„Pan Tadeusz” dla dzieci – wielkoformatowa książka #muzealniaki

Pan Tadeusz dla dzieci – wielkoformatowa książka #muzealniaki

Na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza pojawiła się wielkoformatowa książka – niezwykła atrakcja dla najmłodszych.

Wielkoformatowe wydanie poematu Adama Mickiewicza to efekt akcji #muzealniaki oraz konferencji wyszehradzkiej, która niedawno odbyła się w Muzeum Pana Tadeusza. Ta nietypowa książka powstała z myślą o dzieciach. Zachęcamy do przyjścia z najmłodszymi na dziedziniec Kamienicy pod Złotym Słońcem i obejrzenia ilustracji polskich artystów.

Wśród graficznych interpretacji Pana Tadeusza znalazły się dzieła takich wybitnych rysowników i malarzy jak Kazimierz Alchimowicz, Elwiro Michał Andriolli, Wojciech Kossak, Jacek Malczewski, Czesław Borys Jankowski. Nie zabrakło również współczesnego spojrzenia na XIX-wieczny poemat. Wykorzystaliśmy cieszącą się popularnością interpretację Józefa Wilkonia, a kolejnym fragmentom Pana Tadeusza towarzyszą plakaty pochodzące z projektu „12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona” realizowanego w Muzeum Pana Tadeusza od 2016 do 2018 roku. Współczesne ilustracje do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza przygotowało dla nas dwunastu artystów wizualnych i spośród nich wybraliśmy ilustracje Mirelli von Chrupek, Tomasza Kaczkowskiego oraz Jana Kallwejta, które przeplatają się w książce z XIX i XX wiecznymi interpretacjami. Znajdziemy w niej także grafiki wykonane na potrzeby Muzeum Pana Tadeusza przez firmę Juice oraz prace Anny Szejdewik „Coxie” i Magdaleny Wosik. Dziecięce spojrzenie na poemat zilustrowały dzieci z klasy III b ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek we Wrocławiu.

• wydawca
    Muzeum Pana Tadeusza, 2018
  • ilustracje
    Kazimierz Alchimowicz, Elwiro Michał Andriolli, Mirella von Chrupek, Czesław Borys Jankowski, Juice – aplikacja multimedialna w Muzeum Pana Tadeusza, Tomasz Kaczkowski, Jan Kallwejt, Wojciech Kossak, Jacek Malczewski, Anna Szejdewik „Coxie”, Anna Walterowicz, Józef Wilkoń, Magdalena Wosik, dzieci z klasy III b ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek we Wrocławiu
  • opracowanie graficzne
    Eugeniusz Orda
  • projekt elementów graficznych okładki
    Iwona Matkowska
  • wybór tekstów i ilustracji
    Monika Bronowicka

Projekt: „#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” jest finansowany ze srodków Funduszu Wyszehradzkiego. ”#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” project is financed by the Visegrad Fund.