Terminy warsztatów:
- 12 sierpnia 2023 (sobota), godz. 12.00–18.00
- 13 sierpnia 2023 (niedziela), godz. 10.00–16.00
- warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych
- udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują kwalifikacje
- nabór: do 15 lipca 2023
W ramach VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska zapraszamy na warsztaty pisania dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzi Jacek Dehnel.
Do pamięci czytelników Wisława Szymborska trafiła nie tylko jako poetka, ale również jako osoba głęboko zainteresowana obrazem: twórczyni kolaży i zbieraczka pocztówek. Znajdowało to również wyraz w jej wierszach – czasem ukryte, jak w „Śnie starego żółwia”, gdzie pojawia się cesarz Napoleon, a właściwie jego kawałek („dwie nogi na przystanku z Austerlitz do Jeny”) z pocztówkowej serii, innym razem wprost, jak w „Pierwszej fotografii Hitlera”.
Podczas dwudniowych warsztatów skupimy się na pisaniu w oparciu o fotografie: co daje nam obraz osobny od tekstu? Czy da się napisać coś ciekawego o dowolnym zdjęciu? Jak szukać przejścia między tym, co pojedyncze, do tego, co ogólne?
Naszym przewodnikiem po tych zagadnieniach będzie Jacek Dehnel, pisarz, antologista wyboru „Ćwiartka Szymborskiej”, jak również kolekcjoner fotografii i autor książki „Fotoplastikon”, zbioru mikroesejów/próz poetyckich o starych zdjęciach.
Jak się dostać na warsztaty?
Nabór: Tekst prozatorski o długości do dwóch stron maszynopisu (3600 znaków ze spacjami) na dowolny temat należy przesłać wraz z danymi kontaktowymi (imię, nazwisko / pseudonim, numer telefonu) na adres gabinetliteracki@ossolineum.pl w terminie do 15 lipca 2023. Listę zakwalifikowanych ogłosimy do 31 lipca 2023.
Informacja: Organizator warsztatów nie zapewnia noclegów ani posiłków uczestnikom i nie zwraca kosztów podróży. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Wyniki naboru
Zakończyliśmy nabór na warsztaty. Otrzymaliśmy 56 zgłoszeń.
Wszystkim, którzy nadesłali swoje prace bardzo dziękujemy.
Z przyjemnością informujemy, że na warsztaty pisania inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej, organizowane w ramach VII Festiwalu Tradycji Literackich, zakwalifikowali się:
1. Aneta Ilnicka (Alkalia)
2. Justyna Jezierska
3. Kasia Klein
4. Katarzyna Kucia
5. Monika Piotrowska-Marchewa (Kabiria)
6. Mariusz Piskuła
7. Grzegorz Reiwer
8. Filip Romik
9. Joanna Sieradzka
10. Monika Słupska
Lista rezerwowa (w przypadku rezygnacji jednej z powyższych osób, w kolejności od 11-15):
11. Julia Szyndzielorz
12. Agata Szczerba
13. Tomasz Żołądkewicz
14. Iwona Wlazło
15. Marcin Dymalski
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.
Z wyróżnionymi skontaktujemy się mailowo.
Opinie o warsztatach pisania z Jackiem Dehnelem
Warsztaty zorganizowane przez Gabinet Literacki MPT w ramach VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich pomogły mi pokonać wewnętrzne opory i strach przed upublicznianiem mojej twórczości. Bezpieczna atmosfera i ciepło charakteru prowadzącego Jacka Dehnela pozwoliły mi na ulepszenie warsztatu, bez wstydu czy poczucia bycia krytykowaną. Gdybym mogła, chodziłabym na takie warsztaty w każdy weekend.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób były zorganizowane i przeprowadzone warsztaty. Świetny dobór grupy – mam poczucie, że mogliśmy inspirować się i uczyć od siebie nawzajem. Pan Jacek Dehnel nie tylko podzielił się fantastycznymi historiami, wskazówkami, ale stworzył tak przyjazną atmosferę, że powstało kilka naprawdę świetnych tekstów. Były to dwa dni wykorzystane do każdej minuty (choć pozostaje niedosyt, bo chciałoby się pisać i rozmawiać jeszcze więcej). Idealna równowaga między częścią wykładową a praktyczną. Bardzo doceniam, że każdy z tekstów, który powstał na zajęciach, został omówiony i było miejsce na luźne dyskusje dotyczące warsztatu pisarskiego i literatury.
Chętnie sparafrazuję uwagę pana Jacka Dehnela, którą podczas tego weekendu niejednokrotnie zdarzało mu się wypowiadać po zapoznaniu się z naszymi literackimi próbkami : „niestety sukces!”. Otóż te warsztaty to sukces i niestety nie mam żadnych zastrzeżeń, za to do chwalenia sporo.
Muzeum Pana Tadeusza zadbało o świetne warunki do pracy i nasz dobrostan, a podczas warsztatów pod kierunkiem pana Dehnela wszystko zrównoważyło się w sposób godny powtórki. Część wykładowa, odpowiedni czas na analizowanie fotografii i pracę własną nad ekfrazą, a przede wszystkim to, co najważniejsze: długie rozmowy nad każdym z naszych tekstów, jak też ogólnie o literaturze i pracy nad słowem, anegdoty i możliwość rozmowy o pisarstwie Autora, jego literackim warsztacie i źródłach inspiracji. Nie tylko hojnie dzielił się z nami wiedzą i doświadczeniem, ale sobie znanymi sposobami zintegrował nas w grupę, w której chciało się być, dzielić wynikami pracy i korzystać z konstruktywnej krytyki.
To był dobrze spędzony czas i to jest bardzo wartościowe doświadczenie. Dziękuję!
Udział w zajęciach z panem Jackiem Dehnelem okazał się nie tylko ogromnym przywilejem i zaszczytem przez wzgląd na osobę prowadzącego, ale także na niesamowitość bardzo utalentowanych uczestników. Na uwagę zasługuje niezwykła atmosfera kreatywności i otwartości, a przede wszystkim szacunku i bezpieczeństwa, której ton nadał pan Jacek. Myślę, że każdy poczuł się w gronie nowo poznanych osób bezpiecznie, co pozwoliło maksymalnie wykorzystać potencjał czasu, swoich możliwości oraz pięknie przyjąć konstruktywną krytykę prowadzącego czy innych osób. Ponadto każda, nawet najmniejsza uwaga prowadzącego była wyrażona w bardzo taktowny sposób.
VII Festiwal Tradycji Literackich
Fredro/Szymborska
Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska. Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.
Poprzednie edycje
Patroni medialni
- TVP3 Wrocław
- TVP Kultura
- Książki. Magazyn do czytania
- Radio Wrocław
- Radio Ram
- Radio Wrocław Kultura
- Booklips.pl
- Wyliczanka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
