększyć, wystarczy w niego kliknąć. Nastaw budzik w telefonie, a potem go odłóż. Nie sprawdzaj powiadomień i wiadomości. Nie otwieraj nowych okien w przeglądarce na komputerze. Nie rozmawiaj z nikim, nie rozglądaj się. Tylko patrz na obrazek przez cztery minuty.

Może się okazać, ze zacznie Ci się nudzić i twoje myśli będą uciekać. Gdy się zorientujesz, że tak się dzieje, ponownie skup się na obrazku. Jeśli chcesz, w myślach nazywaj albo licz przedstawione elementy.

Może będzie Ci się wydawało, że cztery minuty to strasznie długo, albo bardzo krótko.
Gdy budzik zadzwoni, nie patrząc na obrazek, spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania:

Ile ryb jest na obrazku?
Gdzie zawędrowała mrówka?
Czy jabłko ma pestki?
Czy ptaszki maja zamknięte czy otwarte dzioby?
Ile jest motyli?

Jeśli nie zapamiętałeś wszystkiego, nie martw się, odpowiedz na pytania, przyglądając się obrazkowi. Spostrzegawczość trenuj, patrząc na obrazy w albumach albo widok z okna.

Martwą naturę z ćwiczenia możesz wydrukować (szablon znajdziesz w pliku do pobrania), a potem dorysowywać elementy według własnych pomysłów lub dodać kolory.


Szukaj inspiracji