Sobotnie warsztaty rodzinne
Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy na wspólne poznawanie Muzeum Pana Tadeusza, a także fotografowanie, tworzenie niezwykłych prac plastycznych i odczuwanie wszystkimi zmysłami. Warsztaty organizowane są w pięciu cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.
- soboty, godz. 12.00
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
Zapisy
Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna.
Cykle warsztatowe
- Cykl Śladami pięciu zmysłów
prowadzenie: Agata Iżykowska
Nowy cykl warsztatów sensorycznych przeznaczonych dla dzieci w wieku 6–10 lat. Każde zajęcia zbudowane są wokół jednego zmysłu, a pretekstem do działań jest wystawa stała Muzeum Pana Tadeusza. Drużyny rodzinne będą mogły nie tylko zobaczyć najciekawsze eksponaty, ale też słuchać, oglądać, wąchać, patrzeć i smakować – poznawać świat XIX-wiecznej Polski.
Agata Iżykowska – edukatorka muzealna z doświadczenia i z zamiłowania. Dodatkowo współorganizuje projekty kulturalno-edukacyjne w ramach Fundacji Płynne Muzeum. Prowadziła zajęcia związane ze sztuką współczesną w Pawilonie Czterech Kopuł, Galerii Miejskiej, Centrum Sztuki WRO oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław. Obecnie związana z Działem Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.
- Cykl Badacze świata
prowadzenie: Maria Marszałek, Adriana Myśliwiec
Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 5–12 lat. Podczas warsztatów będziemy naśladować projektantów, którzy, uważnie obserwując naturę, zauważają szczegóły i reguły po to, aby zamienić swoje inspiracje w gotowe realizacje plastyczne. Tematy warsztatów wiążą się z wystawami czasowymi w Muzeum Pana Tadeusza.
Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii, doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Dziale Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza.
Adriana Myśliwiec – absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Pracuje jako projektant w Dziale Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza.
- Cykl Otwarte Pracownie.
Warsztaty gościnne
Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 5–12 lat. Co jakiś czas zapraszamy artystów i edukatorów, działaczy i badaczy do zainspirowania się tym, co odkryją w Muzeum Pana Tadeusza, a potem do wymyślenia i przeprowadzenia związanego z tym warsztatu dla dzieci.
- Cykl Maluchy odkrywają muzeum
prowadzenie: Monika Nowak
Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat. W czasie zajęć maluchy zapoznają się z przestrzenią muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie poprzez różne aktywności i zadania. Podróż przez kolejne elementy i części ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza będzie nie tylko elementem edukacji alternatywnej, ale także wspólną przygodą.
Monika Nowak – absolwentka Ochrony Dóbr Kultury w specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z edukacją muzealną związana od 2013 roku, kiedy zaczęła pracę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Uczestniczka europejskich wolontariatów na rzecz ochrony dziedzictwa, współzałożycielka Mobilnego Domu Kultury w Olsztynie. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza. Jej oczkiem w głowie są kilkuletni goście muzeum.
- Cykl Magia fotografii
prowadzenie: Kinga Łaska
Cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat. W czasie warsztatów będziemy poznawać różne techniki fotograficzne, te dawne i całkiem nowe. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie fotografii i dobrej zabawy.
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.
program
Wrzesień 2017
- sobota, 2 września, godz. 12.00
Co pamięta miasto
cykl Badacze świata - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Miasta pamiętają więcej niż ludzie. Na budynkach zostają blizny. Stary układ ulic nie pasuje do nowych tras. Podczas warsztatu przyjrzymy się historycznym miastom, takim jak Babilon i Rzym, ale też Wrocławiowi i bliskiemu Günterowi Grassowi Gdańskowi. Poszukamy wspomnień na planach i fotografiach, a w praktycznej części zajęć zaprojektujemy własne miasta idealne.
- sobota, 9 września, godz. 12.00
Dawny Tur, Żubr i Niedźwiedź, puszcz imperatory. Nazwy zwierząt w Polskim Języku Migowym
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
prowadzenie: Lucyna Kościelniak i Arkadiusz Bazak - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Podczas zajęć dzieci będą poznawać tajemnice zwierząt zamieszkujących litewskie puszcze oraz Soplicowo, ucząc się ich nazw w Polskim Języku Migowym. W części warsztatowej spotkamy się z Głuchym mimem.
Lucyna Kościelniak – polonistka z powołania, tyflopedagog i edukator muzealny. W wolnym czasie zgłębia tajniki Polskiego Języka Migowego oraz kultury Głuchych. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za program Muzeum dostępne.
