Wojenne losy wawelskich zabytków – wykład Jerzego T. Petrusa

  • 16 czerwca 2019 (niedziela), godz. 11.00
  • wstęp 1 zł (w ramach biletu do muzeum)

Zapraszamy na wykład wicedyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, Jerzego T. Petrusa, który odbędzie się w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza.

W ramach nowego cyklu ekspozycyjnego Wawelskie olśnienia na wystawie stałej Rękopis Pana Tadeusza prezentowane są aktualnie obiekty pochodzące ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród nich zobaczyć można m.in.: dwa pejzaże Corota, osiemnastowieczne porcelanowe figurki miśnieńskie (seria Polaków i Polek, Miśnia XVIII/XIX w.) przedstawiające portrety Polaków i Polek w strojach staropolskich, a także portrety staropolskie, w tym siedemnastowieczne portrety Marysieńki Sobieskiej i króla Jana III Sobieskiego.

Cyklowi Wawelskie olśnienia towarzyszy program edukacyjny, w ramach którego w niedzielę 16 czerwca 2019 zapraszamy na wykład Jerzego T. Petrusa, wicedyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, który przybliży wojenne losy wawelskich zabytków.


Prowadzący

Jerzy Tadeusz Petrus – historyk sztuki i muzeolog, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.
Autor kilku książek i prawie dwustu artykułów naukowych poświęconych polskiemu malarstwu portretowemu XVI i XVII w., sztuce Lwowa (Pomnik Kornela Ujejskiego, Kraków 2007), dziejom Żółkwi (Kościoły i klasztory Żółkwi, Kraków 1994; Żółkiew i jej kolegiata, Warszawa 1997), broni trofealnej i regaliom związanym z polskimi monarchami, lwowskiemu ludwisarstwu w XVI w., a także dziejom lwowskiego muzealnictwa. Autor kilkunastu monograficznych opracowań kościołów i klasztorów rzymskokatolickich na terenie dawnego województwa ruskiego, w tym prac o lwowskiej katedrze łacińskiej: Katedra lwowska obrządku łacińskiego, Warszawa 2004; współautor monografii Katedra łacińska we Lwowie, Kraków 2013 w ramach serii Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Zajmuje się działaniami na rzecz ratowania zabytków kultury i sztuki polskiej na obszarze współczesnej Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Członek komisji eksportów MKiDN w sprawie polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju, licznych towarzystw naukowych, w tym Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności.
Odznaczony m.in. medalem „Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Zasługi Litwy.


Więcej informacji

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.