Oferta specjalna na sezon 2022

„Byli sąsiadami”.
Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady

  • oferta bezpłatnej lekcji muzealnej dla szkół ponadpodstawowych
  • lekcja realizowana od 5 maja do 24 czerwca 2022
  • 22 kwietnia 2022 (piątek), godz. 14.00 spotkanie dla nauczycieli

„Byli sąsiadami”. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady – bezpłatna lekcja muzealna dla szkół ponadpodstawowych

Eksterminacja ludności żydowskiej dokonywana przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej zmuszała całe społeczeństwa żyjące na terenach okupowanych do zmierzenia się z niewyobrażalnym okrucieństwem spotykającym ich przyjaciół, sąsiadów, kolegów z pracy. W tej traumatycznej sytuacji ludzie zachowywali się różnie – różnego rodzaju motywacje, naciski czy lęki wpływały na podejmowane przez nich działania. Podczas zajęć uczniowie poznają konkretne przykłady postaw ludzkich przybieranych w obliczu Zagłady i zastanowią się nad ich znaczeniem w perspektywie całego Holokaustu.

cel (podstawa programowa):
Uczeń przedstawia ideologiczne podstawy eksterminacji Żydów; charakteryzuje etapy eksterminacji Żydów; charakteryzuje postawy społeczeństwa polskiego i społeczności międzynarodowej wobec Holokaustu, z uwzględnieniem „sprawiedliwych”.

wiedza:
Podczas zajęć uczniowie:

  • obejrzą wystawę planszową pt. „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie
  • poznają przykłady różnych postaw ludzkich wobec Zagłady
  • zobaczą cudem ocalałe dokumenty z czasów II wojny światowej związane z działalnością Rady Pomocy Żydom „Żegota” oraz medal Sprawiedliwego wśród Narodów Świata
  • obejrzą filmy przedstawiające wypowiedzi świadków historii dotyczące Holokaustu

Spotkanie dla nauczycieli

  • 22 kwietnia 2022 (piątek), godz. 14.00

Zapraszamy wszystkich nauczycieli szkół ponadpodstawowych zainteresowanych powyższą ofertą edukacyjną na spotkanie, które odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza 22 kwietnia 2022.

Podczas spotkania zostanie przedstawiona propozycja pracy z młodzieżą wokół niezwykle trudnego tematu, jakim jest Holokaust. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z treścią wystawy, jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem. Spotkanie będzie również okazją do przyjrzenia się ossolińskim zbiorom z kolekcji Władysława Bartoszewskiego, które wiążą się z omawianą na wystawie czasowej tematyką.

Formularz rezerwacji zajęć w muzeum