Arkadiusz Bazak – ukończył studia licencjackie na kierunku surdopedagogika, studium aktorskie oraz kursy kwalifikacyjne fotograficzne i operatorskie. Jest Głuchym aktorem – mistrzem pantomimy znanym w całej Polsce i za granicą.
- sobota, 16 września, godz. 12.00
Geranium, lewkonija, astry i fijołki. O roślinach w Panu Tadeuszu
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
prowadzenie: Agata Iżykowska - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Ogródek Zosi, puszcza litewska, pola malowane zbożem i leśne pagórki będą pretekstem do rozmowy o przyrodzie w Panu Tadeuszu i działań artystycznych.
Agata Iżykowska – edukatorka muzealna z doświadczenia i z zamiłowania. Dodatkowo współorganizuje projekty kulturalno-edukacyjne w ramach Fundacji Płynne Muzeum. Prowadziła zajęcia związane ze sztuką współczesną w Pawilonie Czterech Kopuł, Galerii Miejskiej, Centrum Sztuki WRO oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław. Obecnie związana z Działem Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.
- sobota, 23 września, godz. 12.00
Skoro wrzesień, to już jesień!
Cykl Maluchy odkrywają muzeum - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Złote liście, soczyste jabłka, czerwone owoce jarzębiny… A z czym Wam kojarzy się jesień? Na spotkaniu porozmawiamy o tym, jak wygląda polska złota jesień i co można robić w jesienne wieczory, dowiemy się, jak ten czas spędzali mieszkańcy szlacheckich dworków. Własnoręcznie przygotujemy ozdobę, która wprowadzi do domu jesienny nastrój .
- sobota, 30 września, godz. 12.00
Pozłacany bażant. Zmysł wzroku
cykl Śladami pięciu zmysłów - warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Bajecznie kolorowy stół, złocone i farbowane potrawy, stół jak z baśni… Zapraszamy na szlachecką ucztę! Odwiedzimy salę Dom, gdzie zobaczymy, jak wyglądała zastawa i zastanowimy się, jak mogły smakować dziwne, kolorowe dania. Spróbujemy także rozszyfrować staropolskie przepisy. Przygotujemy własną, bajeczną ucztę złożoną z ręcznie wykonanych, kolorowych rzeźb.
październik 2017
- sobota, 7 października, godz. 12.00
typoTadeusz
cykl Otwarte Pracownie. Warsztaty gościnne
prowadzenie: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan - w ramach wystawy czasowej Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza”
- warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Z wyciętych fragmentów wydrukowanego tekstu Pana Tadeusza: liter, zdań i słów, stworzymy ilustracje – portrety bohaterów albo krajobrazy nawiązujące do historii opowiedzianej na prezentowanych na wystawie kartach rękopisu. Punktem wyjścia będzie rozmowa o zapisie odręcznym, maszynowym i typografii.
Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – od 2010 roku realizują działania twórcze i edukacyjne pod szyldem „3D czyli Dizajn Dla Dzieci”, w ramach programu galerii Dizajn BWA Wrocław.
- sobota, 14 października, godz. 12.00
Zeszyt do poezji
cykl Badacze świata
w ramach Festiwalu Tradycji Literackich - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Czy poezję można również oglądać? Czy to prawda, że ciągle używamy metafor, nawet o tym nie wiedząc? Czy dobry wiersz musi mieć słowa? Dlaczego łatwiej nam się zapamiętuje to, co się rymuje? I co wspólnego mają z tym Adam Mickiewicz i Tadeusz Różewicz? O tym przekonamy się podczas warsztatu, pracując z zeszytem do poetyckich zadań specjalnych zaprojektowanym na Festiwal Tradycji Literackich.
- sobota, 21 października, godz. 12.00
Takie gwiazd historyje
cykl Maluchy odkrywają muzeum - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Czy przyglądaliście się kiedyś gwiazdom na niebie? Wiecie, jak wygląda Wielki Wóz albo Gwiazdozbiór Smoka? Zapraszamy w niezwykłą podróż w przestworza, w trakcie której będziemy szukać gwiezdnych konstelacji, odnajdywać kształty zwierząt i poznawać ich historie. W części warsztatowej sami wykonamy gwiezdne pamiątki.
