Majówka z Juliuszem Słowackim

Juliusz Słowacki pisze „Pana Tadeusza”
– prezentacja rękopisu

• 30 kwietnia–5 maja 2024

• rękopis prezentowany od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.00
  • Muzeum Pana Tadeusza
    Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
    Rynek 6, Wrocław

Od 30 kwietnia do 5 maja 2024 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na pokaz oryginalnego manuskryptu poematu „Pan Tadeusz Juliusza Słowackiego.

Sto dziewięćdziesiąt lat temu, pod koniec czerwca 1834 roku, ukazał się drukiem Mickiewiczowski poemat „Pan Tadeusz”. Dzieło wzbudziło niemal natychmiastowe reakcje czytelników – od zachwytu po gorzką krytykę. Niemniej wśród współczesnych Mickiewiczowi, nie pozostawiło nikogo obojętnym. Jako arcydzieło pierwszego rzędu ocenił epopeję Juliusz Słowacki, co wyraził w liście do matki. Niemal też od początku czytelnicy „Pana Tadeusza” oczekiwali dalszego ciągu tego utworu. Sam autor wspominał niejednokrotnie, że opisze dalsze koleje losu bohaterów poematu, w tym Tadeusza Soplicy, jednak tego zamiaru nie zrealizował. Dzieje postaci poematu kusiły jednak niejednego autora, wśród nich poczesne miejsce zajmuje Juliusz Słowacki, który w urywkach „Pana Tadeusza” opisał Mickiewiczowskich bohaterów, tworząc jedne z najznakomitszych swoich wierszy.

Autor „Balladyny” napisał poemat w 1847 roku, pracował nad nim do ostatnich dni życia, niestety tekst nie został ukończony, powstały zaledwie cztery fragmenty, które tworzone były równolegle z IV rapsodem „Króla-Ducha”. Ogłoszono je – nie w całości – w poznańskiej „Warcie” z 1881 roku. Potem rozmaite urywki drukowano w czasopismach i w wydaniach zbiorowych dzieł Juliusza Słowackiego. Manuskrypt z wyeksponowanym pierwszym fragmentem dzieła będzie można oglądać na wystawie stałej „Rękopis Pana Tadeusza przez cały majówkowy tydzień w godzinach od 10.00 do 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza.

Rękopis „Pana Tadeusza” Juliusza Słowackiego na co dzień znajduje się w zbiorach Działu Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Zapraszamy na pokaz tego niezwykłego manuskryptu i opowieści o kulisach jego powstania.

Program wydarzeń

Juliusz Słowacki pisze „Pana Tadeusza” – prezentacja rękopisu

• 30 kwietnia–5 maja 2024 (wtorek–niedziela), godz. 10.00–17.00
  • wstęp w ramach biletu do muzeum