Fredro/Szymborska

VII Festiwal Tradycji Literackich

  • kwiecień–listopad 2023
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Kamienica Pod Złotym Słońcem
    Rynek 6, Wrocław

VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska w Muzeum Pana Tadeusza.

„Dokąd biegnie ta napisana sarna przez napisany las?”
Wisława Szymborska, Radość pisania

Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.

W programie festiwalu znajdują się różne wydarzenia, takie jak prezentacja zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich poświęconych Aleksandrowi Fredrze w muzealnej sali Biblioteka („Fredro dzieciom”), oprowadzania, prelekcje oraz wydarzenia performatywne i wykorzystujące media obrazowe. Festiwal adresowany jest do różnych grup, w tym seniorów, rodzin z dziećmi oraz pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Wydarzenia są zarówno otwarte i masowe, jak i kameralne, skierowane do konkretnych grup, takich jak młodzież, osoby w kryzysie psychicznym, seniorzy oraz dzieci i opiekunowie. Dla dzieci i opiekunów przewidziano pantomimiczne warsztaty rodzinne, natomiast dla innych grup zorganizowano warsztaty edukacyjne poświęcone patronom festiwalu, które będą odbywać się w zamkniętych grupach kilku-kilkunastoosobowych. Jesienią odbędzie się również spotkanie z laureatem lub laureatką Nagrody im. Witolda Gombrowicza, konkurs komediowego stand-upu i warsztaty twórczego pisania.


Szczegółowy program wydarzeń


„Fredro dzieciom” – wystawa czasowa

  • 7 lipca–29 października 2023

Wystawa „Fredro dzieciom” jest częścią siódmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Autor „Zemsty” patronuje jej wraz z poetką Wisławą Szymborską. Misją festiwalu jest przypominanie o twórczości pisarzy uznanych za klasyków i, co często idzie w parze, czytanych głównie przez uczniów pod przymusem oraz polonistów.

Aleksander Fredro jest autorem komedii, pamiętników oraz znanych i lubianych przez wszystkich bajek. Na wystawie zaprezentowano ilustrowane wydania jego utworów dla dzieci: starsze – z Dwudziestolecia i okresu PRL-u oraz nowsze – z końca XX i początku XXI wieku. 

Wybrane eksponaty przedstawiają realizacje artystów obdarzonych oryginalnym, rozpoznawalnym stylem, takich jak Jerzy Srokowski, Marian Stachurski, Kazimierz Sichulski, Olga Siemaszko czy Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki. 


„Ćwiartka Szymborskiej” – warsztaty pisania dla młodzieży i dorosłych

  • 12 sierpnia 2023 (sobota), godz. 12.00–18.00
  • 13 sierpnia 2023 (niedziela), godz. 10.00–16.00
  • prowadzenie: Jacek Dehnel
  • udział bezpłatny, obowiązują kwalifikacje

W ramach VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na warsztaty twórczego pisania.

Do pamięci czytelników Szymborska trafiła nie tylko jako poetka, ale również jako osoba głęboko zainteresowana obrazem: twórczyni kolaży i zbieraczka pocztówek. Znajdowało to również wyraz w jej wierszach – czasem ukryte, jak w „Śnie starego żółwia”, gdzie pojawia się cesarz Napoleon, a właściwie jego kawałek („dwie nogi na przystanku z Austerlitz do Jeny”) z pocztówkowej serii, innym razem wprost, jak w „Pierwszej fotografii Hitlera”. 

Podczas dwudniowych warsztatów skupimy się na pisaniu w oparciu o fotografie: co daje nam obraz osobny od tekstu? Czy da się napisać coś ciekawego o dowolnym zdjęciu? Jak szukać przejścia między tym, co pojedyncze, do tego, co ogólne? 

Naszym przewodnikiem po tych zagadnieniach będzie Jacek Dehnel, pisarz, antologista wyboru „Ćwiartka Szymborskiej” jak również kolekcjoner fotografii i autor książki „Fotoplastikon”, zbioru mikroesejów/próz poetyckich o starych zdjęciach.


