Maj 2019 w Muzeum Pana Tadeusza

maj 2019
w Muzeum Pana Tadeusza 

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wykłady, warsztaty i spotkania, projekcje w kinie Popiół i Diament oraz Noc muzeów. W maju odbędzie się również prapremiera wyjątkowego widowiska muzycznego pt. Fantom Adama.

Fantom Adama. Wokół nienapisanej historii (przyszłości)
W Muzeum Pana Tadeusza trwają prace nad Fantomem Adama, czyli projektem, który łączy formę koncertu, instalacji dźwiękowej i spaceru po ekspozycji z literacko-brzmieniowo-graficzną interpretacją Historii przyszłości Adama Mickiewicza. Ta nigdy nieukończona powieść-fantazja, przedstawiająca kontrfaktualne wizje rzeczywistości, zachowana jedynie w kilku fragmentach, stanowi punkt wyjścia dla struktur muzycznych i dramaturgicznych Fantomu Adama.
W tworzeniu projektu uczestniczy czterech wrocławskich kompozytorów: Rafał Augustyn, Cezary Duchnowski, Paweł Romańczuk i Jacek Sotomski, a także artysta audiowizualny z Łodzi – Maciej Walczak. Wszystkie działania, które proponują twórcy, zintegrują się z architekturą muzeum oraz obecnymi w nim technologiami oraz multimediami. Jedną z głównych idei, towarzyszących komponowaniu i realizacji projektu, jest bowiem sprawdzanie form i jakości historycznych, aktualnych oraz przyszłych relacji między ludźmi i maszynami.

Prapremiera tego wyjątkowego widowiska odbędzie się 31 maja, zaś 8 maja zaplanowaliśmy spotkanie promocyjne z udziałem twórców otwarte dla publiczności.

Kino i kawiarnia Popiół i Diament
Od stycznia tego roku w Muzeum Pana Tadeusza funkcjonuje kameralne kino Popiół i Diament, w którym aktualnie prezentowany jest cykl pt. Filmy Różewiczów przybliżający filmową twórczość braci Stanisława i Tadeusza Różewiczów oraz współtworzonej przez nich wraz z Kornelem Filipowiczem nieformalnej spółki Miczura-Film. Projekcie odbywają się w każdy wtorek o godzinie 17.00, w maju pokażemy kolejne filmy: Piekło i niebo, Mąż pod łóżkiem, Samotność we dwoje oraz Drzwi w murze. Każdy seans poprzedza krótka prelekcja. Dodatkowo w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu muzeum zobaczyć można wystawę planszową o tej samej tematyce.
Pod koniec kwietnia w przestrzeni Kamienicy pod Złotym Słońcem rozpoczęła działalność kawiarnia Popiół i Diament, w której odbywać się będą niektóre z naszych programowych wydarzeń. 17 maja podczas uroczystego otwarcia w kawiarni zaplanowano między innymi czwartą edycję slamu poetyckiego organizowanego przez członków Projektu L.A.S. (Literacka Aktywność Studencka) oraz inne wyjątkowe atrakcje.

Noc muzeów
Podczas Nocy muzeów 18 maja dla zwiedzających dostępne bezpłatnie będą wystawy stałe Rękopis „Pana Tadeusza” i Misja: Polska, wystaw czasowa Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja, warsztaty kaligrafii, rodzinne spotkania z wirtualnym podróżnikiem w czasie oraz projekcje w muzealnym kinie Popiół i Diament, podczas których zobaczymy następujące produkcje: Pan Tadeusz. Księga I Gospodarstwo (1980), Ostry film zaangażowany (1979), Film o sztuce…(biurowej) (1975) w reżyserii Juliana Józefa Antonisza, Za króla Krakusa (1947) w reżyserii Zenona Wasilewskiego, Ostrożność (1957) w reżyserii Jerzego Kotowskiego oraz Czerwone i Czarne (1963) w reżyserii Witolda Giersza.

