spacer z Agatą Gabiś

Wrocławska architektura lat 80./90. XX wieku

• 4 czerwca 2022 (sobota), godz. 12.00
  • wstęp wolny
  • spacer rozpocznie się w księgarnio-kawiarni Popiół i Diament (Rynek 6)
Fot. Jerzy Krzysztof Kos

Zapraszamy na spacer inspirowany wrocławską architekturą lat 80. i 90. XX wieku, który odbędzie się w ramach programu wydarzeń towarzyszących cyklowi „Popiół i Diament. Spotkania autorskie”.

Transformacje polityczne i społeczne często łączą się z rewolucjami i przewrotami w architekturze. Często, ale nie zawsze i nie całkiem: czy można więc przełomem 1989 roku rozgraniczyć sposoby myślenia o przestrzeni, detalu i kolorze? Jak mocno powiązana jest architektura lat 80. z dokonaniami kolejnej dekady? Jak przebiegał w tym czasie proces odbudowy Starego Miasta i „zszywanie” jego fragmentów przy pomocy nowych budynków? Odpowiedzi na te pytania trzeba szukać w działaniach Marii MolickiejWojciecha Jarząbka czy Stefana Müllera, którzy, uzupełniając luki w kwartałach zabudowy, nadawali pustce nowy, sugestywny kształt.

Na starówce wątki historyczne przeplatają się ze współczesnymi, aluzje z dosłownością, dyskrecja z ostentacją, a postmodernizm okazuje się pojęciem bardzo pojemnym i niejednoznacznym. Jak bardzo – to okaże się podczas spaceru, zaplanowanego nieprzypadkowo na 4 czerwca: kolejna rocznica pierwszych wolnych wyborów może być dobrą okazją, aby spojrzeć na czas przełomu przez architektoniczną soczewkę i zobaczyć znaki szczególne miejskiej scenografii, skonstruowanej na styku dwóch rzeczywistości.

Prowadząca

Agata Gabiś – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, zajmuje się przede wszystkim architekturą XX wieku oraz rozwojem przestrzennym Wrocławia i Dolnego Śląska. Na podstawie jej pracy doktorskiej, dotyczącej powojennej architektury Wrocławia, została w 2019 roku wydana książka „Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956–1970”.
Poza działalnością naukową i dydaktyczną Agata Gabiś działa na polu popularyzacji i ochrony dziedzictwa materialnego: współpracowała z Centrum Historii Zajezdnia, brała udział w przygotowaniu i realizacji programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, współtworzyła wystawy i cykle debat (m. in. w Muzeum Współczesnym Wrocław oraz w Biurze Wystaw Artystycznych). Od 2019 roku jest członkiem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.