Spotkanie z Jakubem Nowakiem – laureatem Nagrody im. Witolda Gombrowicza

  • 23 września 2023 (sobota), godz. 16.00
  • księgarnio-kawiarnia Popiół i Diament
  • prowadzenie: Anna Spólna

Zapraszamy na spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2023 roku, Jakubem Nowakiem, autorem książki „To przez ten wiatr”. Rozmowę poprowadzi Anna Spólna.

Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu spotkań z laureatami jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień literackich – Nagrody im. Witolda Gombrowicza, która od początku istnienia, od 2016 roku, wskazuje najciekawsze nowe zjawiska w polskiej prozie. Laureatami byli Maciej Hen i Weronika Murek, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska, Aleksandra Lipczak i Barbara Woźniak. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.


Gość:

Pisarz, teoretyk mediów i nauczyciel akademicki. Jest autorem opowiadań science-fiction zebranych w zbiorze Amnezjak (Powegraph 2017), a także publikowanych w antologiach wydawnictw Powergraph, Runa oraz, w przekładach, w Rosji i Ukrainie. Jego opowiadania publikowały też między innymi „Gazeta Wyborcza”, „Nowa Fantastyka”, „Czas Fantastyki”.

Zwycięzca literackiego konkursu British Council i „Nowej Fantastyki” (2004), nominowany do literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla (2007). Autor tekstów publicystycznych i recenzji publikowanych w czasopismach kulturalnych.

W pracy naukowej zajmuje się teoriami komunikacji i mediów, kulturą popularną i społecznymi praktykami korzystania z mediów cyfrowych. Profesor uczelni na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownik grantów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą oraz monografii naukowych Aktywność obywateli online. Teorie a praktyka (2011) oraz Polityki sieciowej popkultury (2017), za którą został uhonorowany nagrodą Media and Democracy Karol Jakubowicz Award.

Mieszka w Lublinie, z żoną Agatą i córkami Tosią i Helą. Lubi chodzić na głośne koncerty.

źródło: powergraph.pl


Prowadząca:

Dr hab., prof. UTH. Pracuje w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jest autorką książek „Nowe Treny? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka” (2007), „Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie” (2012), „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej” (2017, wyd. II 2020), „Krytycznie, literacko. Szkice o literaturze z lat 2010-2021” (2021), kilkudziesięciu artykułów w książkach zbiorowych i czasopismach oraz licznych recenzji. Pod jej współredakcją ukazały się monografie „Iwaszkiewicz w podróży” (2013) i „Gombrowicz z przodu i z tyłu” (2015). Jest redaktorką książki „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy” (2022). Zasiadała w jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Do jej zainteresowań badawczych należy współczesna literatura polska, zwłaszcza poezja najnowsza i twórczość Witolda Gombrowicza. Zajmuje się także zagadnieniami tradycji kulturowej i socjologii życia literackiego.


PANto FREDRO. Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu

  • 21 października 2023 (sobota), godz. 11.00–13.00
  • warsztaty dla dzieci w wieku 9–11 lat
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy
  • prowadzenie: Agnieszka Kulińska
  • elementy kostiumów: Iga Kulińska

Aleksander Fredro, wybitny polski komediopisarz i poeta, był mistrzem tworzenia bohaterów charakterystycznych: pełnych humoru, swary, wyrazistych charakterów.

Zaczerpnięte z komedii Fredry postaci będą dla uczestników warsztatów inspiracją do tworzenia pantomimicznych improwizacji, podejmiemy też wspólnie próbę przetransponowania konkretnych scen na język ruchu. Poznamy obyczaje i strój typowe dla XVIII-wiecznej Polski i stworzymy elementy kostiumu oraz rekwizyty, a zajęcia zakończą się wspólną paradą. Warsztaty poprowadzi doświadczona aktorka i pedagożka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Kulińska przy wsparciu w zakresie prac plastycznych oraz konstrukcyjnych Igi Kulińskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.


