PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „DRUKARZE I ROMANSE”

„Burzy się, wzdyma, pękają tonie…” – koncert ballad i pieśni romantycznych

• 29 października 2022 (sobota), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach muzeum
DRUKARZE I ROMANSE_PLAKAT (1)

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „Drukarze i romanse” zapraszamy na koncert ballad i pieśni romantycznych.

Podczas koncertu artyści przeniosą słuchaczy w świat fantazji, tajemniczości i grozy. Zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki, Marii Szymanowskiej, Franciszka Schuberta i Johannesa Brahmsa. Będą to m.in. trzy znane utwory do ballad Adama Mickiewicza, które zostały po raz pierwszy wydane w zbiorze „Ballady i romanse” w 1822 r. w Wilnie jako części tomu „Poezyj”. Nie zabraknie również ballady „Król Olch” Franciszka Schuberta, do tekstu Johanna Wolfganga Goethego, stanowiącej nieustanne źródło inspiracji kolejnych twórców tego gatunku. Usłyszymy także ballady fortepianowe Johannesa Brahmsa z opusu 10. – prawdziwej perełki fortepianowej literatury romantycznej, również inspirowanej poezją.

Fotorelacja z koncertu

Muzycy

Barbara Jastrząb, fot. Justyna Steczkowska

Barbara Jastrząb (sopran) – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Warsztat wokalny doskonaliła u Andreasa Lebedy, Andrew Kinga, Barbary Janowskiej, Bogdana Makala, Christiane Hampe, Ewy Iżykowskiej i Dariusza Grabowskiego. Występuje jako kameralistka oraz solistka z Cantores Minores Wratislavienses, Chórem Narodowego Forum Muzyki, Collegio di Musica Sacra, Ars Cantus, Cantus Polonicus, Dekameronem, Capellą Cracoviensis, La Poeme Harmonique, Collegium Musicum Poznań oraz Ensemble Fiorini, którego jest założycielką. Koncertowała w kraju i zagranicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Gruzji, Armenii i Turcji. Śpiewała pod batutą m.in. takich dyrygentów jak: Alessandro de Marchi, Andreas Spering, Corrado Rovaris, Paul Esswood, Lionel Sow, Jacek Kaspszyk, Marek Moś, Krzysztof Penderecki, Marek Toporowski czy Jan Tomasz Adamus. Dokonała wielu nagrań płytowych i telewizyjnych. Płyta CD z utworami J. Zeidlera otrzymała nagrodę Fryderyk 2008 w kategorii album roku – muzyka chóralna i oratoryjna.

Michał Rot, fot. Norbert Bohdziul

Michał Rot (fortepian) – absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 2012 roku w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. Doskonalił umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie i Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Duży wpływ na rozwój artystyczny pianisty miały spotkania z wielkimi indywidualnościami świata muzycznego. Pracował pod okiem: Paula Badury-Skody, Andrzeja Jasińskiego, Elzy Kolodin, Dang Thai-Sona, Jonathana Zaka, Jose Gallardo, Eduardo Huberta, Petera Eflera, Paula Guldy, Victora Chestopala oraz Ulricha Eisenlohra. Spośród wielu nagród, które zdobył, warto zwrócić uwagę na tę dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach. Liryka wokalna stanowi obszar fascynacji pianisty, współpracował z uznanymi śpiewakami, m.in. Baruchem Finkelsteinem,  Szymonem Komasą czy  Kariną Skrzeszewską. Od 2007 tworzy duet ze swoją żoną, mezzosopranistką Joanną Rot, zaś od 2016 roku stale współpracuje z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą. Michał Rot prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Niemczech, Francji i Litwie.

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Ballada o pewnym poecie i jego wileńskim wydawcy – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza