Warsztaty literackie dla dorosłych
Praca pisarza, czyli jak napisać i wydać książkę reporterską
- 10 czerwca 2022 (piątek), godz. 11.00
- warsztat dla uczestników od 16. roku życia
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
O warsztacie
W ramach projektu „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego poznamy warsztat reportera i pisarza od kuchni. Będzie to opowieść o pisaniu i wydawaniu książek reporterskich, szczególnie tych poświęconych historii.
Dlaczego warto pisać literaturę faktu? Czym różni się odtwarzanie prawdziwych wydarzeń od kreowania fikcji? Jak bardzo ostateczna wersja różni się od pierwszej?
Napisanie książki to jednak dopiero połowa sukcesu. Na pisarskiej drodze pojawiają się kolejne przeszkody, takie jak znalezienie wydawcy, czy prace redakcyjne.
Reporter żyje życiem swoich bohaterów – tak jak aktor. Pisząc nawet o największych zbrodniarzach, utożsamia się z nimi. Wdziera się do ich umysłów. Jak więc oddzielić prywatne życie od zawodowych przeżyć?
Warsztat inspirowany jest książką „Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.”, Wydawnictwo Czarne, 2018. Na spotkanie z autorem książki, Piotrem Lipińskim zapraszamy 9 czerwca 2022 (czwartek) o godzinie 17.00. Wydarzenie odbywa się w księgarnio-kawiarni Popiół i Diament (Rynek 6).
„Reportaż historyczny należy do ulubionych lektur Polaków, nawet zawodowych historyków, którzy doceniają swobodę podróży po przeszłości, nieograniczanie się do skrupulatnej analizy archiwalnych źródeł i kanonicznego dokumentowana wszelkich stwierdzeń. Piotr Lipiński na pewno należy do tego cechu majstrów reportażu historycznego, co pokazał już wielokrotnie” – napisał Wiesław Władyka w „Polityce”.
Prowadzący
Piotr Lipiński to autor i współautor dwudziestu książek reporterskich. Najwięcej – pięć z nich – ukazało się w ostatnich latach w wydawnictwie „Czarne”.
Więcej o projekcie
Patroni
- Historia.org.pl – Polski Portal Historyczny
- nakanapie.pl
- Wroclife.pl
Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.