- sobota, 28 października, godz. 12.00
Fortepian z papieru. Zmysł dotyku
cykl Śladami pięciu zmysłów - warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Czy z papieru można zrobić fortepian? Zapraszamy do Salonu romantycznego, gdzie porozmawiamy o niezwykłych meblach i przedmiotach wykonywanych w XIX wieku z masy papierowej. W tej technice powstawały tace, stoły, krzesła, parawany, a nawet ścianki powozów i ramy łóżek – często pozłacane lub inkrustowane masą perłową. W części warsztatowej wykonamy z masy papierowej własne przedmioty. Wykorzystując zmysł dotyku, sprawdzimy, jak zmienia się papier: od momentu zmieszania składników aż do wyschnięcia.
listopad 2017
- sobota, 4 listopada, godz. 12.00
Ślady Słońca
cykl Magia fotografii - warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat
Ile czasu trwa zrobienie zdjęcia? Sekundę, ułamek sekundy? A może odwrotnie – godziny, dni, tygodnie? Na pierwszych zajęciach z nowego cyklu porozmawiamy o tym, jak ważny w fotografii jest czas. Skonstruujemy własne proste aparaty, które zarejestrują wędrówkę Słońca po nieboskłonie. Będzie to doskonały wstęp do solarigrafii.
- sobota, 11 listopada, godz. 12.00
Narodowe Święto Niepodległości. Rodzinne zwiedzanie
Edukatorzy Muzeum oprowadzą tych najmniejszych i tych całkiem dużych po wystawie stałej, pokazując najciekawsze eksponaty i opowiadając o niezwykłych dziejach naszej Ojczyzny. Wszyscy weźmiemy udział we wspólnej, rodzinnej grze muzealnej przygotowanej specjalnie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- sobota, 18 listopada, godz. 12.00
Książkowy zawrót głowy
cykl Maluchy odkrywają muzeum - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Wieczory są coraz dłuższe, chłodniejsze i coraz bardziej leniwe… Po ciężkim dniu skakania po kałużach, rozsypywaniu kolorowych liści i łapania deszczu nie ma nic przyjemniejszego niż koc, kubek ciepłego kakao i…. oczywiście książka! A co takiego można przeczytać w muzealnej bibliotece? Jakie bajki opowiadał swoim dzieciom Adam Mickiewicz? W części warsztatowej będziemy ilustrować wysłuchane wcześniej opowieści.
- sobota, 25 listopada, godz. 12.00
Zapraszamy do teatru! Zmysł słuchu
cykl Śladami pięciu zmysłów - warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Podczas zajęć dowiemy się, jakie piosenki śpiewały dzieci w szkolnych przedstawieniach kiedyś i dziś. Poznamy domowe teatrzyki, te dawne i całkiem współczesne. Odkryjemy też pokazywane w teatrach „automatony”, czyli aktorów-robotów. Korzystając ze zmysłu słuchu, zastanowimy się, jakie dźwięki można usłyszeć w teatrze, i nie będzie to tylko muzyka i głos aktorów… W rodzinnych zespołach wykonamy hałasujące kukiełki teatralne.
Grudzień 2017
- sobota, 2 grudnia, godz. 12.00
Rodzinne studio fotograficzne
cykl Magia fotografii - warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat
Dzień Świętego Mikołaja tuż tuż. Niedługo przygotowania świąteczne ruszą pełną parą. Zanim jednak zaczniemy piec pachnące pierniki i ozdobimy lampkami zieloną choinkę – zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na rodzinną sesję zdjęciową w magicznej atmosferze. Wystąpimy w niej ze świątecznymi atrybutami, które wcześniej sami wykonamy.
- sobota, 9 grudnia, godz. 12.00
Wartość sentymentalna
cykl Badacze świata - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Tadeusz Różewicz lubił gromadzić skarby. Zbierał je podczas spacerów, kupował w kioskach z pamiątkami, dostawał od przyjaciół. Jego drogocenności nie zawsze były warte dużo pieniędzy. Czasami był to kamyczek, piórko, trawka albo plastikowa figurka. My też mamy swoje skarby – rzeczy, które przypominają nam o kimś albo o czymś, albo lubimy je z innych przyczyn. Podczas warsztatu w ramach wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu nasze skarby ukryjemy w zaprojektowanych przez nas tajemniczych skrzyniach.
- sobota, 16 grudnia, godz. 12.00
Świąteczne opowieści
cykl Maluchy odkrywają muzeum - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Już za chwilę nadejdzie czas świętowania: kolorowej choinki, pysznego jedzenia, ciepłych uścisków i kruchych pierników… W trakcie zajęć przypomnimy sobie, co dzieje się w czasie Bożego Narodzenia i zrobimy własne ozdoby świąteczne, które wprowadzą nas w przedświąteczny nastrój.