Prowadzące:

Aktorka, reżyserka, edukatorka teatralna. Mgr Sztuki PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Wydz. Aktorski we Wrocławiu, dyplom aktorski w 1997r. W latach 1997-1999 aktorka Teatru im. C.K. Norwida w Jel. Górze, m.in. role: Sylwiji w „Komedii pasterskiej” w reż. A. Hanuszkiewicza (1997) i Anieli w „Ślubach panieńskich” w reż. A. Hrydzewicza (1998). Od 1999r. do dziś aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego, gdzie zagrała m.in. Martę w „Tragicznych grach” w reż. H. Tomaszewskiego (1999), Angustias w „Dom Bernardy Alba” w reż. Z. Szymczyka (2012), Medeę w „Medei” w reż. T. Szczepanka (2019). Jest reżyserką spektakli: „Gdzie jest miłość?” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (2016), „Jak wytresować Dinożarła” w OtoTo Teatr (2018), „Belarus+” OtoTo Teatr (2020). Ma w swoim dorobku również występy gościnne: w Teatrze Nowym w Warszawie (1998), Operze Wrocławskiej (2007-2008) oraz Operze Śląskiej w Bytomiu (2008-2012). Od 2006 roku wykłada w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim oraz na Wydziale Lalkarskim. Od 2010 roku wykładowczyni i promotorka spektakli dyplomowych na Podyplomowych Studiach Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Od 2023 roku wykłada na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Prowadziła wiele warsztatów i projektów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce ( m.in. Centrum Działań Twórczych Kuźnia we Wrocławiu, MDK Wrocław-Krzyki, w Teatrze Żydowskim w Warszawie, Teatrze Małym w Tychach, CKW-Zachód we Wrocławiu, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze oraz we Wrocławskim Teatrze Pantomimy) i za granicą (Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, Kyiv Academy of Circus And Variety Arts). Członek Społecznej Rady Kultury przy Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

artystka malarka, scenografka, edukatorka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, m.in. w Aglomeracji Wrocławskiej, Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicy; brała udział w projektach edukacyjnych „Akcja: Edukacja” Wrocławskiego Teatru Pantomimy, „Event dla Ziemi”. Autorka scenografii i kostiumów do przedstawień „Jak wytresować Dinożarła”, „Belarus+” Teatru OtoTo, do etiudy „Wild” Wrocławskiego Teatru Pantomimy w koprodukcji z Ha Reen'em And The Blue Camel z Korei Południowej w ramach projektu: Online Global Art Busking. Ma w dorobku udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, m.in. „Ugryź owoc”, Galeria pod Psem, „Pamięć ciała. Świadomość Pramatki”. Miejsce X, Opole, „Korzenie” , Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, „Grimoire – W Drodze na Świętą Górę”, Centrum Kultury FAMA, „Róbmy hałas”, „Pomiędzy odosobnieniem, a afirmacją wspólnoty” – Podwodny Wrocław, „W drodze na Świętą Górę”, Instytut Grotowskiego, Wrocław.


„Mój Fredro. Moja Szymborska” – spotkanie z Ishbel Szatrawską i Jakubem Kornhauserem

  • 21 października 2023 (sobota), godz. 16.00
  • prowadzenie: Marcin Wilk

On – polski hrabia, komediopisarz, pamiętnikarz, oficer. Ona – poetka, eseistka, felietonistka. On przez większość życia związany ze Lwowem, ona – z Krakowem. Ale czy (dawna) Galicja byłaby jedynym punktem stycznym? A może jest ich więcej? A przede wszystkim: czy możliwe jest czytanie ich tekstów poza kanonem?

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska, bo o nich mowa, staną się bohaterami dyskusji, do której Marcin Wilk zaprosił Ishbel Szatrawską i Jakuba Kornhausera. Dramatopisarka i autorka wydanej właśnie debiutanckiej powieści „Toń”, a także poeta, tłumacz i literaturoznawca opowiedzą o swoim Fredrze i swojej Szymborskiej.


