Finał VII Festiwalu Tradycji Literackich

„Tego nie robi się widzu”

  • 21 października 2023 (sobota), godzina 19.00
  • wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
  • dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza

Zapraszamy na finał VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska. W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.

Antykabaret Dobry Wieczór we Wrocławiu powstał z sentymentu za czasami, kiedy środowisko twórcze Wrocławia spotykało się w Klubie Związków Twórczych i w dawnych wrocławskich kabaretach. Powstał z tęsknoty za miłym, przyjemnym spędzaniem wspólnie „dobrych wieczorów” w dobrym towarzystwie. Powstał na przekór obecnie funkcjonującym telekabaretom, paranienormalnym neonówkom i męczącym skeczom koni polskich. Zrodził się też po trochu z niezgody na dominację Internetu i z potrzeby przeciwstawienia się wszechobecnej konieczności patrzenia nonstop w ekran smartfona.

Od samego początku, czyli od 13 lutego 2011 roku, miał być bardziej salonem ukochanej cioci, niż estradą kabaretonu, gdzie rechot z widza wydusza się kolanem opartym na przeponie pani w drugim rzędzie i łokciem wbitym w żebro marynarza z trzeciego. To ukłon w stronę kabaretu literackiego o klasycznym układzie rewii, gdzie występ następuje po poprzednim i oba komplementują się nawzajem. Antykabaret to dom piosenki i monologu.

W Antykabarecie od samego zarania wartością najwyżej cenioną nie był dowcip, witz, żart, skecz a raczej talent towarzyski występujących i atmosfera piwnicznych goguette. Może dlatego przez tych dwanaście lat Antykabaret współtworzą i piosenkarze i wykładowcy akademiccy, dziennikarze i nauczyciele, aktorzy i inżynierowie.

Program „Tego się nie robi widzu”, którego tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do tytułu wiersza naszej przedostatniej noblistki, powstał specjalnie na potrzeby VII Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska. Inspiracją dla Twórców była rozpiętość gatunkowa, rodzajowa, stylistyczna pomiędzy obydwoma Patronami Festiwalu. Skupiliśmy się na tym, co łączy Fredrę i Szymborską i na tym, co kompletnie ich dzieli. A jeżeli uda się naszymi monologami zaciekawić, rozbawić, a piosenkami wykrzesać nutkę nostalgii, będziemy szczęśliwi.

Spotkajmy się zatem 21 października 2023 w Muzeum Pana Tadeusza. Nie po to, by rechotać, a po to, by wspólnie spędzić dobry wieczór z Fredrą, Szymborską i Twórcami Antykabaretu.

W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.


Wystąpią:

Łukasz IwaniukChiropterolog, czyli badacz nietoperzy z Wrocławia, który: uczy biologii w licznych szkołach (np. w LO nr V); wykłada o przyrodzie we Wrocławskim Instytucie Kultury oraz w Kolektywie Macondo; prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy w CKAiIL Czasoprzestrzeń; zgłębia tajemnice ziół i opowiada o nich w filmach na stronie firmy Verbena; zaczynał przygodę ze sceną w kabarecie Neo-Nówka; a w Antykabarecie dzieli się z widzami ekstranowinami ze świata przyrody; i tak co miesiąc od grudnia 2020, z wielką radością.

Marek Kocot – W 1994 ukończył wrocławską PWST, był aktorem teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego w Gdyni, Współczesnego we Wrocławiu. Od 2008 roku wolny strzelec. Współpracował m. in. z: Rudolfem Zioło, Piotrem Cieplakiem, Michałem Zadarą, Piotrem Kruszczyńskim, Krystyną Meissner, Heleną Kaut-Howson. W 1999 roku otrzymał Stypendium Teatralne Miasta Gdańska i od tego czasu pisze sztuki dla teatru. Jest autorem m.in.: „Ogrodu rogaczy”, „Audiotele”, „Pomarańczyka”, „Trzech muszkieterów” (libretto do musicalu Teatru Muzycznego Capitol), „Mikołaja z Czarnolasu” i „XY”. Ojciec założyciel Antykabaretu Dobry Wieczór we Wrocławiu (2011) i Wrocławskiego Teatru Plenerowego (2017). Spełnia się jako konferansjer i prezenter telewizyjny. W 2008 roku zdobył III nagrodę dla najlepszego prezentera w ogólnopolskim konkursie TVP. Od tego roku jest posiadaczem dożywotniej karty ekranowej przyznawanej przez Akademię Telewizyjną.

Waldemar Maszyński – Producent, kompozytor, instrumentalista. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na akordeonie. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej na kierunkach: kompozycja, akordeon. Był współtwórcą Fusion3acc, Maszyński Duo oraz duetu Chillove. Dla Chillove wyprodukował „Great Deal EP”, długogrającą płytę „29/9” oraz #3. Jako klawiszowiec i akordeonista jest związany z wieloma projektami muzycznymi. Do najważniejszych należą „GMW Play Depeche Mode”, „Tango Night”. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się także utwory pisane lub aranżowane na potrzeby spektakli teatralnych: „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą” (Teatr Polski Bielsko-Biała), „Hanno Reitch, Kochamy Cię/Nienawidzimy Cię” (Teatr Norwida w Jeleniej Górze), „Zaucha. Welcome to the PRL” (Teatr Żeromskiego w Kielcach).

Anna Szul – Pianistka i wokalistka. Założycielka Szkoły Śpiewu Dźwiękodzieło. Od prawie dwudziestu lat śpiewa, koncertuje i uczestniczy w wielu projektach muzycznych. Śpiewu uczyła się m.in. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także uczestnicząc w licznych warsztatach ze znakomitymi wokalistami: Waldemarem Parzyńskim (Novi Singers), Natalią Lubrano, Krystyną Prońko, Pauliną Przybysz, Agą Zaryan. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka nagrań płytowych m.in. z zespołami Voice Factory oraz Chillove, dla którego komponuje i pisze teksty.

Ścibor Szpak – Doktor absurdu. Wrocławsko-krakowski komik określający się hasłem – „stand up dla przeciwników stand upu i kabaret dla znudzonych kabaretem”. Laureat największych polskich festiwali kabaretowych, tekściarz, twórca piosenek. Zawodowy dyrektor kreatywny w agencji reklamowej – we Wrocławiu odcisnął wyraźne piętno, wprowadzając do miasta w 2005 roku krasnoludki. Z Antykabaretem związany od niemalże początku jego istnienia. Realizował indywidualne projekty także z Teatrem Capitol czy Strefą Kultury Wrocław.


VII Festiwal Tradycji Literackich

Fredro/Szymborska

Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.

Patroni medialni

  • TVP3 Wrocław
  • TVP Kultura
  • Książki. Magazyn do czytania
  • Radio Wrocław
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław Kultura
  • Booklips.pl
  • Wyliczanka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza