Władczynie, konspiratorki, gospodynie. Sytuacja społeczna kobiet w czasach Adama Mickiewicza

Z cyklu "Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza"

• 26 maja 2019 (niedziela), godz. 12.00
  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)
  • czas trwania: 45 minut
sala dom

Zapraszamy na spotkanie dotyczące sytuacji kobiet u schyłku XVIII i na początku XIX wieku, które poprowadzi Marta Grzywna, pasjonatka kultury staropolskiej.

Jak wyglądała sytuacja kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej czasów Adama Mickiewicza? Poprzez biografie takich postaci jak Katarzyna Wielka, Salomea Słowacka i Celina Szymanowska przyjrzymy się pozycji społecznej kobiet u schyłku XVIII i na początku XIX wieku. Ich życiorysy pozwolą nam ukazać jej zniuansowanie, a także różnice wynikające z odmiennego statusu ekonomicznego, przynależności do określonych grup społecznych oraz pochodzenia.

Prowadzenie:

Marta Grzywna – studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, pasjonatka historii Polski, dwudziestolecia międzywojennego i sztuki baroku, ze szczególnym uwzględnieniem kultury staropolskiej. W swoich zainteresowaniach nie poprzestaje na teorii, od dwóch lat aktywnie działa na polu rekonstrukcji historycznej XVII wieku.

O cyklu:

Podczas niedzielnych spotkań edukatorzy współpracujący z Muzeum Pana Tadeusza oprowadzą zwiedzających po wybranych częściach wystaw stałych muzeum – opowiedzą o niezwykłych postaciach, dramatycznych wydarzeniach i najciekawszych eksponatach. Przytaczając anegdoty i przedstawiając ich kontekst historyczny, stworzą barwną opowieść o Polsce od końca XVIII wieku do czasów II wojny światowej.