Goście:

Poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował książki poetyckie: „Niebezpieczny paragraf” (2007), „Niejasne istnienia” (2009), „Drożdżownia” (2015), „Dziewięć dni w ścianie” (2019), „Krwotoki i wiewiórki” (2021), „Brzydko tną twoje noże?” (2021), „In amplexu” (2022). Autor i redaktor kilkunastu monografii naukowych, ostatnio „Niebezpieczne krajobrazy. Surrealizm i po surrealizmie” (2022), a także książek eseistycznych, ostatnio „Premie górskie najwyższej kategorii” (2020). Redaktor wielu antologii i opracowań, ostatnio tomu „Równo z prawej. Antologia polskiego poematu prozą” (2022).  Przekładał na polski m.in. książki Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia, ostatnio „kobalt” Claudiu Komartina (2022). Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Romanica Cracoviensia”, redaktor prowadzący czterech serii wydawniczych (awangarda/rewizje – Wydawnictwo UJ; Rumunia Dzisiaj – Universitas; wunderkamera – Instytut Mikołowski; Najnowsze Literatury Romańskie – scriptum). Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016) za „Drożdżownię”, Nagrody Znaczenia (2021) za „Premie górskie najwyższej kategorii”, nominowany do wielu innych nagród (Nagroda Literacka Gdynia oraz Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – dwukrotnie, Europejski Poeta Wolności, Nagroda Orfeusz). Mieszka w Krakowie.

Dramatopisarka i teatrolożka. Jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także studiowała filmoznawstwo i amerykanistykę na tej samej uczelni oraz na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. W latach 2013-2014 kontynuowała swoją edukację w prywatnej szkole filmowej Akademia Multi Art w Krakowie, gdzie uczyła się od uznanych twórców, takich jak Xawery Żuławski, Jacek Bławut i Janusz Kondratiuk. W grudniu 2019 roku Szatrawska zadebiutowała dramatem „Objects in Mirror Are Closer Than They Appear”, który został opublikowany w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejne jej dramaty zostały opublikowane w „Dialogu”: „Polowanie” w numerze 4/2020 oraz „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” w numerze 2/2021. W 2020 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, które umożliwiło jej napisanie dramatu „Kateriny brak”. W 2021 roku napisała dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, który został wydany nakładem Wydawnictwa Cyranka w 2022 roku. Jest również laureatką konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE (II edycja; 2021), organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach stypendium powstał jej dramat „Wolny strzelec”. Szatrawska publikuje również artykuły, recenzje i teksty teoretyczne w wielu czasopismach, takich jak „Dialog”, toruńskim „Undergruncie” czy kwartalniku „Cwiszn”.  We wrześniu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Cyranka ukazała się „Toń”, jej pierwsza powieść.


Prowadzący:

Dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. W mediach społecznościowych jako Wyliczanka.  Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada oraz cyklu „Wyszukaj Klasyka” dla Miasta Literatury Kraków. Naukowo zajmuje się badaniami przemian społecznych w Polsce pierwszej połowy XX wieku.


„Tego nie robi się widzu” – finał VII Festiwalu Tradycji Literackich

  • 21 października 2023 (sobota), godz. 19.00
    dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza
  • wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.

Antykabaret Dobry Wieczór we Wrocławiu powstał z sentymentu za czasami, kiedy środowisko twórcze Wrocławia spotykało się w Klubie Związków Twórczych i w dawnych wrocławskich kabaretach. Powstał z tęsknoty za miłym, przyjemnym spędzaniem wspólnie „dobrych wieczorów” w dobrym towarzystwie. Powstał na przekór obecnie funkcjonującym telekabaretom, paranienormalnym neonówkom i męczącym skeczom koni polskich. Zrodził się też po trochu z niezgody na dominację Internetu i z potrzeby przeciwstawienia się wszechobecnej konieczności patrzenia nonstop w ekran smartfona.

