Oferta na sezon 2023/2024

Sobotnie warsztaty rodzinne

• soboty, godz. 12.00–14.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • zapisy na dany miesiąc poprzez formularze zgłoszeniowe, dostępne od 20. dnia poprzedniego miesiąca

O warsztatach

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.

Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Program na sezon 2024

Aktualne

Z wizytą u rzemieślnika

• 20 kwietnia 2024 (sobota), godz.12.00
  • prowadzenie: Jagoda Winkelbauer

Wokół nas roi się od kolorów – widzimy je na ubraniach, billboardach, czy w witrynach sklepów. Nasi przodkowie obcowali jednak z kolorami, które można uznać za niemalże zapomniane. Podczas spotkania uczestnicy posłuchają krótkiej opowieści na temat ulubionych kolorów dawnych europejskich bogaczy oraz spróbują swoich sił w barwieniu wzorzystych tkanin. Może ktoś zdecyduje się na czerwień incarnato?

Świnka Gustawa i jej wspaniała zabawa

• 27 kwietnia 2024 (sobota), godz.12.00
  • z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
  • prowadzenie: dr Joanna Hytrek-Hryciuk

Poznajcie Gustawę, zwaną pieszczotliwie Gucią! Gucia jest pluszową świnką ale… (tylko nie mówcie nikomu), mieszka w muzeum! W wolnym czasie je jabłka i czyta książki dla dzieci. Najbardziej lubi czytać takie z dużymi literami.

Może poczytamy razem?

maj 2024

Skarbonka, która przyciąga i chroni nasze skarby

Przygotowując się do najbardziej wyczekiwanego dnia w roku, jakim jest Dzień Dziecka, nasi przyszli dorośli dowiedzą się, czym jest pieniądz, czy ludzie zawsze płacili monetami i jak drogie były książki. A także tego, czy płacenie przy pomocy oka to tylko marzenie. Na zajęciach plastycznych sami ozdobią swoje skarbonki między innymi za pomocą techniki kolażu.

Koronka, guziki i listki - grafika swobodna

• 11 maja 2024 (sobota), godz.12.00
  • prowadzenie: Jagoda Winkelbauer

Już tysiąc lat temu ludzie znali różne techniki graficzne były one później wykorzystywane między innymi do tworzenia książek, portretów, magazynów modowych czy codziennych przedmiotów, na przykład kart do gry. Ta dziedzina sztuki ewoluowała z czasem, odkrywaliśmy coraz więcej nowych sposobów na tworzenie drukowanych obrazów niektórzy używają metalowych blaszek, inni drewna, a jeszcze inni kwiatów z pobliskiego parku. Uczestnicy spotkania poznają świat grafiki kreatywnej, wymykającej się dawnym normom, lecz nadal nierozerwalnie związanej z historią i tradycją.

Kwietne dywany

• 25 maja 2024 (sobota), godz.12.00
  • prowadzenie: Natalia Szpinko

Kwietne dywany to jedna z piękniejszych tradycji towarzyszących obchodom Bożego Ciała. Do dziś wykonywane są w kilku polskich miejscowościach. Dywany te wiodą wzdłuż trasy, jaką podąża procesja wiernych z kościoła do czterech ołtarzy. Na wzór dywanów uczestnicy zajęć w ramkach wykonają własne kompozycje z suszonych płatków.

Minione

Wyklejanka na ścianie upiększy każdą izbę

• 13 kwietnia 2024 (sobota), godz.12.00
  • prowadzenie: Natalia Szpinko

Na ścianach wiejskich chat królowały makatki oraz wycinanki. Typowe dla regionu łowickiego były wycinanki w formie wyklejanek. Zachowywały cechy charakterystyczne wycinanek, głównie jeśli chodzi o symetrię, ale również przedstawiały sceny z życia wsi. Podczas zajęć własnoręcznie wykonamy wyklejanki.

Pomalujmy łąkę, na żółto i na niebiesko

Gdzie rosną kwiaty i czy wszystkie są tylko ozdobami? Czy niektóre z nich mają inne właściwości… może nawet magiczne? Hasło przewodnie warsztatów to WSPÓŁPRACA. Dzięki niej będzie możliwe wykonanie wspólnymi siłami jednego dużego obrazu. Ta łąka jest tajemnicza, ponieważ już istnieje tylko, że pozostała ona jeszcze nieodkryta.

Wielkanocne wyklejanki

• 23 marca 2024 (sobota), godz. 12.00
  • prowadzenie: Natalia Szpinko

Istnieje kilka technik zdobienia jajek na Wielkanoc, ale z pewnością wyklejanie ich jest jedną z metod, w których prawdziwą radość tworzenia odkryje każdy. Podczas zajęć uczestnicy własnoręcznie przystroją przygotowane jajka, a materiałów będzie co niemiara, od bibuły po kolorowe tasiemki.

Świnka Gustawa i jej wspaniała zabawa

• 16 marca 2024 (sobota), godz. 12.00
  • z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum
  • zajęcia rodzinne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
  • prowadzenie: dr Joanna Hytrek-Hryciuk

Poznajcie Gustawę, zwaną pieszczotliwie Guciem! Gucia jest pluszową świnką ale… (tylko nie mówcie nikomu), mieszka w muzeum! W wolnym czasie je jabłka i czyta książki dla dzieci. Najbardziej lubi czytać takie z dużymi literami.

Może poczytamy razem?

Moja pachnąca wiosna

• 9 marca 2024 (sobota), godz. 12.00
  • prowadzenie: Jagoda Winkelbauer

Historie naszych prapradziadków obfitują w tajemnicze, dziś odchodzące w zapomnienie obyczaje. Przyszła już wiosna, trzeba więc przegonić złośliwe, zimowe chochliki i pomóc zieleni rozkwitnąć. Ale jak to zrobić? Uczestnicy warsztatów poznają tajniki pachnącego rękodzieła nawiązującego do pięknych, lokalnych tradycji. Podczas spotkania opowiemy o wspaniałych, wiosennych tajemnicach dawnych polskich dworków.

Moja superkobieta, moja superbohaterka!

Czy każda superbohaterka ma pelerynę? A może jest na co dzień wśród nas? Marzec i maj to miesiące kobiet. Przed nami, aż dwa święta, o których warto pamiętać! Uczestnicy wykonają małe upominki dla swoich życiowych superbohaterek. Może to być mama lub inna kobieta ważna w ich życiu. Wiedza o niej im się przyda, tak więc przed warsztatami zalecany jest, krótki wywiad.

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl