Sobotnie warsztaty rodzinne
- soboty, godz. 12.00–13.30
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca
O warsztatach
Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.
Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.
Program na sezon 2023/2024
Aktualne
październik 2023
Pamiętniki pełne natury
- 7 października 2023 (sobota), godz.12.00
- z cyklu: Naturalnie – pięknie i praktycznie
- prowadzenie: Marlena Szeliga
Dlaczego warto przechowywać wspomnienia? Czy wspomnienia to tylko zdjęcia? Na pierwszych październikowych warsztatach uczestnicy dowiedzą się, czym są zielniki i po co się je robi. Wspólnie zastanowimy się nad istotą wspomnień, a co najważniejsze, poznamy techniki ich utrwalania nie tylko w formie zdjęć.
Świnka Gustawa i jej wspaniała zabawa
- 14 października 2023 (sobota), godz.12.00
- zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat z opiekunami
- z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum
- prowadzenie: dr Joanna Hytrek–Hryciuk
Na kolejnym sobotnim spotkaniu świnka Gucia i my wspólnie zastanowimy się, po co jest Muzeum i poznamy tajemnice pewnej szczególnej skrzyni na książki.
PANto FREDRO. Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu w ramach VII Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska
- 21 października 2023 (sobota), godz. 11.00–13.00
- warsztaty dla dzieci w wieku 9–11 lat z opiekunem
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy
- prowadzenie: Agnieszka Kulińska
- elementy kostiumów: Iga Kulińska
Aleksander Fredro, wybitny polski komediopisarz i poeta, był mistrzem tworzenia bohaterów charakterystycznych: pełnych humoru, swary, wyrazistych charakterów.
Zaczerpnięte z komedii Fredry postaci będą dla uczestników warsztatów inspiracją do tworzenia pantomimicznych improwizacji, podejmiemy też wspólnie próbę przetransponowania konkretnych scen na język ruchu. Poznamy obyczaje i strój typowe dla XVIII-wiecznej Polski i stworzymy elementy kostiumu oraz rekwizyty, a zajęcia zakończą się wspólną paradą. Warsztaty poprowadzi doświadczona aktorka i pedagożka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Kulińska przy wsparciu w zakresie prac plastycznych oraz konstrukcyjnych Igi Kulińskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.
Co hutę szkła łączyło z malarstwem?
- 28 października 2023 (sobota), godz.12.00
- zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat z opiekunami
- z cyklu: Ludowy handmade i dawne tradycje
- prowadzenie: Martyna Leszczyńska–Wojciechowska
Dawniej lud był bardzo wierzący, dlatego w chłopskiej chacie nigdy nie brakowało przykładów religijności. W jednym rogu izby, nazywanym świętym kątem, na niewielkim stoliku bądź półce znajdowały się krucyfiks lub figura Matki Bożej, często w formie piety. Poza tym na ścianach zawieszano obrazy świętych i ukrzyżowanego Chrystusa. Wykonane były w szczególny sposób, bowiem malowano je na szkle. Podczas zajęć dowiecie się, jak wykonywano taki obraz i przekonacie się, czy jest to trudna technika.