Od samego początku, czyli od 13 lutego 2011 roku, miał być bardziej salonem ukochanej cioci, niż estradą kabaretonu, gdzie rechot z widza wydusza się kolanem opartym na przeponie pani w drugim rzędzie i łokciem wbitym w żebro marynarza z trzeciego. To ukłon w stronę kabaretu literackiego o klasycznym układzie rewii, gdzie występ następuje po poprzednim i oba komplementują się nawzajem. Antykabaret to dom piosenki i monologu.

W Antykabarecie od samego zarania wartością najwyżej cenioną nie był dowcip, witz, żart, skecz a raczej talent towarzyski występujących i atmosfera piwnicznych goguette. Może dlatego przez tych dwanaście lat Antykabaret współtworzą i piosenkarze i wykładowcy akademiccy, dziennikarze i nauczyciele, aktorzy i inżynierowie. 

Program „Tego się nie robi widzu”, którego tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do tytułu wiersza naszej przedostatniej noblistki, powstał specjalnie na potrzeby VII Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska. Inspiracją dla Twórców była rozpiętość gatunkowa, rodzajowa, stylistyczna pomiędzy obydwoma Patronami Festiwalu. Skupiliśmy się na tym, co łączy Fredrę i Szymborską i na tym, co kompletnie ich dzieli. A jeżeli uda się naszymi monologami zaciekawić, rozbawić, a piosenkami wykrzesać nutkę nostalgii, będziemy szczęśliwi.

Spotkajmy się zatem 21 października 2023 w Muzeum Pana Tadeusza. Nie po to, by rechotać, a po to, by wspólnie spędzić dobry wieczór z Fredrą, Szymborską i Twórcami Antykabaretu.

W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.


Wystąpią:

Chiropterolog, czyli badacz nietoperzy z Wrocławia, który: uczy biologii w licznych szkołach (np. w LO nr V); wykłada o przyrodzie we Wrocławskim Instytucie Kultury oraz w Kolektywie Macondo; prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy w CKAiIL Czasoprzestrzeń; zgłębia tajemnice ziół i opowiada o nich w filmach na stronie firmy Verbena; zaczynał przygodę ze sceną w kabarecie Neo-Nówka; a w Antykabarecie dzieli się z widzami ekstranowinami ze świata przyrody; i tak co miesiąc od grudnia 2020, z wielką radością.

<b>Łukasz Iwaniuk</b>

W 1994 ukończył wrocławską PWST, był aktorem teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego w Gdyni, Współczesnego we Wrocławiu. Od 2008 roku wolny strzelec. Współpracował m. in. z: Rudolfem Zioło, Piotrem Cieplakiem, Michałem Zadarą, Piotrem Kruszczyńskim, Krystyną Meissner, Heleną Kaut-Howson. W 1999 roku otrzymał Stypendium Teatralne Miasta Gdańska i od tego czasu pisze sztuki dla teatru. Jest autorem m.in.: „Ogrodu rogaczy”, „Audiotele”, „Pomarańczyka”, „Trzech muszkieterów” (libretto do musicalu Teatru Muzycznego Capitol), „Mikołaja z Czarnolasu” i „XY”. Ojciec założyciel Antykabaretu Dobry Wieczór we Wrocławiu (2011) i Wrocławskiego Teatru Plenerowego (2017). Spełnia się jako konferansjer i prezenter telewizyjny. W 2008 roku zdobył III nagrodę dla najlepszego prezentera w ogólnopolskim konkursie TVP. Od tego roku jest posiadaczem dożywotniej karty ekranowej przyznawanej przez Akademię Telewizyjną.

