Nie odpowiadam za swoje sny
Oniryzm jako narzędzie buntu

  • 11 sierpnia 2020 (wtorek), godz. 18.00
  • wydarzenie online
  • transmisja zostanie udostępniona na tej stronie oraz Facebooku muzeum
  • goście: Dominika Słowik, Wiktor Stribog, Orsolya Török-Illyés
  • prowadzenie: Adriana Prodeus

Zapraszamy na wydarzenie online towarzyszące przeglądowi filmowemu Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4, które odbędzie się pod hasłem Nie odpowiadam za swoje sny” Oniryzm jako narzędzie buntu

Jak pandemia wpłynęła na marzenia senne? Czy oniryczna konwencja to bunt czy ucieczka? Zapraszamy na premierę filmu o relacjach między, kinem, literaturą, marzeniem i koszmarem. 

Sny i filmy mają podobną strukturę. I tu, i tu czas biegnie nieliniowo, pojawiają się retrospekcje, metamorfozy bohaterów, nagłe, nieprawdopodobne zwroty akcji, zlekceważone zostają prawa fizyki. W sytuacji ograniczonej wolności oniryczna, czy baśniowa stylistyka pozwalała twórcom zasugerować to, czego nie mogli powiedzieć wprost, a sfera fantazji stanowiła schronienie przed uciążliwą codziennością. 

W projekcie biorą udział: węgierska aktorka i producentka Orsolya Török-Illyés, znana z filmu „Bibliothèque Pascal”, Dominika Słowik, laureatka Paszportu „Polityki” za powieść „Zimowla” i Wiktor Stribog, twórca audiowizualny, autor kanału KrainaGrzybowTV. 

 


Prowadzenie


Goście

Adriana Prodeus – krytyczka filmowa związana miesięcznikiem „KINO”. Autorka książki „Themersonowie. szkice biograficzne” i rozdziałów w wielu publikacjach (ostatnio Narodowej Galerii Zachęta). Jest kuratorką przeglądu adaptacji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania i przeglądu polskiej animacji w Anthology Film Archive w Nowym Jorku. Wykłada na Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Pełniła funkcję wicedyrektora CSW Zamek Ujazdowski i kierownika literackiego Studia Filmowego KADR. Publikowała w „Newsweeku”, Stopklatce, portalu filmowym, „Filmie”, „dwutygodniku.com”, prowadziła i redagowała programy w TVP1, TVP2 i PR2.  Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim, Warszawskim, Adama Mickiewicza i na Tisch School of the Arts na New York University jako stypendystka Fulbrighta. Ukończyła historię sztuki i była kuratorką wystaw (ostatnio w Gdańskiej Galerii Miejskiej) oraz współkuratorką „Dzikich pól. Awangardowego Wrocławia”, wrocławskiego Konkursu Malarstwa im. Gepperta oraz Przeglądu Sztuki Survival. Jest felietonistką „Vogue Polska”. Mieszka w Warszawie.

Orsolya Török-Illyés aktorka, debiutowała w produkcji „Sticky Matters” (2000) w reżyserii  Szabolcsa Hajdu. Zagrała główną rolę w filmie „Bibliothèque Pascal”, wybranym jako węgierski projekt dla najlepszego filmu obcojęzycznego podczas 83. Oscarów w 2010 roku. Wyróżniona została nagrodą dla najlepszej aktorki przez Węgierskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (2011). W 2016 roku zagrała w filmie „It's Not The Time Of My Life”, który miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach i otrzymał tam Kryształowy Glob w kategorii Najlepszy film. Występuje również w przedstawieniach węgierskiego teatru niezależnego. Ostatnio, jako aktorka i producentka zaangażowana w film „Treasure City” (2020). 

Dominika Słowik pisarka, jej debiutancka powieść „Atlas: Doppelganger” (2015) nominowana była do Nagrody Literackiej Gdynia. Druga powieść, „Zimowla” (2019), uhonorowana została Paszportem „Polityki” i nagrodą „Odkrycie Empiku”.

Wiktor Stribog twórca audiowizualny, autor kanału KrainaGrzybowTV, teledysków oraz animacji.  Wydał trzy albumy muzyczne z duchologicznym ambientem i regularnie tworzy surrealistyczne retro ilustracje.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Logotyp Visegrad Fund