lipiec–grudzień 2022

VI Festiwal Tradycji Literackich

W 2022 roku Festiwal Tradycji Literackich odbywa się w Muzeum Pana Tadeusza już po raz szósty. Bohaterami tegorocznej edycji są Maria Konopnicka, Adam Asnyk i Tadeusz Gajcy.

Istotą festiwalu jest poszukiwanie inspiracji w zestawianiu twórczości i biografii pisarzy XIX i XX wieku (byli to dotychczas Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Gabriela Zapolska i Witold Gombrowicz, Krzysztof Kamil Baczyński). Jest to próba zarówno ożywienia kanonicznych tekstów, które słabo funkcjonują poza obiegiem szkolnym i specjalistycznym, jak i przybliżenia odbiorcom mniej znanych utworów słynnych pisarzy. Dialog z tradycją polega zarówno na poznawaniu kontekstów historycznych, w jakich dzieła patronów festiwalu powstawały (poprzez wykłady znawców i prezentacje artefaktów), jak i osadzaniu ich dokonań w nowych, współczesnych kontekstach.

Zapraszamy na wydarzenia szóstego Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza.


Bohaterowie VI FTL

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Marii Konopnickiej. Mija sto osiemdziesiąta rocznica jej urodzin, a jednocześnie setna rocznica urodzin Tadeusza Gajcego. Adam Asnyk zaś jest autorem słów stanowiących motto tegorocznej edycji festiwalu: „Trzeba z Żywymi naprzód iść”.

W tym roku chcemy skoncentrować się na spotkaniach z żyjącymi pisarzami oraz na aktywnym uczestnictwie publiczności w różnego rodzaju działaniach promujących czytelnictwo, nie rezygnując jednak z tych popularyzujących twórczość kanonicznych, co nie znaczy czytanych, patronów festiwalu.

W ramach szóstej edycji festiwalu odbędą się tradycyjne już cykle warsztatów twórczych z udziałem wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, studentów aktorstwa na wrocławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz otwarte dla wszystkich chętnych warsztaty kreatywnego pisania prowadzone przez Elizę Kącką. W programie znajdzie się także spotkanie z laureatem Nagrody im. Witolda Gombrowicza.


Program


„Konopnicka ilustrowana” – wystawa czasowa

  • 8 września–4 grudnia 2022

Ekspozycja ilustrowanych wydań książek Marii Konopnickiej dla dzieci. Zaprezentowane zostaną zarówno najstarsze dziewiętnastowieczne tomy, jak i te pochodzące z Dwudziestolecia Międzywojennego oraz PRL.


Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

  • październik–listopad 2022

Warsztaty fotograficzne dla uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, inspirowane twórczością Adama Asnyka, Tadeusza Gajcego i Marii Konopnickiej.


Spotkanie z laureatką nagrody im. Witolda Gombrowicza

  • 1 października 2022 (sobota), godz. 17.00

Rozmowa w ramach cyklu spotkań z laureatami jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień literackich – Nagrody im. Witolda Gombrowicza, która od początku istnienia, od 2016 roku, wskazuje najciekawsze nowe zjawiska w polskiej prozie. Laureatami byli Maciej Hen i Weronika Murek, Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska, Aleksandra Lipczak. Współorganizatorami nagrody Gombrowicza są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Patronuje jej Rita Gombrowicz.

Laureatką nagrody w 2022 została Barbara Woźniak, autorka powieści „Niejedno” (Wydawnictwo Drzazgi).
Spotkanie z laureatką poprowadzi Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli).

„Konopnicka ilustrowana” – wykład

  • 29 września 2022 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum 

Wykład będzie przeglądem wybranych książek Marii Konopnickiej ze zbiorów Ossolineum ukazującym, jak w kolejnych dziesięcioleciach zmieniał się sposób ilustrowania jej utworów nie tylko tych adresowanych do najmłodszych czytelników. Obok powszechnie znanych realizacji ilustratorskich autorstwa Szancera, Zieleńca, Grabiańskiego czy Fijałkowskiej zostaną zaprezentowane najstarsze wydania pochodzące z końca XIX wieku, a także młodopolskie opracowania graficzne Stanisława Wyspiańskiego i Jana Bukowskiego.   

prowadzenie:
Aldona Mikucka absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Liceum Plastycznego w Rzeszowie, edukatorka muzealna. Od 2011 roku zajmuje się popularyzacją zbiorów Ossolineum m.in. poprzez przygotowywanie autorskich wykładów popularyzatorskich prezentowanych w cyklu „Z ossolińskiej kolekcji” („Z pędzlem i piórem na szlaku – szkicowniki i pamiętniki poetyckie z czasów romantyzmu”, „Stanisław Wyspiański jako ilustrator i artysta książki”), scenariuszy lekcji muzealnych oraz warsztatów artystycznych z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji”. Kuratorka wystaw: „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum” (2019) oraz „Romantyczna włóczęga po Sudetach – prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego ze zbiorów Ossolineum” (2022). 


