• 16 listopada 2023 (czwartek), godzina 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

„Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” – spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

Książka „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” (Wydawnictwo W.A.B. 2022), której poświęcone będzie spotkanie, to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć życie „od nowa”, przezwyciężyć różnice między zaborami, uciec od narodowych przywar i wiejskiej nędzy. Tutaj Polska miała wejść w wiek XX, a Gdynia spełnić marzenia o idealnym mieście i idealnej Polsce.

Reportaż o Gdyni przyniósł Grzegorzowi Piątkowi Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej, Paszport Polityki w kategorii literatura oraz nagrodę Nike Czytelników 2023.


Transmisja


Gość

Grzegorz Piątek, for. Laura Bielak

Grzegorz Piątek – publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt zajmujący się historią i architekturą Warszawy. Laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, kurator wystaw i projektów, m.in. „Le CorbusYear – program edukacyjno-kulturalny z okazji 125. urodzin Le Corbusiera”, czy też „Dane warszawskie – sekcja wystawy głównej Muzeum Warszawy”. Autor książek: „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” oraz „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”.


Prowadząca

dr Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, kustosz w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich. Współprowadząca i koordynująca cykle „Misja Polska: Misja Wrocław”, „Środy nad książką”, „Popiół i Diament. Spotkania autorskie”, które organizowane są w Muzeum od 2016 roku.

Fotografie z Muzeum Miasta Gdyni:


mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.