wystawa czasowa

„Rysunki Glonowe” – wystawa prac
Piotra Bosackiego w Galerii Szewska

  • 5 listopada–2 grudnia 2022
  • Uliczna Galeria Szewska
    ul. Szewska, 50–139 Wrocław

Od 5 listopada do 2 grudnia 2022 zapraszamy do obejrzenia prac Piotra Bosackiego w Galerii Szewska. W ramach ulicznej ekspozycji możemy zobaczyć 18 „rysunków glonowych”. Większość z nich prezentowana jest jednocześnie w Muzeum Pana Tadeusza na wystawie „Drukarze i romanse”.

„Rysunki glonowe” powstają poprzez mniej lub bardziej zamaszyste rzucanie glonów nitkowatych na papier. Uzyskany w ten sposób rysunek, przeważnie za sprawą przypadku, może być do czegoś podobny. Nabiera wówczas wymiaru przedstawieniowego, ilustracyjnego, a dalej anegdotycznego.

Ekspozycja w Galerii Szewska


Piotr Bosacki
„Rysunki glonowe”


Artysta

Piotr Bosacki (ur. 1977) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II° im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykłada na UAP w Katedrze Intermediów. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną PENERSTWO i zespół muzyczny KOT.

Tworzy filmy animowane, wideo, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną. Od 2005 tworzy serię utworów muzycznych osadzonych w tradycji serializmu. W 2009 wydał „Traumtagebuch” (Dziennik snów), w którym opisał m.in. technologię filmu bez klatek (obraz filmowy ciągły). W roku 2011 napisał „Urządzenie elementów” – rozprawę na temat dzieła sztuki jako konstrukcji językowej w kontekście teorii złożoności. Praca ta była jego dysertacją doktorską. Również w 2011 za film „Drakula” otrzymał Grand Prix Publiczności na festiwalu Short Waves, oraz Nagrodę Publiczności w przeglądzie polskiego kina niezależnego na 36. FPFF w Gdyni. W 2013 został nominowany do nagrody Spojrzenia Deutsche Bank; na wystawę konkursową w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie zrealizował film animowany „Rzeczy oczywiste”. W 2014 film otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu Animator w Poznaniu. W roku 2016 powstał „Komentarz do Rzeczy oczywistych”, dzieło filozoficzne oparte na fundamencie myśli G.W. Leibniza. Za „Komentarz do Rzeczy oczywistych” otrzymał Bosacki tytuł doktora habilitowanego. W 2017 objął stanowisko profesora UAP. Od roku 2014 realizuje „Die Kunst der Animation” – cykl krótkich filmów animowanych bez dźwięku. W roku 2017 na festiwalu Animator w Poznaniu za film „Dzięki uprzejmości artysty” otrzymał Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Specjalną. W roku 2018 otrzymał Nagrodę im. Katarzyny Kobro. W 2019 był jurorem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie. Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego.


Publikacja towarzysząca wystawie

MKiDN_czarne logotyp 2022

Zadanie „Ballada o pewnym poecie i jego wileńskim wydawcy – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza