Szkolenie dla nauczycieli historii

Świat patrzy na tę zbrodnię i milczy. Jak uczyć o Holokauście w szkole i poza nią
Szkolenie dla nauczycieli historii uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

  • 29 marca 2019 (piątek ), godz. 13.00– 17.00
  • wstęp bezpłatny, obowiązują zgłoszenia mailowe: edukacja@ossolineum.pl, liczba miejsc ograniczona (w zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko oraz nazwę szkoły)

Nowoczesna i interaktywna wystawa Misja: Polska jest pretekstem do rozmowy o tym, jak ciekawie i interaktywnie uczyć historii najnowszej w sali lekcyjnej z wykorzystaniem metod, które mają zastosowanie w edukacji muzealnej.

Druga część wystawy stałej Muzeum Pana Tadeusza, zatytułowana, Misja: Polska, to wystawa o idei wolności ukazanej w realiach II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, dorastającego w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, które w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy i wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki.

Program szkolenia

godz. 13.00 | Świat patrzy na tę zbrodnię i milczy. Rada Pomocy Żydom „Żegota” przedstawiona przez pryzmat obiektów prezentowanych na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza oraz tych na co dzień nie eksponowanych. Prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

godz. 14.00 | Jak uczyć o Holokauście w szkole i poza nią. Sposoby wykorzystania edukacji muzealnej, jako wsparcia dla szkół, a także prezentacja metod w edukacji muzealnej, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w sali lekcyjnej. Prowadzenie: dr Monika Bronowicka

godz. 15.00 | Dyskusja przy kawie

__________________________________________________

prowadzące:
Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Monika Bronowicka – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, edukatorka muzealna, w Muzeum Pana Tadeusza odpowiedzialna za lekcje muzealne na wystawie: Misja: Polska.

__________________________________________________

>>Więcej informacji o wystawie Misja: Polska