Styczeń 2018
- sobota, 6 stycznia, godz. 12.00
Foto-gra-my
cykl Magia fotografii - warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat
W czasie tych zajęć nic nie będzie oczywiste, a sami staniemy się niepoważnymi artystami. Pozamieniamy czarne na białe i białe na czarne. W naszej ciemni, korzystając z papieru, światła i odczynników, poznamy zupełnie nową technikę fotograficzną. Czas na fotogramy!
- sobota, 13 stycznia, godz. 12.00
Blisko ziemi
cykl Badacze świata - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Patrz pod nogi – nie znaczy tylko – uważaj! Marzyciele nie zawsze chodzą z głową w chmurach. Czasami, patrząc uważnie na to, co blisko ziemi, można natrafić na niezwykłości. Tak patrzył Tadeusz Różewicz, którego zobaczymy na poświęconej mu wystawie czasowej Różewicz. Bez tekstu. A potem zajrzymy nawet pod ziemię.
- sobota, 20 stycznia, godz. 12.00
Dzień Babci i Dziadka
cykl Maluchy odkrywają muzeum - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Znają najpiękniejsze historie, pieką najlepsze ciasteczka, robią zaskakujące, magiczne sztuczki… Nasze babcie i nasi dziadkowie! W przeddzień ich świąt zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty, w trakcie których posłuchamy o ich dzieciństwie: w co lubili się bawić, jakie bajki oglądali i jakie mieli marzenia. Na koniec zrobimy prezent, który będzie pamiątką po wspólnej wizycie w Muzeum.
- sobota, 27 stycznia, godz. 12.00
W jadalni i na ganku. Zmysł węchu
cykl Śladami pięciu zmysłów - warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Zapraszamy na wyprawę w czasie. Dowiemy się, jakie pomieszczenia znajdowały się w dworze szlacheckim i jak w nich pachniało. Zastanowimy się, gdzie mieściła się kuchnia, dlaczego nie było tam łazienki i skąd brano wodę? Przeprowadzimy również mały eksperyment, aby zbadać, jak pachniała woda w czasach Pana Tadeusza i czy można ją było pić.
Luty 2018
- sobota, 3 lutego, godz. 12.00
Prawda to, czy fałsz?
cykl Magia fotografii - warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat
Fotomontaż to obraz uzyskany z kilku połączonych ze sobą fotografii, ilustracji bądź rysunków. Dzięki niemu możemy stworzyć śmieszny efekt na zdjęciu lub dodać elementy, których wcześniej tam nie było. Możemy przenieść się nawet na piaszczyste plaże w środku zimy albo stąpać po zupełnie innej planecie. Wiele osób uważa, że wykonanie fotomontażu jest bardzo trudne. Nic bardziej mylnego! Zachęcamy do przyniesienia na zajęcia swoich zdjęć: będziemy kopiować, drukować, kleić i wycinać, by w rezultacie otrzymać fotomontaż doskonały.
- sobota, 10 lutego, godz. 12.00
W świetle lamp filujących
cykl Badacze świata - warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Tadeusz Różewicz pisał, że w świetle kopcących naftowych lamp świat wyglądał cieplej i bezpieczniej. Również malarze i filmowcy bacznie obserwowali to, jak nasze widzenie uzależnione jest od rodzaju oświetlenia. My również zwrócimy na to uwagę oraz dowiemy się, czym jest światłocień. Istotne będą i światła i cienie, którym nadamy przyjazne formy. Warsztaty odbywają się w ramach wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu.
- sobota, 17 lutego, godz. 12.00
Zima w Soplicowie
cykl Maluchy odkrywają muzeum - warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat
Jakie zwierzęta można było spotkać w soplicowskim lesie? Co jadły? Gdzie się chowały? Czy kiedyś w lesie żyły koty? Na naszym spotkaniu poznamy świat leśnych zwierząt i ich zwyczajów. Przygotujemy smakołyki dla naszych wrocławskich skrzydlatych przyjaciół.
- sobota, 24 lutego, godz. 12.00
Alchemia malarstwa. Zmysł wzroku
cykl Śladami pięciu zmysłów - warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Zapraszamy do wspólnego oglądania portretów i pejzaży eksponowanych na wystawie stałej Muzeum Pana Tadeusza. Używając tylko zmysłu wzroku, sprawdzimy, jakimi farbami i na jakim podłożu namalowano obrazy. Porozmawiamy o kolorach, jakie widzimy na obrazach i o tym, jak zmieniają się one z zależności od oświetlenia. Według dawnych receptur sami wykonamy farby, aby namalować nimi własne obrazy.
ZAPISY
- na wszystkie warsztaty wstęp bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy!
Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna.