• 28 września 2023 (czwartek), godzina 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
  • prowadzenie: Magdalena Musiał

„Mein Gott, jak pięknie” – spotkanie z Filipem Springerem

„Mein Gott, jak pięknie” – to nie jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej historii rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni.

Transmisja spotkania

Autor

Filip Springer – reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Prowadząca

Magdalena Musiał – historyk sztuki i edukatorka muzealna, wicedyrektor Ossolineum ds. Muzeum Pana Tadeusza, w którym pracuje od momentu jego powstania. Przez niemal siedem lat kierowała Działem Edukacji MPT, w grudniu 2022 roku nominowana przez Radę Kuratorów Ossolineum na wicedyrektora. Wcześniej przez wiele lat związana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, autorka przewodników po sztuce dla dzieci i artykułów dotyczących historii dolnośląskiej farmacji, współtwórczyni Forum Edukatorów Muzealnych, współorganizatorka Letnich Interdyscyplinarnych Spotkań Akademickich organizowanych od 2002 roku na Dolnym Śląsku, wrocławianka, Dolnoślązaczka, miłośniczka fotografii.

mkidn

Zadanie „Popiół i Diament. Spotkania autorskie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.