Kino Popiół i Diament

 • 5 stycznia–23 lutego 2022
 • każda środa, godz. 18.00
 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
 • jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę odwołujemy cykl projekcji w kinie Popiół i Diament pt. „Kino radzieckie”. W ten symboliczny sposób chcemy zaprotestować przeciwko rosyjskiemu aktowi agresji i wyrazić naszą solidarność z narodem ukraińskim.

W każdą środę zapraszamy do kina Popiół i Diament na nowe projekcje z cyklu „Kino radzieckie”. Repertuar uwzględnia pełen przekrój radzieckiej kinematografii, od klasyków kina niemego po ostatnie sukcesy artystyczne z lat osiemdziesiątych XX wieku.

 


Repertuar


luty


„Iwan Groźny”

 • 2 lutego 2022 (środa), godz. 18.00

Pełen rozmachu dramat historyczny, będący pierwszą częścią z planowanej przez Eisensteina trylogii o Iwanie Groźnym. Początek historii cara, który dopiero poznaje ciężar władzy i bezlitosne realia polityki.


„Iwan Groźny: Spisek bojarów”

 • 9 lutego 2022 (środa), godz. 18.00

Ostatnie dzieło Siergieja Eisensteina, przez które popadł w ostateczną niełaskę Stalina. Dalszy ciąg historii Ivana Groźnego, który w obliczu wewnętrznych sporów politycznych i walki o władzę skłania się ku tyranii i popada w obłęd.


„Czterdziesty pierwszy”

 • 16 lutego 2022 (środa), godz. 18.00

Dramat wojenny na podstawie opowiadania Borisa Ławrieniowa o tym samym tytule. Adaptacja w reżyserii Grigorija Czuchraja, mająca stanowić punkt zwrotny w historii socrealistycznego kina, stopniowo odchodzącego od silnie propagandowego charakteru.


„Ballada o żołnierzu”

 • 23 lutego 2022 (środa), godz. 18.00

Drugi film Grigorija Czuchraja, w którym kontynuuje bardziej indywidualistyczne spojrzenie na doświadczenie wojny. Historia Aloszy – prostego żołnierza, bohatera z przypadku, dla którego wojenna chwała nie jest w stanie przyćmić trudów codzienności.

Minione


styczeń


„Pancernik Potiomkin”

 • 5 stycznia 2022 (środa), godz. 18.00

Jedno z najważniejszych i najbardziej wpływowych dzieł w historii kinematografii. Oparta na faktach historia rebelii marynarzy na okręcie wojennym, zekranizowana z imponującym do dziś rozmachem i za pomocą rewolucyjnych zabiegów formalnych.


„Człowiek z kamerą filmową”

 • 12 stycznia 2022 (środa), godz. 18.00

Odważna formalnie i wyprzedzająca swoje czasy realizacja twórczego manifestu Dzigi Wiertowa. Pozbawiona klasycznej narracji forma dokumentalna, skupiająca się na oddaniu wielkomiejskiego ducha radzieckiej metropolii.


„Świat się śmieje”

 • 19 stycznia 2022 (środa), godz. 18.00

Obraz do dziś otoczony kultem, zwiastował narodziny pierwszej gwiazdy srebrnego ekranu w ZSRR – Lyubovy Orlovej. Niepoprawnie optymistyczny musical, którego najpopularniejsze piosenki cieszyły się posłuchem również poza granicami Związku Radzieckiego.


„Aleksander Newski”

 • 26 stycznia 2022 (środa), godz. 18.00

Historyczny dramat wojenny, pierwszy dźwiękowy film Siergieja Eisensteina za muzykę do którego odpowiadał sam Siergiej Prokofiev. Ekranizacja średniowiecznej historii o księciu Aleksandrze Newskim, odpierającym najazdy wojsk krzyżackich.


Repertuar kina Popiół i Diament