Bal Podoficerów Księstwa Warszawskiego
– wykład Marty Dardzińskiej

  • 24 września 2022 (sobota)

organizator: Gminne Centrum Kultury w Koźminku
patron: Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich

  • Dworek Mielęckich w Koźminku, Mielęckiego 4A, 62-840 Koźminek

24 września 2022 w Dworze w Koźminku odbędzie się Drugi Bal Podoficerów Księstwa Warszawskiego, podczas którego prelekcję „Domy i dwory, czyli jak dawniej mieszkano” wygłosi pracowniczka Muzeum Pana Tadeusza – Marta Dardzińska.

Drugi Bal Podoficerów Księstwa Warszawskiego to spotkanie rekonstruktorów z całej Polski odtwarzających początek XIX wieku, zarówno część związaną z wojskową stroną tamtych czasów, jak i dworem. To wyjątkowa okazja, aby spotkać tak wielu pasjonatów rekonstrukcji w jednym miejscu, na dodatek miejscu dokładnie dopasowanym do odtwarzanej przez nich epoki, gdzie w otoczeniu dworu z końca XVIII wieku, romantycznych ruin spichlerza oraz malowniczego parku można pokusić się o małą, ale zapadającą w pamięć wyprawę w przeszłość.

Dla zwiedzających, gości i zainteresowanych sobota 24 września 2022 jest dniem otwartym, gdzie w wyznaczonych godzinach można odwiedzić miejsce rekonstrukcji, obserwować zwyczajowe sceny, posłuchać kapeli Drugiego Pułku Ułanów Xięstwa Warszawskiego, podpatrywać działania rekonstruktorów, wysłuchać gawędy o broni, być świadkiem pojedynku na pistolety oraz wziąć udział w Akademii Koźmineckiej

W ramach Akademii Koźmineckiej prelekcję „Domy i dwory, czyli jak dawniej mieszkano” wygłosi pracowniczka Muzeum Pana Tadeusza – Marta Dardzińska. Będzie to pierwsze z trzech zaplanowanych wystąpień, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat dworu, życia dworskiego, edukacji panien i roli kobiet.

 


Prowadząca

Marta Dardzińska – pracowniczka Działu Obsługi Widowni Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.
W centrum jej zainteresowań leżą obyczajowość staropolska, sztuka baroku i los kobiet z warstwy szlacheckiej. Od czterech lat zajmuje się rekonstrukcją historyczną XVII wieku, a także popularyzuje wiedzę o epoce staropolskiej, prowadząc profile NobilisDomina/silva.rerum.xvii na Facebooku i silva.rerum.xvii na Instagramie.


Więcej informacji na stronie Organizatora

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza