Moja Wolna Europa – spotkanie z Piotrem Załuskim
z cyklu Środy nad książką
- 14 listopada 2018 (środa), godz. 17.00
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)
Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na spotkanie z redaktorem Piotrem Załuskim, wieloletnim dziennikarzem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, scenarzystą i reżyserem filmowym, połączone z promocją jego nowej książki U siebie. Moja wolna Europa.
Piotr Załuski od 1967 roku związany był, jako dziennikarz, reżyser i realizator wizji, z wrocławskim ośrodkiem telewizyjnym, w którym współorganizował największą telewizyjną „Solidarność” w Polsce. Od października 1980 przewodniczył Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Radia i Telewizji „S”. Internowany 13 grudnia 1981 roku – więziony najpierw w Ośrodku Odosobnienia we Wrocławiu, a następnie w Grodkowie. Wspominał, że „jako wytrawny »sługus Wolnej Europy« w ostatnich miesiącach mojego pobytu w PRL, czyli jeszcze podczas internowania w Grodkowie, zostałem na kilka dni kolporterem pisanego ręcznie biuletynu RWE. Po prostu jeden z moich współinternowanych kolegów, z którym sąsiadowałem prycza w pryczę, otrzymał od rodziny paczkę żywnościową, w której truskawkowy placek sprytnie był nadziany częściami miniaturowego radia. Precyzyjnie scalona, podłączona drutem antenowym do żelaznego łoża, odbierała ta radyjkowa drobina monachijskie audycje w miarę słyszalnie. Codziennie więc na zeszytowej kartce drobnym pismem streszczałem wiadomości dziennika i najważniejsze komentarze”.
Po zwolnieniu 2 czerwca 1982 wyjechał do Niemiec. W latach 1982–1994 pracował w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium, gdzie prowadził audycje i kierował działem kulturalnym. Po latach pisał: „Nie jestem naukowcem, więc mogę powiedzieć, że moja Wolna Europa radiowa zastygła we mnie jako temat liryczny, a nie przedmiot badawczy”. Do Polski wrócił w 1995 roku.
Scenarzysta i reżyser m.in. cykli filmów: Ogród Barbarzyńcy (inspirowanych twórczością Zbigniewa Herberta), Wędrówki śródziemnomorskie, Miniatury włoskie, Cny język Polaków. Autor książki Zamęt. Opowieść o czasach i życiu Mickiewicza, w której połączył epizody z życia poety i jego pokolenia z własnymi fantazjami i domysłami. W 2018 roku laureat nagrody Radia Wrocław Kultura za książkę Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych. Laureat I nagrody w konkursie I Programu TVP za cykl audycji telewizyjnych poświęconych XXV rocznicy powstania „S” (2005), Nagrody Dziennikarskiej im. redaktora Tadeusza Szweda (2006).
Na drugie w tym sezonie spotkanie z cyklu Środy nad książką zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza 14 listopada 2018 o godzinie 17.00. Rozmowę z Piotrem Załuskim poprowadzi dr Mateusz Palka – współautor wystawy Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, pracownik ossolińskich Gabinetów Świadków Historii poświęconych postaciom Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Władysława Bartoszewskiego i Tadeusza Różewicza.
Gość
Piotr Załuski – absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Zaocznego Wyższego Studium Zawodowego Realizacji Telewizyjnych Programów Dziennikarskich przy PWSFTViT w Łodzi. Dziennikarz, scenarzysta, reżyser, producent filmowy i wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, od 1967 związany z wrocławskim ośrodkiem telewizyjnym, współorganizator „Solidarności” w TVP, internowany w 1981 roku. Od 1982 przebywał na emigracji w Niemczech, gdzie prowadził audycje w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz kierował jego działem kulturalnym.
Prowadzący
Mateusz Palka – doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej, autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca. Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Członek ZPAF-u. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Stały współpracownik pisma artystycznego „Format”.
O cyklu
Środy nad książką – cykl spotkań, do których punktem wyjścia są książki dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste. Bohaterami spotkań będą ich autorzy: uczeni, publicyści, świadkowie historii, którzy odpowiedzą na pytania prowadzących i publiczności.