Łzy rzeczy
- 30 listopada 2018–30 grudnia 2018
- wstęp wolny
- wernisaż: 30 listopada 2018 (piątek), godz. 17.00
W ramach II Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wernisaż wystawy czasowej Łzy rzeczy prezentującej fotografie uczennic i uczniów Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, które zostały wykonane podczas cyklu warsztatów Studium przedmiotu inspirowanych twórczością Zbigniewa Herberta.
Wystawa pt. Łzy rzeczy prezentuje prace wykonane przez uczennice i uczniów Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu podczas warsztatów fotograficznych inspirowanych poezją Zbigniewa Herberta. Prace są efektem realizacji zadań zapraszających do skupienia się na formalnych cechach rzeczywistości: jej rytmach, kolorystyce, fakturze i strukturze. Warsztaty odbywały się w Muzeum Pana Tadeusza, w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego i w okolicach Hali Stulecia. Wykonane zdjęcia uczestnicy skomentowali urywkami tekstów literackich. W ten sposób próbowali uchwycić charakterystyczne dla fotografii i poezji napięcie pomiędzy przypadkowością zdarzeń a potrzebą kontroli chaosu, smutkiem a humorem, senną poetyckością świata a prozą życia.
Dziesięć godzin warsztatów przeznaczono dla każdej z dwóch grup, chłopców i dziewcząt, pracujących oddzielnie. Tytuł Studium przedmiotu, zaczerpnięty z poematu Herberta, sugeruje skupienie się na materialnej stronie świata. Na tym, co widzialne, słyszalne, dotykalne. Punkt wyjścia, pozornie oczywisty, wikła się jednak natychmiast w serię zastrzeżeń, kiedy okazuje się, że wykonując zdjęcie, chwytamy w kadr nie rzecz, ale jej tymczasowy wygląd, uwarunkowany oświetleniem, a także atmosferą chwili. Tak więc przedmiot nie jest przedmiotem fotografii, jest nim czas. Także czas pomiędzy zrobieniem zdjęcia a powstaniem jego odbitki. W przypadku techniki polaroid jest to tylko kilka chwil, oczekiwanie nie wymaga zbyt wielkiej cierpliwości. Jednak efekt nie jest zupełnie natychmiastowy, tak jak to ma miejsce w przypadku codziennej fotografii komórkowej. Ma natomiast tę przewagę, że jest materialnym przedmiotem.
Galeria prac
Uczestnicy warsztatów chętniej niż obiekty fotografowali siebie nawzajem i, co zrozumiałe, bardziej emocjonalnie oceniali efekty własnej pracy. Jednak ostatecznie na wystawie pokazujemy ich wizerunki na tych samych prawach co zdjęcia kamieni, drzew i wszystkich innych przedmiotów.
O wystawie
Tytuł wystawy Łzy rzeczy (z łac. lacrimae rerum), pochodzący z Eneidy, odnosi się do emocjonalnego widzenia i przedstawiania świata przez autorów zdjęć. To poważne i równocześnie niepoważne spojrzenie ma wiele wspólnego z młodością, wiele wspólnego z indywidualnymi historiami życia i wiele wspólnego z atmosferą grupowej wycieczki.
Organizatorzy dziękują za zaangażowanie uczestnikom: Wiktorii Broś, Klaudii Chmielewskiej, Julii Czaplińskiej, Klaudii Filipiak, Katarzynie Gołubiewskiej, Wiktorii Hansel, Magdalenie Kopeć, Agacie Rzepińskiej, Angelice Skubisz, Aleksandrze Szymańskiej, Edycie Urbańskiej, Nikoli Zagórze, Dominikowi Adamczewskiemu, Sebastianowi Domagale, Erykowi Fedorowiczowi, Kacprowi Juraczykowi, Mateuszowi Maciejewskiemu, Maciejowi Matusewiczowi, Przemysławowi Zieleniakowi oraz opiekunom grup: Pani Renacie Wójcik-Barańskiej i Panu Michałowi Babrajowi.
Wernisaż
Koncepcja i prowadzenie
Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów, nauczyciel akademicki. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, współautorka wystawy „Pan Tadeusz Różewicz”, autorka publikacji naukowych, scenariuszy filmowych oraz esejów i materiałów edukacyjnych poświęconych poecie. Wciąż pracuje nad rozprawą doktorską o ekfrazach.
Adriana Myśliwiec – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Współprowadząca zajęcia Projekty Artystyczne na kierunku Mediacja Sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Architektka wnętrz i projektantka, zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza.
Więcej o Festiwalu
Patronat medialny:
TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Naszemiasto.pl, Radio Luz, O.pl Polski Portal Kultury, Booklips.pl, Wroclife.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura
Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.