Wrocław: powojenne wizje miasta
- 5 grudnia 2019 (czwartek), godz. 17.00
- wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
- gość: dr Agata Gabiś
- prowadzenie: Mariusz Urbanek
Po wojnie powstało kilkadziesiąt lub nawet kilkaset projektów Wrocławia, choć sama koncepcja stworzenia z Wrocławia metropolii została opracowana przez Maksa Berga w latach XX dwudziestego wieku. Oblężenie Festung Breslau, wyburzanie ciągów ulic zgodnie z rozkazem „spalonej ziemi”, doprowadziły do niemal całkowitego zniszczenie zabudowy miejskiej. Po odgruzowaniu w mieście były do zagospodarowania ogromne puste przestrzenie. Z rozmachem tworzono plany zabudowy placów Grunwaldzkiego, Społecznego, Dominikańskiego czy rejonu ulicy Powstańców Śląskich, natomiast słabiej wyglądała ich realizacja, ograniczająca się często do postawienia jednej z zaplanowanych licznych budowli. Czy udało się stworzyć wielkomiejski Wrocław?
Gość
dr Agata Gabiś – historyk sztuki, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Historii Kultury Materialnej. Specjalizuje się w historii architektury XX w., ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej w kontekście artystycznym, politycznym, gospodarczym i socjologicznym. Współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki „Transformator”. Autorka licznych artykułów i książek poruszających zagadnienia z pogranicza architektury, socjologii i historii oraz wzornictwa artystycznego.
Prowadzenie
Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.