Kino Popiół i Diament
„Drogi do wolności” – kino moralnego niepokoju. Wykłady prof. Witolda Jakubowskiego
- 8 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
- 9 listopada 2023 (czwartek), godz. 18.00
- pokaz i prelekcja
w kinie Popiół i Diament
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
- jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki
W ramach cyklu „Drogi do wolności” – kino moralnego niepokoju zapraszamy do kina Popiół i Diament na projekcje filmów: „Barwy Ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy, które poprzedzone zostaną wykładami profesora Witolda Jakubowskiego.
O filmach
„Barwy ochronne” reż. Krzysztof Zanussi (1976)
Film nakręcony w dwadzieścia dni! Akcja rozgrywa się podczas studenckiego obozu językoznawczego, którego kierownikiem jest młody asystent Jarosław Kruszyński, preferujący partnerską współpracę ze studentami. Mimo niechęci prorektora do ośrodka badawczego w Toruniu, Jarosław dopuszcza spóźnioną pracę badawczą z tego miejsca do konkursu. Niestety nie potrafi wytłumaczyć studentom, dlaczego ich koledzy z Torunia zostali wykluczeni.
-
8 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
-
pokaz w ramach cyklu „Drogi do wolności” – kino moralnego niepokoju
„Człowiek z marmuru” reż. Andrzej Wajda (1976)
Nagroda FIPRESCI w Cannes. Obraz przedstawiał krytykę reżimu. Pomimo prób ograniczenia dystrybucji, film zyskał popularność i rozgłos. Oficjalne media próbowały przekręcić jego sens, twierdząc, że „Człowiek z marmuru” jest jedynie konstruktywnym głosem w socjalistycznej dyskusji dotyczącej „błędów i wypaczeń”, które już zostały potępione przez partię. Losy Mateusza Birkuta zostały przez widzów odczytane jako metafora walki jednostki z totalitaryzmem, która nie zakończyła się w latach pięćdziesiątych. Dzieło łączące sztukę z otwartą krytyką kłamstwa, przemocy i zniewolenia.
-
9 listopada 2023 (czwartek), godz. 18.00
-
pokaz w ramach cyklu „Drogi do wolności” – kino moralnego niepokoju
dr hab. Witold Jakubowski, prof. UWr – pedagog, filmoznawca, pracuje w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kieruje Zakładem Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych. Jego badania mieszczą się na pograniczu kulturoznawstwa i pedagogiki. Szczególnie interesują go związki kultury i edukacji, a zwłaszcza edukacyjny potencjał kultury popularnej. Jest autorem książek: Lęk w filmie (refleksje pedagoga), Kraków 1997, Edukacja i kultura popularna, Kraków 2001, Edukacja w świecie kultury popularnej, Kraków 2006 oraz Edukacja w popkulturze – popkultura w edukacji (szkice z pedagogiki kultury popularnej), Kraków 2021.
O cyklu
Przegląd jest przekrojem przez kino moralnego niepokoju, czyli nurtu artystycznego, którego twórcy za nadrzędny cel postawili sobie krytykę PRL-owskiej władzy. Wbrew cenzurze i realizacyjnym trudnościom wiele z filmów tego okresu reprezentuje wyjątkową wartość artystyczną i do dziś zachowało swoją uniwersalną aktualność. W cyklu znajdują się filmy takich twórców jak Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland czy Krzysztof Kieślowski.
Patroni medialni
● Czasopismo Ekrany
● Pełna Sala
● Radio Luz
● Double Feature – podkast filmowy
Repertuar kina Popiół i Diament
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
