#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Przedszkolaki

Program IV spotkania

13 listopada 2020
(piątek)

Współpraca instytucji kultury z przedszkolami. Dobre praktyki

10.00 | Powitanie uczestników

Magdalena Musiał, Muzeum Pana Tadeusza

10.15 | Dobre praktyki, część I

prowadzenie: Maja Kwiecińska, Muzeum Pana Tadeusza

Beata Grochowska, Muzeum Śląskie w Katowicach
25 lat z przedszkolakami. Ewolucja oferty dla najmłodszych w Muzeum Śląskim w Katowicach

Anna Talarczyk, Białostocki Ośrodek Kultury
Sala Gier i Zabaw – edukacja poprzez zabawę

Mateusz Mikosza, Olsztyński Teatr Lalek
Zarażamy Teatrem – dziecko w teatrze

Eksperci

Beata Grochowska – muzealniczka, polonistka, oligofrenopedagog. Edukatorka muzealna z ponad trzydziestoletnim stażem. Pracuje w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie kieruje Działem Oświatowym. Autorka scenariuszy wielu warsztatów dla dzieci przedszkolnych i rodzin.

Anna Talarczyk – absolwentka animacji społeczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowniczka Białostockiego Ośrodka Kultury, odpowiedzialna m. in. za realizację wystaw i projektów edukacyjnych. Wybrane autorskie projekty społeczno-kulturalne: wystawa i imprezy towarzyszące „Dobranoc, kochanie...” (2011), warsztaty „Religie Podlasia” (od 2011 do chwili obecnej), wydawnictwo „Religie Podlasia. Przewodnik nie tylko dla dzieci”(2012), wystawa i warsztaty „Interaktywne zabawki” (2012), wystawa i komiks „Pocztówki z Białegostoku” (2012), przestrzeń edukacyjna – Sala Gier i Zabaw (2013).

Mateusz Mikosza – aktor, lalkarz, animator kultury. Aktor, edukator teatralny i kierownik muzyczny Olsztyńskiego Teatru Lalek. Laureat wielu nagród za role w spektaklach dla dzieci. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy, gdzie realizuje projekty skierowane do dzieci i młodzieży. Współtwórca olsztyńskigo Festiwalu „Halabardy”. Pomysłodawca akcji „Zarażamy Teatrem”.

11.15 | dyskusja
11.45 | przerwa
12.15 | Dobre praktyki, część II

prowadzenie: Magdalena Musiał, Muzeum Pana Tadeusza

Kinga Łaska, Muzeum Pana Tadeusza
„W muzeum można się ubrudzić”. Warsztaty artystyczne w Muzeum Pana Tadeusza

Monika Nowak, Muzeum Pana Tadeusza
„SENSO–litera – wystawa dla dzieci”, czyli design thinking w praktyce

Ekspertki

Kinga Łaska – artysta plastyk i edukatorka muzealna. Odpowiada za wszelkie zajęcia inspirujące do twórczego działania, w tym sobotnie warsztaty rodzinne przybliżające tajniki różnych technik artystycznych oraz warsztaty fotograficzne dla dorosłych. To z jej inicjatywy w ofercie pojawiły się artystyczne warsztaty dla szkół i przedszkoli.

Monika Nowak – absolwentka ochrony dóbr kultury, edukatorka muzealna, członkini organizacji Toastmasters. Odpowiada za program dla rodzin, w tym cykl Maluchy odkrywają muzeum, oraz ofertę dla dzieci przedszkolnych, warsztaty szlacheckie dla dorosłych i edukacyjny escape room. Zajmuje się również Muzeum dostępnym. Twórczyni koncepcji wystawy „SENSO–litera”.

13.00 | Wystąpienia posterowe

Katarzyna Mikosz, Muzeum Miejskie Wrocławia

Dorota Piwowarczyk, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT / Brama Poznania

Joanna Jakubowicz, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Maja Kwiecińska, Muzeum Pana Tadeusza

13.40 | dyskusja
14.10 | podsumowanie szkolenia, zakończenie

Współpraca

Projekt #muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury. Przedszkolaki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logotyp MKiDN