Weekend z Juliuszem Słowackim

„Tymczasem nadchodziła ta okropna zima”
– spotkanie wokół poematu
Juliusza Słowackiego „Pan Tadeusz”

  • 2 maja 2024 (czwartek),
    godz. 12.00–13.30
  • wstęp bezpłatny,
    liczba miejsc ograniczona
  • wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • prowadzenie: Magdalena Sudoł

Zapraszamy na spotkanie kuratorskie pt. „Tymczasem nadchodziła ta okropna zima”, które poprowadzi Magdalena Sudoł, adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza”.

Podczas oprowadzania opowiemy o twórczości Juliusza Słowackiego, jego podróżach, inspiracjach twórczych, czasach młodości oraz historii rękopisów. Jak trafiły one do Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich? Kto zajmował się spuścizną poety? Następnie przyjrzymy się treści niedokończonego dzieła, światowi przedstawionemu w utworze, opowiemy o dorobku literackim, jaki zostawił Juliusz Słowacki.

Rękopis „Pana Tadeusza” Juliusza Słowackiego na co dzień znajduje się w zbiorach Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Manuskrypt z wyeksponowanym pierwszym fragmentem dzieła będzie można oglądać na wystawie stałej „Rękopis Pana Tadeusza” przez cały majówkowy tydzień (od 30 kwietnia do 5 maja 2024) w godzinach od 10.00 do 17.00.


O autorze

Juliusz Słowacki poeta i dramaturg, przedstawiciel romantyzmu, zapisał się w literaturze i historii Polski w sposób szczególny; urodzony 4 września 1809 w Krzemieńcu, zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu. Potomkowie Słowackiego przekazali najcenniejsze manuskrypty do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, uważanego za skarbnicę bezcennych i rzadkich pamiątek poety – rękopisów. W oprawionych dwudziestu tomach znalazły się następujące utwory liryczne, między innymi wiersze „Hymn. O zachodzie słońca na morzu”, „Pośród niesnasków-Pan Bóg uderza”, „Rozłączenie”, „Testament mój”; poematy, między innymi „Beniowski”, „Król-Duch”, „Księgi rodzaju narodu polskiego”, „Podróż do Ziemi Świętej”, „Pan Tadeusz”; dramaty, m.in. „Fantazy”, „Horsztyński”, „Lilla Weneda”, „Mazepa”, „Zawisza Czarny”; pisma prozą filozoficzne, listy, a także trzy dzieła zachowane w oryginalnych formach: „Raptularz”, „Album rysunkowy z podróży na Wschód” oraz tak zwany rękopis pierwszy „Króla-Ducha”. 

Prowadzenie

Magdalena Sudoł – adiunkt w Dziale Historii i Interpretacji „Pana Tadeusza” w Muzeum Pana Tadeusza, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współkuratorka wystaw czasowych „Fredro dzieciom” zrealizowanej w ramach siódmej edycji Festiwalu Tradycji Literackich oraz „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” w Muzeum Pana Tadeusza. Jest autorką cyklu podcastów muzealnych „W księgarni”. Wykonuje kwerendy i przygotowuje kolejne odsłony wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza”.