<b>Marek Kocot</b>

Producent, kompozytor, instrumentalista. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na akordeonie. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej na kierunkach: kompozycja, akordeon. Był współtwórcą Fusion3acc, Maszyński Duo oraz duetu Chillove. Dla Chillove wyprodukował „Great Deal EP”, długogrającą płytę „29/9” oraz #3. Jako klawiszowiec i akordeonista jest związany z wieloma projektami muzycznymi. Do najważniejszych należą „GMW Play Depeche Mode”, „Tango Night”. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się także utwory pisane lub aranżowane na potrzeby spektakli teatralnych: „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą” (Teatr Polski Bielsko-Biała), „Hanno Reitch, Kochamy Cię/Nienawidzimy Cię” (Teatr Norwida w Jeleniej Górze), „Zaucha. Welcome to the PRL” (Teatr Żeromskiego w Kielcach).

<b>Waldemar Maszyński</b>

Pianistka i wokalistka. Założycielka Szkoły Śpiewu Dźwiękodzieło. Od prawie dwudziestu lat śpiewa, koncertuje i uczestniczy w wielu projektach muzycznych. Śpiewu uczyła się m.in. w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także uczestnicząc w licznych warsztatach ze znakomitymi wokalistami: Waldemarem Parzyńskim (Novi Singers), Natalią Lubrano, Krystyną Prońko, Pauliną Przybysz, Agą Zaryan. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka nagrań płytowych m.in. z zespołami Voice Factory oraz Chillove, dla którego komponuje i pisze teksty.

<b>Anna Szul</b>

Doktor absurdu. Wrocławsko-krakowski komik określający się hasłem – „stand up dla przeciwników stand upu i kabaret dla znudzonych kabaretem”. Laureat największych polskich festiwali kabaretowych, tekściarz, twórca piosenek. Zawodowy dyrektor kreatywny w agencji reklamowej – we Wrocławiu odcisnął wyraźne piętno, wprowadzając do miasta w 2005 roku krasnoludki. Z Antykabaretem związany od niemalże początku jego istnienia. Realizował indywidualne projekty także z Teatrem Capitol czy Strefą Kultury Wrocław.

<b>Ścibor Szpak</b>

Wydarzenia zamknięte


Warsztaty aktorskie dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr inspirowane komediami Aleksandra Fredry

  • kwiecień–czerwiec 2023
  • otwarte pokazy finałowe:
    • 27 czerwca 2023 (wtorek), godz. 18:00
    • 28 czerwca 2023 (środa), godz. 18:00
  • prowadzenie: Beata Rakowska

Warsztaty teatralne dla studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu Wrocławskiego, zakończone występami 27 i 28 czerwca 2023. Aktorzy prezentują fragmenty komedii Aleksandra Fredry (są to między innymi „Damy i huzary”, „Dwie blizny”, „Gwałtu, co się dzieje!”). Grupę prowadzi aktorka, Beata Rakowska. W poprzednich latach seniorzy w ramach zajęć pracowali nad prezentacją tekstów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej, Tadeusza Różewicza oraz Marii Konopnickiej.

Prowadząca:

Aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym od 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu „W Labiryncie” oraz „Świat według Kiepskich”, udzielała również głosu bohaterom animacji „Włatcy Móch”. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym , warsztaty integracyjne i szkolenia z występów publicznych. Od ośmiu lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem: terapia śmiechem.


Warsztaty arteterapeutyczne w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego

  • maj–czerwiec 2023
  • prowadzenie: Jagoda Molasy

Warsztaty arteterapeutyczne w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej.

Prowadząca:

Urodzona w 1994 roku we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie ze specjalnością Techniki Graficzne (2014), Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Mediacji Sztuki (2017) i Podyplomowych Studiów Arteterapii w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (2020); autorka warsztatów artystycznych, twórca wizualny. Tworzy w technikach rysunkowych, malarskich, fotograficznych, cyfrowych i mieszanych.


VII Festiwal Tradycji Literackich

Fredro/Szymborska

VII Festiwal_cover_koń

Patroni medialni

  • TVP3 Wrocław
  • TVP Kultura
  • Książki. Magazyn do czytania
  • Radio Wrocław
  • Radio Ram
  • Radio Wrocław Kultura
  • Booklips.pl
  • Wyliczanka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza