Pamiątki i fotografie ze zbiorów Ossolineum

Francuska misja wojskowa w Polsce

  • 11 marca–3 kwietnia 2022
  • wstęp w ramach biletu na wystawy stałe Muzeum Pana Tadeusza
  • kuratorzy: dr Wiktoria Malicka,
    dr Łukasz Koniarek
Ekspozycja w sali Biblioteka w Muzeum Pana Tadeusza ukazuje pamiątki i fotografie związane z historią Armii Polskiej we Francji i polsko-francuskiej współpracy wojskowej. Obiekty pochodzą ze zbiorów różnych działów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wśród zebranych eksponatów dużą część stanowią pamiątki po Wacławie Gąsiorowskim – pisarzu i działaczu społeczno-politycznym. Są to m.in. opaska z haftowanym orłem noszona na rękawie munduru przez Gąsiorowskiego podczas pobytu w USA, złoty zegarek z dedykacją wręczony Gąsiorowskiemu za zasługi dla tworzenia Armii Polskiej we Francji, czy okładka czasopisma „Polonia”, którego Gąsiorowski był założycielem i redaktorem.

Żołnierze Armii Polskiej we Francji byli nazywani Armią Błękitną ze względu na kolor mundurów. Na wystawie prezentujemy odznaki z wizerunkami orła, które żołnierze nosili na czapkach i naramiennikach, a także rogatą czapkę szeregowego Armii Polskiej, uszytą z oryginalnego francuskiego sukna mundurowego.

Na fotografiach pokazanych na wystawie można odnaleźć ważne postaci tamtych wydarzeń – marszałka Ferdynanda Focha, Wacława Gąsiorowskiego, wojewodę lwowskiego Kazimierza Grabowskiego, Józefa Piłsudskiego, czy Romana Dmowskiego.


Wystawa plenerowa

Francuska Misja Wojskowa w Polsce
Od 7 do 31 marca 2022 zapraszamy do obejrzenia wystawy „Francuska misja wojskowa w Polsce. W stulecie powstania”, która będzie prezentowana na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

Pierwsza część ekspozycji została zorganizowana przez Łazienki Królewskie i Stowarzyszenie Kawalerów Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi.

Wystawa przybliża rolę Francuskiej Misji Wojskowej w kształtowaniu się Armii Polskiej i walki o niepodległość. Ukazuje historię Misji i powstawania Armii Polskiej we Francji, a także sylwetki bohaterów tamtych wydarzeń m.in. Józefa Piłsudskiego, Ferdynanda Focha, Józefa Hallera. Ekspozycja podkreśla ogromne znaczenie Francji w tworzeniu Armii Polskiej, a także w czasie wojny polsko-bolszewickiej i bitwy warszawskiej.

Organizatorami drugiej części ekspozycji są: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Ambasada Republiki Francuskiej i Alliance Française Stowarzyszenie Wrocław.

Plansze prezentują następujące wydarzenia: amerykańską misję Wacława Gąsiorowskiego – pisarza, i działacza społecznego, redaktora tygodnika francusko-polskiego „Polonia”; przyjazd Armii Błękitnej do Polski; polskich lotników w kabinach francuskich samolotów oraz wizytę marszałka Ferdynanda Focha we Lwowie.

Przedstawione obiekty pochodzą ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.


Organizatorzy

  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich
  • Muzeum Pana Tadeusza
  • Ambasada Republiki Francuskiej
  • Alliance Française Wrocław

Wernisaż
11 marca


Transmisja spotkania