Tłumacz w muzeum – nowy cykl spotkań
Na pierwsze spotkanie z cyklu Tłumacz w muzeum organizowane w ramach działalności Gabinetu Literackiego im. Tadeusza Różewicza zapraszamy 19 maja. Bohaterami tych rozmów będą przede wszystkim właśnie tłumacze – przez niektórych nazywani „drugimi autorami”, przez innych zaś uważani za niewidzialnych, przezroczystych, pracujących nie dla siebie, a wyłącznie dla autora oryginalnego tekstu. Przy okazji premiery zbioru opowiadań Kiedy zapada mrok Jaume Cabrégo zapytamy Annę Sawicką o przyczyny popularności tego prozaika w Polsce, o trudności i wyzwania związane z przekładem z tak niewielkiego i specyficznego języka, jakim jest kataloński. Porozmawiamy o Barcelonie i o mistrzowskiej formie literackiej – opowiadaniu. W jakim stopniu tłumacz powinien wikłać się w inny świat i język, jak odnaleźć się pomiędzy autorem i czytelnikiem, jak wyraźne (i czy w ogóle?) powinny być „ślady” tłumacza w tekście.

Rozmowy polsko-ukraińskie. Rozmowa trzecia
Jak pisał Hans-Georg Gadamer, rozmowa jest rozmową nie dzięki temu, iż doświadczyliśmy w niej czegoś nowego, a dlatego, iż napotkaliśmy w drugim człowieku coś, czego jeszcze w naszym doświadczeniu świata nie spotkaliśmy. Organizatorzy festiwalu WROCloveUKRAINA zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu Rozmowy polsko-ukraińskie, który odbywa się w Muzeum Pana Tadeusza. Tym razem porozmawiają Roman Kabaczij, ukraiński historyk, dziennikarz i polski dziennikarz, prozaik Ziemowit Szczerek. Spotkanie poprowadzi kurator festiwalu Tomasz Sikora.

Laboratorium historii najnowszej
Wystawa Misja: Polska jest pretekstem do zgłębiania historii najnowszej Polski, poznawania nieznanych wątków i muzealnych eksponatów. Działania warsztatowe w ramach skierowanego do młodzieży cyklu Laboratorium historii najnowszej pozwalają pochylić się nad faktami historycznymi w sposób niekonwencjonalny i interesujący. 8 maja podczas warsztatu pt. Wojna w Eterze z użyciem balonów  dr Monika Bronowicka zapozna uczestników z historią roku 1955, gdy w Polsce Ludowej obowiązywała cenzura a wszystkie media były ściśle kontrolowane. W tej rzeczywistości, w celu znalezienia wiarygodnych informacji kręcono radiową gałką w poszukiwaniu audycji Radia Wolna Europa, a raz, nawet te prawdziwe informacje spadły z nieba. Dzieje Radia Wolna Europa przedstawione na wystawie z użyciem nowoczesnych technologii będą punktem wyjścia do tworzenia animacji poklatkowej.

Spotkania Gabinetów Świadków Historii
W ramach cyklu Środy nad książką 8 maja zapraszamy na spotkanie pt. Mecenas „Solidarności” z Jackiem Taylorem, obrońcą w procesach politycznych w stanie wojennym, poświęcone jego biograficznej książce Naprawdę trzeba było coś zrobić. Wywiad-rzeka przeprowadzony przez Annę Machcewicz, opowiadającej o czasach PRL-u i wolnej Polsce.

Dwa dni później (10 maja 2019) polecamy wyjątkowe spotkanie Marcinem Barczem, wieloletnim asystentem Władysława Bartoszewskiego, które odbędzie się w ramach nowego projektu Misja: Młodzież. Gra. Gość opowie o samym Władysławie Bartoszewskim oraz jego stosunku do Niemiec i Niemców.

Natomiast 16 maja zachęcamy do udziału w kolejnym wydarzeniu z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław, którego gościem będzie prof. dr hab. Janusz Dobesz z Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkania pt. Wrocławska architektura spod znaku swastyki porozmawiamy o procesie narodzin sztuki III Rzeszy, społecznej atmosferze tamtych czasów oraz najważniejszych aktorach politycznej sceny nazistowskich Niemiec. Dowiemy się nie tylko o budynkach, które przetrwały we Wrocławiu do dziś, ale także o tych, które nigdy nie wyszły poza fazę projektu i pokrętnych wizji. Przybliżymy także ich rolę jako propagandowych narzędzi reżimu.