„Zaśpiewać Konopnicką” – koncert w Salonie romantycznym

  • 9 września 2022 (piątek), godz. 18.00

Projekt Zaśpiewać Konopnicką” to autorski pomysł pianistki Moniki Kruk realizowany w ramach Stypendium Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Jego głównym celem jest zaprezentowanie nieznanych dotychczas pieśni skomponowanych przez polskich kompozytorów do wierszy Marii Konopnickiej. Realizacja koncertu ma na celu rozpropagowanie przez muzykę poezji tej pisarki w roku jubileuszowym i przywrócenie do powszechnej świadomości wierszy, a zarazem dotychczas niewykonywanych i nienagranych utworów muzycznych odnalezionych w archiwalnych zbiorach specjalnych bibliotek w Polsce.

W koncercie udział biorą znakomici śpiewacy: Magdalena Wachowska – mezzosopran oraz Jerzy Butryn – bas-baryton.


„Krzywdopisanie” warsztaty twórczego pisania z Elizą Kącką

  • 16–17 lipca 2022 (sobota i niedziela)

Marię Konopnicką można by nazwać krzywdopisarką, pisarką ludzkiej krzywdy: jej poetką, opowiadaczką – i wypowiadaczką. Krzywda ludzka w jej pisaniu miała wiele – mniej i bardziej oczywistych – wcieleń. Wrażliwość społeczna Konopnickiej prowokowała ją nie tylko do bezpośredniego zaangażowania (choć i tego aspektu jej biografii nie lekceważymy). Widać, jak wykluczenie, opresja, niesprawiedliwość działały na jej wyobraźnię. I w tym wysiłku intensywnej narracji o krzywdzie okazuje się bardzo aktualna.

Uczestnicy warsztatów napiszą krótką prozę lub wiersz o krzywdzie – jednej, konkretnej, nieabstrakcyjnej (choć prowadząca dopuszcza odskok w stronę abstrakcji, ale nie tekstu publicystycznego). A przy okazji zadamy sobie pytanie o literackość takich tematów, wyzwania, jakie przed nami stawiają.

prowadzenie:
dr Eliza Kącka – adiunktka w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka dwóch książek akademickich („Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” oraz „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda”) i trzech prozatorskich („Elizje”, „po drugiej stronie siebie”, „Strefa zgniotu”). Członkini Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i kapituł Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej.


Warsztaty teatralne dla studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

  • kwiecień–maj 2022

Warsztaty teatralne dla studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Uniwersytetu Wrocławskiego, zakończone występem 31 maja 2022. Aktorzy zaprezentowali fragmenty baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz wiersze Marii Konopnickiej dla dorosłych i dzieci. Grupę prowadzi aktorka, Beata Rakowska.

prowadzenie:
Beata Rakowska
  – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym d 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu
W Labiryncie” oraz Świat według Kiepskich”, udzielała również głosu bohaterom animacji Włatcy Móch”. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od kilku lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem: terapia śmiechem.


Warsztaty arteterapeutyczne w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego

  • 24 maja, 31 maja, 7 czerwca, 14 czerwca, 21 czerwca 2022

 

Warsztaty arteterapeutyczne w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego inspirowane twórczością Adama Asnyka, Tadeusza Gajcego i Marii Konopnickiej.

prowadzenie:
Jagoda Kozon – urodzona w 1994 roku we Wrocławiu, absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie ze specjalnością Techniki Graficzne (2014), Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Mediacji Sztuki (2017) i Podyplomowych Studiów Arteterapii w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (2020); autorka warsztatów artystycznych, twórca wizualny. Tworzy w technikach rysunkowych, malarskich, fotograficznych, cyfrowych i mieszanych.


Publikacje

„Zeszyt do poezji VI”

Narzędzie, które służy uruchomieniu wyobraźni poprzez pracę z tekstem i ilustracją. Może być wykorzystywane samodzielnie przez starsze dzieci, a także rodziców i nauczycieli i przez dorosłych do samodzielnego treningu kreatywności. Zachęcamy do zapoznania się z szóstym wydaniem „Zeszytu do poezji”.

autorki: Adriana Myśliwiec, Maria Marszałek 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MKiDN_czarne logotyp 2022

Partnerzy