Wystawa „Greta. Zajęcia dodatkowe”

Program wydarzeń

Od 23 lutego do 30 sierpnia 2024 zapraszamy na wystawę czasową „Greta. Zajęcia dodatkowe”. Na ekspozycji prezentujemy wybór fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej ze zbioru ponad siedmiu tysięcy diapozytywów znajdujących się w Ossolineum. Wybrane kadry pozwalają spojrzeć na świat okiem „Grety”.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących ekspozycji.

Program wydarzeń

Wernisaż wystawy

• 23 lutego 2024, godz. 18.00
  • wstęp wolny

Oprowadzania kuratorskie

• 25 lutego (niedziela), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • prowadzenie: Marcin Szyjka
  • 25 lutego (niedziela), godz. 16.00
  • prowadzenie: Marcin Szyjka
  • 24 marca (niedziela), godz. 12.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • prowadzenie: Ewelina Wypchło
  • 14 kwietnia (niedziela), godz. 12.00
  • prowadzenie: Marcin Szyjka

Kurs fotografii w pigułce – cykl 4 spotkań

• 6, 13, 20, 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 14.00
  • liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy

Chodź, opowiem Ci historię – spacer fotograficzny

• 11 maja 2024 (sobota), godz. 14.00
  • zajęcia dla młodzieży od 16. roku życia i osób dorosłych
  • liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny od 20 kwietnia 2024
  • prowadzenie: Aleksandra Pawłowska

W poszukiwaniu abstrakcji – spacer fotograficzny

• 8 czerwca 2024 (sobota), godz. 14.00
  • zajęcia dla młodzieży od 16. roku życia i osób dorosłych
  • liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny od 20 maja 2024

Prowadzący

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013–2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zajmuje się zbiorami Tadeusza Różewicza, prowadzi spotkania z autorami książek i jest współautorem krótkich filmów przybliżających sylwetkę Tadeusza Różewicza.

Ewelina Wypchło – animatorka kultury, absolwentka kulturoznawstwa. Współpracowała z portalem Teatralny.pl i Teatrem Akademia Wyobraźni. Miłośniczka kotów. Pasjonatka literatury współczesnej. Pracowniczka Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza.

Aleksandra Pawłowska edukatorka, fotografka, absolwentka Grafiki na Uniwersytecie SWPS oraz Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studentka na Institut Tvůrčí Fotografie w Opawie. Ukończyła liczne kursy fotograficzne i graficzne. Głównym medium z którym pracuje jest książka fotograficzna. Na swoim koncie ma ponad czterysta przeprowadzonych zajęć dla dzieci i dorosłych.

Kinga Łaska – koordynatorka Sekcji Edukacji Muzeum Pana Tadeusza. Artystka plastyk i edukatorka muzealna. Odpowiada za wszelkie zajęcia inspirujące do twórczego działania, w tym sobotnie warsztaty rodzinne przybliżające tajniki różnych technik artystycznych oraz warsztaty fotograficzne dla dorosłych. To z jej inicjatywy w ofercie pojawiły się artystyczne warsztaty dla szkół i przedszkoli.

Warsztaty artystyczne

Kurs fotografii w pigułce
– cykl 4 spotkań

• 6, 13, 20, 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 16.00
  • liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy
  • prowadząca: Aleksandra Pawłowska

W dobie coraz większej automatyzacji wykonanie zdjęcia polega często na naciśnięciu jednego przycisku. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego służą inne tryby w Twoim aparacie? A może miałeś problem z wykonaniem zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu? Albo nie wiedziałeś, dlaczego Twoje zdjęcie jest poruszone? Czy można lepiej kontrolować proces powstawania cyfrowej fotografii? Jakie środki wyrazu możemy zastosować, by mocniej podkreślić koncept, który chcemy przekazać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas naszych spotkań. Skoncentrujemy się na nauce technicznych podstaw fotografii, takich jak ustawienia aparatu, zrozumieniu zagadnień ekspozycji oraz kompozycji. Ale nie zabraknie również wielu dyskusji na tematy fotograficzne. Poszukamy także wspólnie inspiracji do pracy twórczej i rozwiniemy kreatywność poprzez praktyczne zadania.

Dla kogo zatem jest ten kurs? Dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie robić zdjęcia, ale również dla wszystkich, którzy chcą przeżyć artystyczną przygodę.

Chodź, opowiem Ci historię
– spacer fotograficzny

• 11 maja 2024 (sobota), godz. 14.00
  • prowadząca: Aleksandra Pawłowska

Czy zdjęcia mogą wyrażać emocje? Czy możemy stworzyć spójną historię bez użycia słów? Jak wykonać zdjęcia, które ułożą się w narracje? Na te pytania odpowiemy podczas wspólnego spaceru fotograficznego. Naszym zadaniem będzie nie tylko wykonanie zdjęć, ale też poszukanie w sobie wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość. Zastanowimy się też, jak za pomocą zdjęć tworzyć czytelny przekaz.

Żeby wziąć udział w warsztatach, nie musisz być doświadczonym fotografem. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą aparat lub telefon.

W poszukiwaniu abstrakcji
– spacer fotograficzny

• 8 czerwca 2024 (sobota), godz. 14:00 - spacery foto
  • prowadząca: Aleksandra Pawłowska

Co wyraża abstrakcja? Czy abstrakcje możemy znaleźć wszędzie? Podczas spaceru fotograficznego postaramy się spojrzeć inaczej na dobrze znane miejsca. Wyostrzymy uwagę na mikroelementy codzienności i dzięki temu doświadczeniu stworzymy kreatywne kompozycje fotograficzne.

Szczegółowy program wydarzeń na kolejne miesiące udostępnimy wkrótce.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza