Poetyckie oprowadzanie po wystawie
Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza

w ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich

• 3 listopada 2018 (sobota)
    godzina 15.00–16.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)
II FTL
W ramach II Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na poetyckie oprowadzanie po wystawie czasowej Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego interpretacji wierszy poetów dokona aktor, Rafał Kronenberger.

Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert, których rękopisy, pochodzące ze zbiorów Ossolineum, pojawiają się jako interwencja w ekspozycję stałą Muzeum Pana Tadeusza, komentują – w poważny, metaforyczny, a niekiedy ironiczny sposób – treści wystawy. Jej zwiedzanie polega więc na wędrówce po salach i oglądaniu obiektów w gablotach, ale także na interpretacji tekstów autorstwa obu poetów. W związku z tym w roli przewodnika wystąpi aktor, Rafał Kronenberger, który przeczyta wybrane wiersze i fragmenty dramatów, w miejscach, w których są prezentowane.

Prowadzenie

Rafał Kronenberger – absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1996). W latach 1996–1997 występował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w latach 1998–2000 w Teatrze Nowym w Łodzi. W latach 2002–06 aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 2006 do 2017 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrał w sztukach teatralnych, m.in. Kasia z Heilbronnu (1994, reż. Jerzy Jarocki), Dziady. Ekshumacja (2007, reż. Monika Strzępka), Sprawa Dantona (2008, reż. Jan Klata). Od 2018 roku związany jest z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrody: Grand Prix, XXXIII Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska, 2008; Nagroda im. J. Woszczerowicza za najlepszą rolę drugoplanową, Szosa Wołokołamska, reż. B. Wysocka, 2010 (nagroda za najlepszą rolę męską w 2010 roku), Poczekalnia.0 (2011, reż. Krystian Lupa), Dziady (2014, 2015, 2016, reż. Michał Zadara), Zagubiona autostrada (2016, reż N. Korczakowska). Występował w Teatrze Telewizji i w filmach, m.in Egoiści (2000, reż. Mariusz Treliński), Prymas. Trzy lata z tysiąca (2000, reż. Teresa Kotlarczyk), Sąsiedzi (2003-2006, serial TV), Pierwsza miłość (2004–2007, serial TV), Klinika samotnych serc (2005, serial TV), Katyń (2007, reż. A. Wajda), W stepie szerokim (2007, reż. Abelard Giza), Plebania (2008, serial TV), Dawno temu na Śląsku (2015, reż. Tomasz Protokowicz).

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logotyp MKiDN
Po oprowadzaniu o godzinie 17.00 zapraszamy na premierę Wyboru poezji Zbigniewa Herberta z serii Biblioteka Narodowa (Wydawnictwo Ossolineum).