13. INTERDYSCYPLINARNY FESTIWAL WIELKOPOSTNY

Nowe Epifanie

Nowe Epifanie

Muzeum Pana Tadeusza jest partnerem trzynastej edycji warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie.

  • 2 marca–10 kwietnia 2022

„Nowe Epifanie” to interdyscyplinarny Festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Jego podstawowym celem jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.

Festiwal na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny Warszawy, starając się rokrocznie prezentować widzom nieszablonowe podejście do tematów osadzonych na styku przestrzeni świeckiej i religijnej.

Na program Festiwalu składają się wydarzenia teatralne, muzyczne oraz kulinarne. Jest on dopełniany także przez dyskusje i warsztaty. Festiwal odbywa się w okresie Wielkiego Postu, czerpiąc zeń inspirację artystyczną i duchową.

Każda edycja Festiwalu ma własny motyw, który jest inspiracją dla zaproszonych do współpracy artystów, a jednocześnie wspólnym mianownikiem festiwalowych wydarzeń.

Tematem przewodnim trzynastej edycji Festiwalu jest Jezus. (...) Dla wielu Zbawiciel i Prorok, wcielony Bóg, dla innych bohater literacki, o którego pierwowzorze niewiele wiadomo. Kim dzisiaj jest dla nas syn cieśli z Nazaretu? Za kogo ludzie go uważają?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do artystów, których zaprosiliśmy do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu. W ubiegłych latach przyglądaliśmy się już Judaszowi, Marii Magdalenie, Maryi. Jezusa dotąd skrzętnie omijaliśmy. Dopiero zeszłoroczna – apokaliptyczna – edycja ośmieliła nas, by w obliczu końca spojrzeć na figurę Jezusa z nadzieją. Zobaczyć w niej to, czego nam brakuje najbardziej, albo to, czego w sobie zobaczyć nie chcemy. By się w niej przejrzeć.

„Czemuś mnie opuścił?” to jedne z ostatnich słów Jezusa według ewangelistów Marka i Mateusza. Czy to naprawdę są ostatnie słowa, które może powiedzieć umierający Bóg? Moment na krzyżu to dla Jezusa zarówno bolesny koniec, jak i początek. W jakim stopniu mamy dostęp do samych siebie? Czy idziemy własną drogą? Czy przypadkiem samych siebie nie opuściliśmy? Te i inne pytania będą przewijać się przez festiwalowe wydarzenia.

*Materiały Organizatora


Program wydarzeń

Muzeum Pana Tadeusza

O ziemiańskich tradycjach wielkopostnych

  • 10 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza

Jak okres Wielkiego Postu zapisał się w pamięci minionych pokoleń? Czym dla XIX-wiecznych Polaków był czas oczekiwania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego, jakie tradycje królowały na ziemiańskich dworach oraz ile z nich pozostało do dziś? Podczas spotkania „O ziemiańskich tradycjach Wielkopostnych” z okazji Festiwalu Nowe Epifanie, cofniemy się w czasie o sto pięćdziesiąt lat i przypomnimy, jak wyglądał przedświąteczny czas w szlacheckich dworach. Oddając głos minionym pokoleniom, sięgniemy do ich wspomnień i czytanych dawniej lektur duchowych.


Transmisja wykładu

Białe małżeństwo obscena czy asceza?

  • 17 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza

Punktem wyjścia do rozmowy jest list kardynała Stefana Wyszyńskiego do Tadeusza Różewicza prezentowany w Muzeum Pana Tadeusza. Prymas ubolewa, że poeta, zamiast wykorzystać swój talent w pożyteczny sposób, demoralizuje odbiorców: Dzisiaj „Białe małżeństwo” nie gorszy, ale oburzenie na obrazę uczuć religijnych przez teatr w Polsce ma swoją tradycję i sezonowy rytm. A może zamiast przeciwstawiać moralizm demoralizacji, można mówić o skandalu, brutalnej erotyce, jako kenozie i poszukiwaniu Boga?


Transmisja spotkania

Personal Jesus. O religii, mediach i psychologii

  • 31 marca 2022 (czwartek), godz. 18.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • transmisja online z Muzeum Pana Tadeusza

W opisie sztuki pada pytanie: „Czy w dobie spersonalizowanego życia, Bóg jest także spersonalizowany?”. A dalej zdanie: „Dla każdego »Jezus/Bóg« oznacza coś innego”. To punkt wyjścia do rozmowy o różnicach między religią a psychologią we współczesnej, medialnej rzeczywistości. Dzięki internetowym platformom komunikacji każdy może łatwo znaleźć przewodnika duchowego (lub zestaw przewodników), który najbardziej mu odpowiada.

W siebie wstąpienie – spektakl

  • 9 kwietnia 2022 (sobota), godz. 19.00
  • 10 kwietnia 2022 (niedziela), godz. 18.00
  • bilety
  • Budynek Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

Trójka bohaterów poszukuje sensu życia pomiędzy odgrzewaną zupą, a ekranem komputera. O czwartej nad ranem, gdy noc styka się z dniem, a życie ze śmiercią, przeżywają cyfrowe zmartwychwstania, jedzą instant wieczerzę i modlą się w Ogrójcu nad kubkiem kawy. Przez krótką chwilę mają szansę zadać ostateczne pytania.