• 12 grudnia 2021 (niedziela),
  • wydarzenie dostępne wyłącznie w formie transmisji online

„Święta w ziemiańskim dworze  o szlacheckich tradycjach bożonarodzeniowych” – wykład online

Tradycje świąteczne kultywowane przez Polaków podczas obchodów Bożego Narodzenia mają w większości stary, szlachecki rodowód, sięgający czasów staropolskich. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego wysłuchamy opowieści o barwnych zwyczajach tego wyjątkowego okresu i dowiemy się, jak wyglądały przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Dzięki opowiadanym historiom poczujemy atmosferę świątecznego dworu. Widzowie spotkania bez wątpienia rozpoznają w przytaczanych tradycjach obrazy i wspomnienia z domów rodzinnych, a wirtualna wizyta w Muzeum Pana Tadeusza będzie okazją do poznania genezy bożonarodzeniowych obyczajów oraz pogłębienia wiedzy o dawnej kulturze polskiej.

Zobacz spotkanie

Prowadząca

Święta w ziemiańskim dworze – o szlacheckich tradycjach bożonarodzeniowych, prowadzenie: Marta Dardzińska, fot. Andrzej Mikiciak

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W centrum jej zainteresowań leży obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku, a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profile Nobilis Domina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.