Wokół wystawy Rękopis „Pana Tadeusza”
Jak wyglądała sytuacja kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej czasów Adama Mickiewicza? Poprzez biografie takich postaci jak Katarzyna Wielka, Salomea Słowacka i Celina Szymanowska podczas Niedzielnego oprowadzania pt. Władczynie, konspiratorki, gospodynie. Sytuacja społeczna kobiet w czasach Adama Mickiewicza 26 maja przyjrzymy się pozycji społecznej kobiet u schyłku XVIII i na początku XIX wieku. Ich życiorysy pozwolą nam ukazać jej zniuansowanie, a także różnice wynikające z odmiennego statusu ekonomicznego, przynależności do określonych grup społecznych oraz pochodzenia. Spotkanie poprowadzi Marta Grzywna.

Tego samego dnia zapraszamy również na warsztaty, które pomogą zgłębić praktyczny aspekt kobiecej rzeczywistości w czasach szlacheckich. Podczas spotkania pt. Flaszki perfum, słoik pomady. Pokaz dawnej toalety, dowiemy się w jaki sposób dbano o urodę, fryzury oraz pielęgnowano ciało. Spotkanie poprowadzi Justyna Sepiał-Rychlik (znana także jako Mme Chantberry).

Muzealni pasjonaci – spotkania dla seniorów
Nowy cykl Muzealni pasjonaci adresowany do wszystkich seniorów, którzy chcieliby oddać się artystycznej pasji oraz pogłębić wiedzę na temat obyczajowości szlacheckiej. Tematy zawarte w programie ukazują bogactwo kultury XIX i XX wieku w praktycznej formie warsztatowej. 15 maja zapraszamy na spotkanie zatytułowane Różne też były dla dam i mężczyzn potrawy, podczas którego dowiemy się, jak wyglądała dieta szlachecka, co jedzono i co uważano za zdrowe. W części warsztatowej dietetyk opowie o tym, jak zdrowo się odżywiać, a następnie wspólnie przygotujemy kilka dań.

#muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury
W dniach 23–24 maja 2019 w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się bezpłatne szkolenie Szkolenie dla kadr instytucji kultury w ramach akcji #muzealniaki, do udziału w którym zapraszamy pracowników: muzeów, bibliotek, domów kultury i innych instytucji kultury, które wśród swoich odbiorców mają dzieci do 6 lat wraz z rodzicami, bądź planują rozszerzenie oferty. Celem akcji jest nie tylko propagowanie wśród rodziców najmłodszych dzieci uczestnictwa w kulturze, ale i przede wszystkim wspieranie kadr instytucji kultury, które na takiego gościa zaczynają się otwierać. Chcemy, aby szkolenie zachęciło uczestników do dalszych działań propagujących udział najmłodszych widzów w kulturze.

Współcześni romantycy
W maju kontynuujemy cykl spotkań organizowanych wspólnie z Uniwersytetem SWPS, podczas których zaproszeni goście ze współczesnej, naukowej perspektywy przyglądają się zagadnieniom charakterystycznym dla kultury romantycznej aktualnym również dzisiaj. Motywem przewodnim wiosennego cyklu wykładów jest świadome i nieświadome kreowanie wizerunku w literaturze oraz w życiu. Legenda romantyczna bywała efektem niemożności zaakceptowania rzeczywistego siebie. Romantyk bał się być zwykły i niedoskonały. Czy można ten strach porównać z współcześnie diagnozowanymi zaburzeniami takimi jak dysmorfofobia lub anoreksja? O problemach z postrzeganiem siebie podczas spotkania pt. Zaburzony wizerunek własnej osoby 11 maja opowie dr Anna Jeleń.

„Nić”. Rysunkowy warsztat twórczy
25 maja zapraszamy do udziału w inspirowanym zagadnieniami z filozofii, historii sztuki i teologii warsztacie dyplomowym studentki Mediacji Sztuki ASP, Jagody Kozoń. Tytułowa „Nić”, to metaforyczne określenie nadające teoretycznym zagadnieniom formę rysunkową. Prowadząca warsztat wizualizuje pojęcia takie jak: dialektyka, mesjasz i ikona, odwołując się m.in. do artystów Andrieja Rublowa i Wasilija Kandinsky’ego oraz teoretyków Paula Evdokimova i Władysława Tatarkiewicza. Do udziału zachęcamy wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Program na maj 2019

