- 21 października 2023 (sobota), godz. 11.00–13.00
- warsztaty dla dzieci w wieku 9–11 lat
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy
- prowadzenie: Agnieszka Kulińska
- elementy kostiumów: Iga Kulińska
W ramach VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska zapraszamy na warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu dla dzieci.
Aleksander Fredro, wybitny polski komediopisarz i poeta, był mistrzem tworzenia bohaterów charakterystycznych: pełnych humoru, swary, wyrazistych charakterów.
Zaczerpnięte z komedii Fredry postaci będą dla uczestników warsztatów inspiracją do tworzenia pantomimicznych improwizacji, podejmiemy też wspólnie próbę przetransponowania konkretnych scen na język ruchu. Poznamy obyczaje i strój typowe dla XVIII-wiecznej Polski i stworzymy elementy kostiumu oraz rekwizyty, a zajęcia zakończą się wspólną paradą. Warsztaty poprowadzi doświadczona aktorka i pedagożka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Kulińska przy wsparciu w zakresie prac plastycznych oraz konstrukcyjnych Igi Kulińskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.
Prowadzące
Agnieszka Kulińska – aktorka, reżyserka, edukatorka teatralna. Mgr Sztuki PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Wydz. Aktorski we Wrocławiu, dyplom aktorski w 1997r. W latach 1997-1999 aktorka Teatru im. C.K. Norwida w Jel. Górze, m.in. role: Sylwiji w „Komedii pasterskiej” w reż. A. Hanuszkiewicza (1997) i Anieli w „Ślubach panieńskich” w reż. A. Hrydzewicza (1998). Od 1999r. do dziś aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego, gdzie zagrała m.in. Martę w „Tragicznych grach” w reż. H. Tomaszewskiego (1999), Angustias w „Dom Bernardy Alba” w reż. Z. Szymczyka (2012), Medeę w „Medei” w reż. T. Szczepanka (2019). Jest reżyserką spektakli: „Gdzie jest miłość?” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (2016), „Jak wytresować Dinożarła” w OtoTo Teatr (2018), „Belarus+” OtoTo Teatr (2020). Ma w swoim dorobku również występy gościnne: w Teatrze Nowym w Warszawie (1998), Operze Wrocławskiej (2007-2008) oraz Operze Śląskiej w Bytomiu (2008-2012). Od 2006 roku wykłada w Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu na Wydziale Aktorskim oraz na Wydziale Lalkarskim. Od 2010 roku wykładowczyni i promotorka spektakli dyplomowych na Podyplomowych Studiach Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu. Od 2023 roku wykłada na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Prowadziła wiele warsztatów i projektów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce ( m.in. Centrum Działań Twórczych Kuźnia we Wrocławiu, MDK Wrocław-Krzyki, w Teatrze Żydowskim w Warszawie, Teatrze Małym w Tychach, CKW-Zachód we Wrocławiu, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze oraz we Wrocławskim Teatrze Pantomimy) i za granicą (Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, Kyiv Academy of Circus And Variety Arts). Członek Społecznej Rady Kultury przy Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Iga Kulińska – artystka malarka, scenografka, edukatorka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, m.in. w Aglomeracji Wrocławskiej, Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicy; brała udział w projektach edukacyjnych „Akcja: Edukacja” Wrocławskiego Teatru Pantomimy, „Event dla Ziemi”. Autorka scenografii i kostiumów do przedstawień „Jak wytresować Dinożarła”, „Belarus+” Teatru OtoTo, do etiudy „Wild” Wrocławskiego Teatru Pantomimy w koprodukcji z Ha Reen'em And The Blue Camel z Korei Południowej w ramach projektu: Online Global Art Busking. Ma w dorobku udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, m.in. „Ugryź owoc”, Galeria pod Psem, „Pamięć ciała. Świadomość Pramatki”. Miejsce X, Opole, „Korzenie” , Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, „Grimoire – W Drodze na Świętą Górę”, Centrum Kultury FAMA, „Róbmy hałas”, „Pomiędzy odosobnieniem, a afirmacją wspólnoty” – Podwodny Wrocław, „W drodze na Świętą Górę”, Instytut Grotowskiego, Wrocław.
Zobacz również
VII Festiwal Tradycji Literackich
Fredro/Szymborska
Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.
Patroni medialni
- TVP3 Wrocław
- TVP Kultura
- Książki. Magazyn do czytania
- Radio Wrocław
- Radio Ram
- Radio Wrocław Kultura
- Booklips.pl
- Wyliczanka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.