• 23 kwietnia 2021
  • godzina 17.00
  • prowadzenie: Marta Dardzińska i Michał Gruz

23 kwietnia 2021 mija pięć lat od otwarcia Muzeum Pana Tadeusza. Z tej okazji zapraszamy w sentymentalną, choć niedaleką podróż w czasie, podczas której przypomnimy wybrane fragmenty naszej działalności.

Podczas „Koncertu życzeń” przyjrzymy się najciekawszym wpisom pozostawionym przez Państwa w naszych księgach pamiątkowych, przywołamy również najbardziej zaskakujące i najzabawniejsze komentarze o muzeum znalezione w Internecie.

Zachęcamy do wspólnej zabawy podczas transmisji live w najbliższy piątek o godzinie 17.00!

Już teraz przysyłajcie nam życzenia urodzinowe (w formie wpisów, zdjęć lub nagrań wideo), które możecie zostawiać w komentarzach wydarzenia. Wybrane zaprezentujemy podczas piątkowej transmisji.


Pięć lat działalności

Muzeum Pana Tadeusza działa od 23 kwietnia 2016 roku w kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6) i jest najnowszą częścią Ossolineum. Zwiedzić tu można dwie części wystawy stałej – „Rękopis Pana Tadeusza” i „Misja: Polska”. Pierwsza opowiada o powstaniu i recepcji Mickiewiczowskiego arcydzieła, druga to ekspozycja o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych, pokazanej na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Muzeum prowadzi działalność naukową, edukacyjną i artystyczną, organizuje wystawy czasowe, w jego ramach działa również Gabinet Literacki im. Tadeusza Różewicza. W 2019 roku Muzeum Pana Tadeusza otrzymało wyróżnienie jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA).

Otwarte dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych, a także dzięki hojności mieszkańców Wrocławia Muzeum Pana Tadeusza przez pięć lat działalności odwiedziło ponad dwieście dwadzieścia tysięcy osób.

Od 23 kwietnia 2016 roku otworzyliśmy 38 wystaw, przeprowadziliśmy 5675 lekcji muzealnych, 2311 warsztatów edukacyjnych oraz zorganizowaliśmy 341 wydarzeń – wykładów, pokazów filmowych, koncertów, debat i spotkań z artystami wizualnymi, pisarzami, tłumaczami, historykami, literaturoznawcami z Polski i zagranicy.

Od początku pandemii koronawirusa w marcu 2020 roku, gdy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia części działalności do Internetu, z oferty online Muzeum Pana Tadeusza skorzystało łącznie ponad czterysta tysięcy odbiorców.

Aktualnie w Muzeum Pana Tadeusza trwają prace związane z otwarciem wystawy stałej poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi, której wernisaż planowany jest 9 października 2021 roku, w stulecie urodzin poety.