  • 7 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Piekło i niebo
    z cyklu Filmy Różewiczów
    >>więcej informacji
  • 8 maja 2019 (środa), godz. 16.00
    Wojna w Eterze z użyciem balonów – warsztaty dla osób w wieku od 14 do 26 lat
    z cyklu Laboratorium historii najnowszej
    prowadzenie: dr Monika Bronowicka
    >>więcej informacji
  • 8 maja 2019 (środa), godz. 16.00
    Wokół Fantomu Adama 
    – spotkanie z twórcami 
    goście: Rafał Augustyn, Cezary Duchnowski, Paweł Romańczuk, Jacek Sotomski
    prowadzenie: Paweł Szroniak
    >>więcej informacji 
  • 8 maja 2019 (środa), godz. 17.00
    Mecenas „Solidarności”
    z cyklu Środy nad książką
    gość: mecenas Jacek Taylor
    prowadzenie: dr Mateusz Palka
    >>więcej informacji
  • 10 maja 2019 (piątek), godz. 17.00
    Jak Bartoszewski zmieniał Niemców
    w ramach projektu Misja: Młodzież. Gra
    gość: dr Marcin Barcz
    prowadzenie: dr Monika Bronowicka, dr Małgorzata Preisner-Stokłosa
    >>więcej informacji
  • 11 maja 2019 (sobota), godz. 16.00
    Zaburzony wizerunek własnej osoby
    z cyklu Współcześni romantycy
    prowadzenie: dr Anna Jeleń, Uniwersytet SWPS
    >>więcej informacji
  • 14 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00

     

    Mąż pod łóżkiem

    z cyklu Filmy Różewiczów
    >>więcej informacji

  • 14 maja 2019 (wtorek), godz. 19.00
    Rozmowy polsko-ukraińskie
    rozmawiają: Ziemowit Szczerek i Roman Kabaczij
    prowadzenie: Tomasz Sikora
    >>więcej informacji
  • 15 maja (środa) 2019, godzina 13.00
    Różne też były dla dam i mężczyzn potrawy – o diecie szlacheckiej
    z cyklu Muzealni Pasjonaci. Warsztaty dla seniorów
    >>więcej informacji 
  • 16 maja 2019 (czwartek), godz. 17.00
    Wrocławska architektura spod znaku swastyki
    z cyklu Misja: Polska. Misja:  Wrocław
    gość: prof. dr hab. Janusz Dobesz, Politechnika Wrocławska
    prowadzenie: dr Mateusz Palka
    >>więcej informacji
  • 17 maja 2019 (piątek), godz. 18.00
    Slamfil#4  Turniej Poetycki w Muzeum Pana Tadeusza w ramach Projektu L.A.S. (Literacka Aktywność Studencka)

    Kawiarnia Popiół i Diament
    >>więcej informacji 
  • 18 maja 2019 (sobota) godz. 17.0000.00
    Noc Muzeów 2019

    >>więcej informacji
  • 19 maja 2019 (niedziela), godz. 16.00
    Kiedy zapada mrok 
    – premiera książki Jaume Cabrégo
    z cyklu Tłumacz w muzeum
    gość: Anna Sawicka
    prowadzenie: Dobromiła Jankowska
    współpraca: Wydawnictwo Marginesy
    >>więcej informacji
  • 21 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Samotność we dwoje
    z cyklu Filmy Różewiczów
    >>więcej informacji
  • 23–24 maja 2019 (piąteksobota)
    #muzealniaki. Szkolenie dla kadr instytucji kultury
    >>więcej informacji
  • 25 maja 2019 (sobota), godz. 11.00
    „Nić”. Rysunkowy warsztat twórczy
    dyplom studentki Mediacji Sztuki ASP, Jagody Kozon
    >>więcej informacji
  • 26 maja 2019 (niedziela), godz. 12.00
    Władczynie, konspiratorki, gospodynie. Sytuacja społeczna kobiet w czasach Adama Mickiewicza
    z cyklu Polska, ludzie, czas. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych
    prowadzenie: Marta Grzywna
    >>więcej informacji
  • 26 maja 2019 (niedziela), godz. 16.00
    Flaszki perfum, słoik pomady
    z cyklu Warsztaty szlacheckie dla dorosłych
    prowadzenie: Justyna Sepiał-Rychlik (Mme Chantberry)
    >>więcej informacji
  • 28 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
    Drzwi w murze

    z cyklu Filmy Różewiczów
    >>więcej informacji
  • 31 maja 2019 (piątek), godz. 19.00
    Fantom Adama. Wokół nienapisanej historii (przyszłości)
    prapremiera
    >>więcej informacji